Začiatkom 90. rokov Rada Európy správne rozhodla, že pravdepodobnosť výbuchu by mala byť vždy čo najmenšia. Následne boli vypracované opatrenia týkajúce sa bezpečnej prevádzky dodávaných zariadení na pracovisku. Tieto smernice boli potom prenesené do legislatívy EÚ, čo viedlo k vzniku súboru predpisov pod všeobecným názvom ATEX. Termín ATEX sa špecificky používa v súvislosti so smernicami ATEX (2014/34/EÚ a 1999/92/EG), a preto sa vždy vzťahuje na región Európy/EÚ. Mimo EÚ odkazujeme na tzv. oblasti a zóny Ex.

Vznik potenciálne výbušnej atmosféry

Horľavé látky sa musia považovať za materiály, ktoré môžu vytvárať výbušné atmosféry, pokiaľ skúšky ich vlastností nepreukážu, že v zmesi so vzduchom nie sú schopné samovoľného šírenia výbuchu. Pri hodnotení pravdepodobnosti prítomnosti nebezpečnej výbušnej atmosféry musí byť okrem iného zohľadnená aj možnosť jej vzniku v dôsledku chemických reakcií, pyrolýzy a biologických procesov z prítomných materiálov. Ohodnotenie, či sa výbušná atmosféra vyskytuje v nebezpečnom množstve, závisí od možných účinkov výbuchu. Podľa praktických skúseností a normatívnych štandardov je súvislý objem 10 dm3 výbušnej atmosféry vždy nebezpečný.

Výbuch je možný vtedy, ak koncentrácia rozprášenej horľavej látky vo vzduchu dosiahne minimálnu hodnotu (dolná hranica výbušnosti). K výbuchu nedôjde, ak koncentrácia prekročí maximálnu hodnotu (horná hranica výbušnosti). Medze výbušnosti sa menia s tlakom a teplotou, pričom s rastúcou teplotou a tlakom sa medze výbušnosti rozširujú. V prípade zmesí s kyslíkom sú horné medze výbušnosti oveľa vyššie ako pri zmesiach so vzduchom. Pokiaľ povrchová teplota horľavej kvapaliny prekročí hodnotu dolného bodu výbušnosti, môže vznikať výbušná atmosféra. Aerosóly a hmly horľavých kvapalín môžu tvoriť výbušné atmosféry pri teplote pod dolnou hranicou výbušnosti.

Treba však skonštatovať, že hranica výbušnosti pre prach nemá rovnaký význam ako pre plyny a pary. Oblaky prachu sú obvykle nehomogénne. Koncentrácia prachu môže byť výrazne premenlivá v dôsledku usadzovania prachu a rozvírenia do atmosféry. Vždy treba zvážiť možný vznik výbušnej atmosféry, pokiaľ sú prítomné usadené vrstvy prachu.

Je prirodzenou vlastnosťou plynov, pár a hmly, že majú dostatočne vysoký stupeň rozptýlenia na vytvorenie výbušnej atmosféry. Pre prach môže byť prítomnosť výbušnej atmosféry predpokladaná vtedy, ak rozmery častíc ležia pod 0,5 mm. Veľa hmiel, aerosólov a typov prachu, ktoré vznikajú v priemyselných procesoch, majú veľkosti častíc v rozsahu 0,001 mm a 0,1 mm. Nemožno opomenúť fakt, že k výbuchu môže dôjsť v hybridných zmesiach, aj keď žiadna z horľavých látok zmesi nie je v medziach výbušnosti.

V rámci analýzy rizík sa hodnotenie vykonáva pre každú prácu, výrobný proces alebo zmenu technológie výroby s prihliadnutím na prevádzkové stavy pri:

  • normálnych prevádzkových podmienkach vrátane údržby,
  • uvádzaní a vyraďovaní z prevádzky,
  • predpokladaných poruchových podmienkach,
  • používaných látkach, pracovných a technologických podmienkach,
  • stavebnej konštrukcii a usporiadaní a ich možnom vzájomnom pôsobení a reakcii v pracovnom procese.

Miesta, ktoré sú alebo môžu byť spojené cez otvory s miestami, v ktorých môže vznikať výbušná atmosféra, musia byť tiež zahrnuté do hodnotenia nebezpečenstva výbuchu.

Ochrana zamestnancov

Každý pracovník má právo na bezpečné pracovné prostredie, no sú aj takí, ktorí potrebujú špecifickejšie bezpečnostné podmienky a prístroje. Pracovníci, najmä tí, ktorí pracujú v oblastiach, kde sú vystavení potenciálnym výbuchom v dôsledku vysoko horľavých plynov a prachu, sú chránení podľa smernice ATEX. Zamestnávatelia musia mať spracovaný dokument, ktorý obsahuje opatrenia a informácie na ochranu pred výbuchom, aby sa zabezpečilo, že ich zamestnanci, ktorí pracujú v prostredí s potenciálne výbušnou atmosférou, sú príslušne chránení. Nižšie uvedené informácie pomôžu zamestnávateľom nájsť najlepšie postupy pri ochrane pracovníkov v oblasti ATEX.

