Na podporu celulózo-papierenského odvetvia, jeho ďalšieho rozvoja a obhajobu spoločných záujmov vznikol v roku 1996 Zväz celulózo-papierenského priemyslu SR (ZCPP-SR).

Poslanie a ciele

Zväz aktuálne združuje právnické osoby, ktoré pôsobia najmä v oblasti výroby celulózy, papiera, obalov a tissue papiera. Tzv. riadnymi členmi Zväzu sú, možno povedať, najväčšie papierenské výrobné podniky na Slovensku, a to MONDI SCP, a. s., METSÄ TISSUE Slovakia, s. r. o., a skupina SHP Group – SHP Harmanec, a. s., a SHP Slavošovce, a. s. Prispôsobiť sa európskemu trendu, podnikať zodpovedne a udržať pracovné miesta by nebolo možné bez pokroku, inovácií a vzdelávania.

Aj preto sú členmi ZCPP-SR tiež nevýrobné organizácie, ako je Výskumný ústav papiera a celulózy, a. s., (VÚPC) a Pilex, s. r. o. Z univerzít a škôl sú to STU Bratislava, Technická univerzita Zvolen a Stredná škola polytechnická v Ružomberku. Okrem toho medzi čestných členov patria aj odborníci, konzultanti a ďalšie osoby aktívne v celulózo-papierenskom priemysle a na úseku životného prostredia. Primárnym cieľom ZCPP-SR je zastupovať odborné, hospodárske, právne a spoločenské záujmy svojich členov. To zahŕňa aktívnu spoluprácu so štátnymi orgánmi, zákonodarnými inštitúciami a inými zväzmi doma aj v zahraničí.

Prostredníctvom zastúpenia v Aliancii sektorových rád a Asociácii zamestnávateľských zväzov a združení Slovenskej republiky sa práve prostredníctvom ZCPP-SR celulózo-papierenský sektor zúčastňuje na pripomienkovaní legislatívy, pri rokovaniach o kolektívnych zmluvách, ale aj pri formovaní stratégie udržateľného rozvoja. Zväz aktívne vstupuje do pripomienkových konaní k legislatívnym návrhom v oblasti životného prostredia, daňovej politiky, poisťovníctva, energetiky, dopravy a pracovného práva.

Medzinárodné postavenie

Slovensko je síce malou krajinou, avšak výrazným členom v jedinej medzinárodnej celulózo-papierenskej platforme pre Európu – Confederation of European Paper Industries (CEPI). Slovenský hlas je tu rešpektovaný najmä vďaka odbornosti a entuziazmu stále objavovať nové riešenia, ktoré presadzuje Ing. Štefan Boháček, PhD., prezident VÚPC, a. s., člen CEPI Association Directrors´ Group.

Zväz tu má aj ďalšie personálne zastúpenie z výrobných podnikov Mondi SCP a SHPgroup v štyroch hlavných výboroch, a to: klimatické zmeny a energetika, životné prostredie a bezpečnosť, recyklácia a les a drevo. ZCPP-SR tak podporuje svojich členov už na úrovni EÚ ešte predtým, ako sa smernice týkajúce sa sektora dostanú do národnej legislatívy. Cieľom ZCPP-SR je zníženie uhlíkovej stopy, väčšie využívanie obnoviteľných zdrojov a vývoj biologicky rozložiteľných obalov.

Členovia ZCPP-SR, predovšetkým v rámci svojich obchodných skupín, aktívne spolupracujú aj na príprave a certifikácii v oblasti ESG (Environmental, Social, Governance), čo predstavuje rámec na hodnotenie vplyvu podnikov na životné prostredie, spoločnosť, ich vlastnú správu a riadenie. Aktuálne všetky podniky citlivo vnímajú a sledujú zmeny legislatívy zo strany Európskej únie, tzv. Omnibus balíček, ktorý má priniesť zásadné zmeny. Zatiaľ nie je úplne jasné, ako sa nové požiadavky dotknú celulózo-papierenského priemyslu, no členovia ZCPP-SR sa už pripravujú na ich implementáciu.

Ďalší rozvoj

Podniky združené v ZCPP-SR dlhodobo pokrývajú stopercentný podiel výroby buničiny a papiera na Slovensku. Rok 2024 bol prelomový. Výroba papiera na Slovensku vzrástla medziročne o 15,3 % a prvýkrát v histórii prekročila magickú hranicu 1 milión ton. Výrazne sa zvýšilo aj využívanie zberového papiera – spotrebovali sme historicky najvyššie množstvo 214 tisíc ton, čo predstavuje medziročný nárast o 29,7 %.

Celkovo papierenský priemysel už teraz používa najmodernejšie dostupné technológie, čo si možno mnohí neuvedomujú – spracováva drevnú hmotou len nižších kvalitatívnych parametrov a zberový papier, pričom viac ako 90 % produkcie smeruje na náročné zahraničné trhy. No a tento úspech nie je len o číslach. Je to dôkaz, že slovenský celulózo-papierenský priemysel je živý a technologicky vyspelý.

https://www.zcpp.sk/