Priemyselné zariadenia, stroje, vozidlá a mnoho iných prvkov so zabudovanou elektronikou a softvérom bývajú vybavené veľkým množstvom snímačov, ktoré generujú kvantá prevádzkových údajov. Cloud computing umožňuje spoločnostiam využívať výhody priemyselného internetu vecí (IIoT), a to poskytnutím infraštruktúry na prenos a analýzu týchto údajov do aplikácií využívajúcich cloud.

Existujú však spoločnosti, ktoré majú obavy z nákladov na zavedenie nových technológií, hlavne z toho dôvodu, lebo sú nútené znižovať kapitálové výdavky na modernizáciu. Riešenia IIoT založené na cloud computingu umožňujú využívať výhody digitálnej transformácie bez veľkých začiatočných nákladov. Cloudové riešenia sú takmer ihneď k dispozícii bez potreby zabezpečenia IT infraštruktúry. Tieto riešenia IIoT sú škálovateľné, to znamená, že sú ideálne pre malé pilotné projekty. Podniky, ktoré sa obávajú veľkých výdavkov, môžu začať s menším nasadením cloudu a po zhodnotení výsledkov môžu postupne investovať do rozšírenia možností IIoT.

Čo je cloud computing?

Cloud computing je poskytovanie výpočtových služieb vrátane serverov, úložiska, databázy, softvéru, analytických nástrojov a inteligentných služieb prostredníctvom internetu. Obvykle platíte iba za cloudové služby, ktoré skutočne využívate, čo pomáha znižovať prevádzkové náklady, efektívnejšie prevádzkovať infraštruktúru a škálovať s ohľadom na meniace sa obchodné podmienky. Jednoducho povedané, cloud computing je technológia, ktorá umožňuje vzdialený prístup k softvéru, ukladaniu súborov a spracovaniu údajov cez internet, čo z neho robí alternatívu k počítaču alebo serveru, pretože využívaním cloudu odpadá povinnosť inštalovať aplikácie lokálne v priestoroch spoločnosti.

Ako vybrať cloud pre vaše podnikanie?

K dispozícii je niekoľko druhov cloudu, ktoré ponúkajú vhodné riešenia podľa potrieb zákazníka. Z hľadiska infraštruktúry možno cloud rozdeliť na verejný, súkromný a hybridný.

Verejný cloud je infraštruktúra vlastnená a prevádzkovaná poskytovateľom cloudu a je dostupná verejnosti prostredníctvom spoločností Microsoft, Amazon či Google. Hardvér, softvér a ďalšie výpočtové prostriedky vlastní poskytovateľ. Každý používateľ si vytvorením prístupu môže vybudovať svoju vlastnú infraštruktúru.

Súkromný cloud sa prevádzkuje výhradne pre konkrétneho zákazníka a spravuje v súkromnej sieti. Môže byť umiestnený fyzicky v miestnom dátovom centre spoločnosti.

Hybridný cloud kombinuje verejný a súkromný cloud, ktoré sú technologicky prepojené, aby medzi nimi dochádzalo k zdieľaniu údajov. Poskytuje tak spoločnostiam väčšiu flexibilitu a zabezpečenie citlivých údajov. Menej citlivé údaje sa zálohujú na verejný cloud, zatiaľ čo citlivé údaje ostávajú v súkromnom cloude.

Používanie služby cloud computing má tendenciu rásť

Na výber je z troch hlavných modelov služieb cloud computingu:

  • softvér ako služba (SaaS – Software as a Service),
  • platforma ako služba (PaaS – Platform as as Service),
  • infraštruktúra ako služba (IaaS – Infrastructure as a Service).

SaaS je zameraný na uľahčenie prístupu k softvérovej aplikácii pre používateľa prostredníctvom webového prehliadača alebo programového rozhrania. Používateľovi odpadá investícia do licencie softvéru, aktualizácie, riešenie dostupnosti služby a ďalšie záležitosti, o ktoré sa musí starať. Typickými príkladmi sú služby ako Google Dokumenty, Microsoft Office 365 a webový email.