Posúdenie rizík

Predtým ako pracovníci začnú s projektmi v nebezpečných oblastiach, zamestnávatelia musia vykonať hodnotenie miesta a určiť rozsah rizika, ktorému budú vystavení. Malo by sa vykonať dôkladné posúdenie, aby sa zabezpečilo, že spoločnosť nenechá neodhalenú žiadnu potenciálnu hrozbu, ktorá by mohla prispieť k závažnej katastrofe pre oblasť prevádzky a pracovníkov pracujúcich osamote (z angl. lone workers). Najlepšiu pozíciu na vykonanie hodnotenia majú zamestnávateľ, zamestnanci a regulačné orgány.

Zaznamenávanie zistení

Po uspokojivom dokončení hodnotenia je ďalším krokom uloženie zistení hodnotenia. Tieto závery sú zaznamenané v dokumente o ochrane pred výbuchom a predstavujú referenčný bod pre spoločnosť a dozorný orgán pri kontrole, či firma dodržiava stanovené pravidlá. Zdokumentované informácie o hodnotení rizík ponúkajú zamestnávateľovi platformu na prijímanie rozhodnutí a určenie jej schopnosti poskytnúť požadované bezpečnostné opatrenia. Potenciálne nebezpečenstvá týkajúce sa pracovníkov pracujúcich osamote tiež slúžia ako dobrý východiskový bod pri určovaní druhu komunikačných zariadení, ktoré majú byť začlenené do projektu.

Výzvy pracovníkov pracujúcich osamote

Pracovníci v oblastiach, kde existuje potenciálne riziko výbuchu, musia byť poučení o osvedčených postupoch v týchto lokalitách. Zamestnanci pracujúci osamote v oblastiach, kde sú vystavení výbušnej atmosfére, musia byť vyškolení o nebezpečenstve pre tento typ práce. Pracovníci pracujúci osamote sú vystavení väčšiemu riziku, pretože v prípade nehody nemajú k dispozícii žiadnu lokálnu podporu. Zamestnávateľ musí poskytnúť požadované informácie o tom, aké sú najlepšie postupy na predchádzanie nehodám pri práci v oblastiach ATEX, ako aj kroky, ktoré treba podniknúť v prípade nehody.

Pravdepodobnosť výskytu nehôd v prostredí s nebezpečenstvom výbuchu narastá, najmä ak zamestnanci nedostali správne školenie. Pracovníci musia byť zo strany spoločnosti psychologicky aj technicky pripravení, aby sa zabezpečilo, že budú schopní čeliť potenciálnemu výbuchu hneď, ako sa zistí alebo keď k nemu dôjde. Aby sa zabezpečilo, že pracovníci sú primerane pripravení, zamestnávateľ musí vykonávať cvičenia v reálnych situáciách, aby mali zamestnanci predstavu o druhu rizika, ktorému sú vystavení.

Komunikácia pracovníkov pracujúcich osamote

Zamestnanci vykonávajúci prácu osamote by mali mať k dispozícii povolené komunikačné prostriedky. O mobilných telefónoch a iných bežných komunikačných zariadeniach je známe, že pri používaní spôsobujú iskrenie, a preto sa nemôžu v takomto prostredí používať. To znamená, že personál vstupujúci do zóny ATEX musí odložiť svoje komunikačné zariadenia mimo zakázanej oblasti. To by však mohlo znížiť produktivitu a zvýšiť riziko pre zamestnancov. Bez komunikačného zariadenia v zóne ATEX už personál nemá prostriedky na udržiavanie kontaktu s kolegami. Ak technik potrebuje podporu pri oprave stroja a nemá k dispozícii vhodné komunikačné zariadenie pre prostredie s nebezpečenstvom výbuchu, môže to predĺžiť čas opravy a spôsobiť prestoje. Okrem toho oblasti ATEX majú často obmedzené povolenia na vstup a ktokoľvek, kto v týchto oblastiach pracuje, tak často robí sám. Ak sa technikovi napr. zachytí ruka v stroji, ako na to dokáže upozorniť kolegov bez mobilného komunikačného zariadenia?

Preto je potrebné investovať do nákupu vhodných komunikačných zariadení s certifikáciou do prostredia s nebezpečenstvom výbuchu. K dispozícii sú rôzne mobilné telefóny s certifikáciou ATEX či slúchadlá s funkciou pracovníka pracujúceho osamote, ktoré sú vybavené panikovými tlačidlami a snímačmi náklonu. To umožňuje zamestnancom upozorniť na nehodu kolegov. Po aktivácii sa rozdelia alarmy, takže kolegovia môžu pracovníkovi pracujúcemu osamote rýchlo a bez meškania pomôcť a zabezpečiť podporu. Všetky alarmy musia byť potvrdené, aby sa predišlo ďalšej eskalácii a aby sa zabezpečilo, že pomoc pre osobu v núdzi príde vždy v najkratšom možnom čase.

