Krivka potenciál – porucha (angl. Potential-Failure, skr. P-F) znázorňuje vzťah medzi životným cyklom výrobných prostriedkov, nákladmi a rôznymi technológiami či postupmi údržby používanými pri prevencii zlyhania. Krivka P-F je spôsob, ako znázorniť správanie alebo stav technického zariadenia predtým, ako dosiahne stav zlyhania. Ilustruje postup technického zariadenia smerom k zlyhaniu.

Potenciálne zlyhanie (P) označuje zistiteľný stav zlyhania alebo bod, v ktorom sa začína degradácia. Funkčné zlyhanie (F) je vtedy, keď technické zariadenie alebo komponent dosiahli poruchový stav alebo už nefungujú uspokojivo. Najdôležitejšou časťou krivky P-F je interval P-F, ktorý predstavuje čas medzi zistením potenciálneho zlyhania na majetku a dosiahnutím stavu zlyhania. Dĺžka intervalu P-F je do značnej miery určená technológiou použitou na detekciu zlyhania.

Modality krivky P-F

Technológie a nástroje používané na detekciu zlyhania môžu zahŕňať analýzu oleja, ultrazvuk, analýzu vibrácií, termografiu, testovanie motora, fyzickú kontrolu a pod. Každá z týchto metód testovania má čo povedať o prevádzke technického zariadenia, informácie o načasovaní majú ešte viac čo povedať o budúcnosti technického zariadenia. Použitím týchto režimov kontroly a metód detekcie môžu poskytnúť včasné varovanie pred zníženým výkonom.

Náklady na údržbu sa bežne zvyšujú, čím viac sa blížite k poruchovému stavu, pretože je menej času na zmiernenie alebo odstránenie poruchy. A v určitom bode už neexistuje žiadne potenciálne zlyhanie. Zariadenie dosiahlo stav poruchy a musí byť opravené alebo vymenené.

Dôležitosť načasovania

Skoré prijatie nápravných opatrení môže mať niekedy väčšie následky ako nečinnosť, napríklad vo forme vyšších nákladov alebo väčšieho množstva prestojov. Ak veci opravujete príliš skoro, budete míňať peniaze na výmenu komponentov častejšie, ako je potrebné. V takýchto prípadoch ste buď nepresne identifikovali skutočný bod zlyhania, alebo máte nesprávne nastavené parametre.

Analýza oleja je jedným z prvých indikátorov potenciálneho zlyhania. Prezradí vám veľa o tom, čo sa deje s určitým zariadením, a to napríklad tak, že v oleji sa budú nachádzať častice, ktoré tam nepatria. Nie všetky zariadenia však obsahujú olej, takže analýzu oleja nemôžete použiť na všetko.

Vibrácie sú zvyčajne ďalším indikátorom. Všetky stroje vibrujú, avšak nadmerné vibrácie v rotujúcich zariadeniach môžu včas odhaliť potenciálne problémy. Monitorovaním vibrácií môžete zaznamenať zmeny v amplitúde, frekvencii a intenzite, ktoré môžu spôsobiť poškodenie rotujúceho zariadenia. V porovnaní s inými technológiami, ako je ultrazvuk, analýza oleja a termografia, sú vibrácie lepším indikátorom, pretože náznaky poruchy možno odhaliť aj 12 až 18 mesiacov vopred.

Prečo sa sledovanie stavu zariadení spája s krivkou P-F?

Sledovanie stavu zariadení (angl. Condition monitoring) je použitie technológií nepretržitého testovania a monitorovania na detekciu zmien v prevádzke, čo znamená, že ste upozornení na potenciálne problémy predtým, ako dôjde k poruche alebo prestojom. Poskytuje vám situačný prehľad o vašej prevádzke v reálnom čase a umožňuje vám a vášmu tímu vopred naplánovať údržbu a nápravné opatrenia. Okrem toho môže monitorovanie stavu poskytnúť dlhší interval P-F ako iné metódy údržby.

Reaktívna údržba je založená na zlyhaniach, ktoré sa už vyskytli. Plánovaná údržba je založená na prijatí nejakého druhu pravidelných nápravných opatrení, ale bez toho, aby sa zistilo, ktoré stroje to skutočne potrebujú. Sledovanie stavu zariadení je založené na tom, že chyba prichádza, ale ešte sa nevyskytla, a poskytuje vám predbežné varovania a možnosť naplánovať opravy skôr, ako sa zníži účinnosť alebo dostupnosť stroja. Identifikácia anomálií skôr, ako spôsobia poškodenie, prestoje alebo neodkladné opravy, znižuje náklady, neočakávané prestoje a straty vo výrobe. Medzi ďalšie výhody patrí predĺžená životnosť zariadenia a menšie zásoby náhradných dielov.

Budúcnosť údržby

Rozvíjajúce sa technológie sľubujú, že údržba sa posunie na vyššiu úroveň. Vďaka schopnostiam rozpoznávania vzorov, ktoré presahujú ľudskú kapacitu, vylepší napríklad umelá inteligencia možnosti a prínosy údržby.

Zdroj: Improving maintenance by adopting a P-F curve methodology. International Society of Automation. [online]. Citované 5. 2. 2024. 

-pev-