PaaS poskytuje prostredie na vývoj a testovanie vlastných aplikácií. Poskytovateľ služby sa stará o prevádzku rozhrania, kde môžu byť aplikácie nasadzované, a tiež o aktualizácie systému, dátové úložisko a iné podporné systémy. Používateľ je zodpovedný len za nasadzovanie aplikácií a ich beh. Poskytovateľom PaaS služieb je napríklad Microsoft Azure.

IaaS je najpopulárnejší model služieb cloud computingu. Pomocou IaaS si používateľ prenajíma IT infraštruktúru, ako sú virtuálne servery, dátové úložiská, siete a iné výpočtové prostriedky, od poskytovateľov cloudu na báze priebežných platieb. Poskytovateľom IaaS služieb je napríklad Amazon Web Services (AWS).

Prečo využívať cloud computing?

Lokálny server nepotrebujete

Ak spoločnosť využíva vlastný softvér, musí sa starať o servery. Tie vyžadujú zdroje nepretržitého napájania, chladenie a tiež IT pracovníkov spravujúcich infraštruktúru. Musia byť tiež nakonfigurované a monitorované v prípade problémov s výkonom a vyžadujú, aby ich odborníci opravili ihneď, ako nastane chyba. Ak je softvér uložený na cloude, obavy a kolísajúce (potenciálne vysoké) náklady na infraštruktúru sa minimalizujú, pretože sú predvídateľné. Za riešenie problémov je zodpovedný poskytovateľ cloud computingu.

Rýchlosť nasadenia

Cloudové dátové systémy môžu byť zriadené v priebehu niekoľkých hodín s malými alebo žiadnymi prvotnými nákladmi a môžu byť rozšírené v priebehu niekoľkých minút. Naopak nastavenie miestnych dátových systémov vždy vyžaduje značné prvotné kapitálové náklady a odborné znalosti v oblasti informačných technológií. Ich rozširovanie môže byť veľmi ťažké, nákladné a časovo náročné.

Pre väčšiu bezpečnosť

Cloud computing je bezpečný a často prekračuje úroveň tradičnej počítačovej bezpečnosti, čo spoločnostiam umožňuje udržiavať vysokokvalitnú kybernetickú bezpečnosť. Metódy na dosiahnutie vysokej bezpečnosti a spoľahlivosti sa kombinujú a sú použité vo viacerých vrstvách. Sú to moderné technológie z IT a sieťovania, kryptovacie metódy, tvorba VPN a tiež viacúrovňová autorizácia. Samozrejmosťou je zabezpečenie vysokej dostupnosti, logovanie činnosti používateľov, dohľad nad službami 24/7 a podobne.

Vyrovnávanie záťaže a škálovanie

Pre aplikácie náročné na výkon je cloud computing ideálnou voľbou. Interný server sa tradične nemôže alebo nedá ľahko meniť, čo vedie k obmedzeniam spracovania údajov. Pomocou cloudu možno vykonávať nepretržitú analýzu systémových pracovných zaťažení. Nástroje automatizácie umožňujú prenajať si ďalší výpočtový výkon a úložnú kapacitu, keď je využitie systému na svojom vrchole, čo umožňuje škálovanie súbežne s rastom podniku. To znamená, že v období s nízkym dopytom možno automaticky znížiť počet cloudových zdrojov a naopak.

Spracovanie údajov

Vďaka jedinečnému úložnému a spracovateľskému potenciálu môže cloud zhromažďovať obrovské množstvo údajov a analyzovať ich rôznymi spôsobmi, aby vytvoril cenné poznatky, trendy a riešenia. Schopnosti dátovej analýzy cloud computingu dokonca umožnili životaschopnosť umelej inteligencie a strojového učenia.

Sedem dôvodov používania cloud computingu

Nízke náklady – cloudové služby sa prenajímajú, takže sa platí len za zdroje, ktoré sa reálne používajú. Cloudové úložisko odstraňuje potrebu kúpy IT infraštruktúry po ukončení životného cyklu miestnych technológií.

Flexibilita – cloudové služby môžu okamžite uspokojiť vyšší dopyt po výkone.

Spoľahlivosť – poskytovatelia cloud computingu riešia problémy s obnovou po výpadku rýchlejšie ako pri obnovovaní bez cloudu.