Vo všeobecnosti patria medzi ochranu pracovníka pracujúceho osamote rôzne elektronické zariadenia, ktoré dokážu v reálnom čase upozorniť záchranné zložky na nehodu.

Núdzová reakcia

V zóne ATEX môže rýchlosť reakcie v prípade incidentu znamenať rozdiel medzi životom a smrťou. Technické prostriedky ochrany (TPO) pracovníkov pracujúcich osamote umožňujú rýchle spustenie výstrah v nebezpečných situáciách, vyslanie okamžitej pomoci a zníženie potenciálnych následkov nehôd.

Nepretržité monitorovanie

TPO v zóne ATEX zabezpečujú nepretržité monitorovanie izolovaných pracovníkov. Moderné zariadenia sa dodávajú so snímačmi, ktoré detegujú pohyb, teplotu, úroveň koncentrácie plynov a ďalšie kritické parametre. To zaisťuje, že aj keď pracovník nedokáže manuálne spustiť výstrahu, systém bude automaticky reagovať na problémy.

Súlad s predpismi

Dodržiavanie predpisov je hlavným problémom každého podniku, v ktorom sa nachádzajú zóny ATEX. Používanie TPO pre ATEX môže pomôcť zabezpečiť, aby spoločnosť spĺňala bezpečnostné normy, čo pozitívne ovplyvní jej imidž a zabráni možným sankciám.

Znižovanie ľudských a materiálnych rizík

Dosah nehôd v zónach ATEX môže byť z ľudského aj finančného hľadiska značný. Investovaním do TPO výrazne znižujete riziko ohrozenia svojich zamestnancov a vášho podnikania. To vám môže pomôcť udržať si reputáciu, vyhnúť sa nákladom súvisiacim so zraneniami a škodami na majetku a optimalizovať produktivitu znížením prestojov.

Efektívne riadenie incidentov

V prípade incidentu umožňujú TPO efektívne riadenie núdzových zásahov. Záchranné tímy dokážu presne lokalizovať pracovníka v núdzi, čím skrátia čas potrebný na poskytnutie pomoci a zvýšia šance na prežitie.

Rozhodovanie

Zber údajov v reálnom čase prostredníctvom TPO môže tiež zlepšiť rozhodovanie. Zhromaždené informácie o pracovných podmienkach a potenciálnych nehodách možno použiť na implementáciu preventívnych opatrení a optimalizáciu bezpečnostných postupov.

Rôzne typy TPO v prostredí ATEX

Iskrovobezpečné TPO sú navrhnuté na použitie v potenciálne výbušných priestoroch, kde je neustále riziko vznietenia. Sú skonštruované tak, aby fungovali bezpečne minimalizovaním možnosti iniciácie výbuchu. Tieto zariadenia spĺňajú prísne normy definované smernicami ATEX a sú vhodné do prostredia s vysokou koncentráciou výbušných plynov.

Na druhej strane neiskrovobezpečné TPO nie sú určené na použitie v potenciálne výbušnom prostredí. Sú vhodné do bezpečných priestorov a nespĺňajú špecifické požiadavky smernice ATEX. Tieto zariadenia možno použiť na úlohy, kde bezpečnosť výbuchu nie je hlavným problémom.

Ako si vybrať správne TPO pre potreby mojej spoločnosti?

Výber najvhodnejších TPO pre vašu spoločnosť je nevyhnutný na zaistenie bezpečnosti vašich pracovníkov v prostredí ATEX. Nižšie uvádzame niekoľko dôležitých rád, ktoré vám pomôžu pri výbere.

Pred výberom TPO začnite zhodnotením konkrétnych rizík súvisiacich s prostredím ATEX vašej spoločnosti. Identifikujte potenciálne výbušné zóny, typy nebezpečných látok a kritické pracovné scenáre. Uistite sa, že TPO, o ktorých uvažujete, sú v súlade s aktuálnymi bezpečnostnými normami ATEX. Na zaručenie bezpečnosti vašich zamestnancov sú nevyhnutné príslušné certifikácie.

Vyberte si TPO kompatibilné s existujúcimi komunikačnými systémami vašej spoločnosti. Flexibilita je výhodou, pretože vám umožňuje prispôsobiť zariadenie meniacim sa potrebám vašej spoločnosti. Rozhodnite sa pre používateľsky prívetivé TPO. Pracovníci by ich mali vedieť efektívne využívať bez rozsiahleho školenia.

V prostredí ATEX je spoľahlivosť prvoradá. Uistite sa, že TPO sú pevné, odolné nárazom a schopné fungovať v náročných podmienkach. Hľadajte zariadenia schopné efektívne spravovať výstrahy v núdzových situáciách. Rýchla pomoc môže byť v nebezpečných situáciách rozhodujúca.

Zdroje

[1] Understanding Ex and ATEX environment. Assa Abloy. [online]. Publikované marec 2021. 

[2] How Do You Best Protect Staff Working in ATEX Areas? ANT telecom. [online]. Citované 4. 1. 2024. 

[3] The Lone Worker Protection in ATEX Zone: The Guide. Nomadia. [online]. Publikované november 2023. 

-tog-