Automatické aktualizácie softvéru – poskytovatelia cloud computingu sú zodpovední za údržbu servera vrátane aktualizácií zabezpečenia.

Schopnosť pracovať kdekoľvek – zamestnanci musia mať prístup na internet, aby mohli pracovať odkiaľkoľvek.

Prístup – k údajom uloženým v cloude možno pristupovať kdekoľvek bez ohľadu na použité zariadenie.

Ekologické povedomie – cloud computing využíva iba potrebný priestor na serveri, čím znižuje uhlíkovú stopu spoločnosti.

Cloudové riešenia v praxi

Poľnohospodári na Novom Zélande implementovali cloudové riešenie IIoT na sledovanie závlahových systémov. Kontrola zavlažovania prebieha priamo z mobilných telefónov a tak sa eliminuje pohyb po farme. Pokročilé metódy cloudových služieb poskytujú navyše poľnohospodárom prehľad o spotrebe vody a energie, čo im umožňuje znížiť náklady a zvýšiť efektívnosť.

Roboty ABB inštalované v rôznych závodoch u zákazníka sa prostredníctvom cloudu pripájajú späť do siete ABB, aby posielali informácie o svojom stave a prípadných problémoch s údržbou skôr, ako negatívne ovplyvnia výrobu.

Tepelné čerpadlá Panasonic Aquarera generácie H využívajú na ovládanie na diaľku aplikáciu Panasonic Aquarea Smart Cloud. Prostredníctvom cloudovej služby je klient schopný ovládať pripojené zariadenie, sledovať spotrebu, meniť nastavenia a iné. Cloudový systém ponúka možnosť zapojiť sa do servisného cloudu, ktorý umožňuje servisným pracovníkom starať sa o vykurovacie zariadenie na diaľku v prípade problémov so zariadením.

Spoločnosť Endress+Hauser uviedla na trh bezdrôtový radarový snímač hladiny Micropilot FWR30 s možnosťou pripojenia do cloudu. Inštalácia snímača môže byť vykonaná za menej ako tri minúty a zabudovaná batéria umožňuje prevádzku bez externého napájania, čo uľahčuje meranie na ťažko prístupných miestach. Komunikáciu s cloudom zabezpečuje integrovaná SIM karta a tak možno pristupovať k údajom snímača kedykoľvek a kdekoľvek z aplikácie inštalovanej v počítači, tablete alebo smartfóne. Aplikácia umožňuje používateľom optimalizovať logistické a skladovacie procesy a poskytuje nepretržitý prístup k informáciám, ako sú údaje z merania hladiny či o umiestnení zásobníkov a kontajnerov. Micropilot FWR30 sa môže používať na meranie hladiny a správu zásob mobilných aj stacionárnych plastových nádrží.

Transformačná sila cloud computingu

Vlastnosti cloud computingu otvárajú dvere mnohým odvetviam a poukazujú na možnosti softvérových riešení a aplikácií. Odstránením bariéry technických znalostí potrebných na konfiguráciu a údržbu infraštruktúry si spoločnosti môžu dovoliť bezpečnú, spoľahlivú a prispôsobenú alternatívu. Prijatie cloud computingu bude mať výrazný vplyv na spôsob fungovania výrobných podnikov. Prechod od interne spracúvaných údajov k modelu cloud computingu prináša významné zmeny na všetkých úrovniach. Úspešný prechod na cloud computing vyžaduje, aby spoločnosti prijali zmeny v prvom rade vo svojich procesoch, úlohách a z hľadiska zodpovednosti. To môže byť samo o sebe výzvou.

Zdroje:

[1] Five Critical Reasons To Move Your Legacy Data Warehouse To The Cloud. Forbes. [online]. Publikované 26. 2. 2020. Citované 4. 6. 2020. Dostupné na: https://www.forbes.com/sites/forbestechcouncil/2020/02/26/five-critical-reasons-to-move-your-legacy-data-warehouse-to-the-cloud/#60c118a9205a

[2] The cloud: a major player in modern digital transformation. Giganit. [online]. Publikované 15. 3. 2020. Citované 4. 6. 2020. Dostupné na: https://www.gigabitmagazine.com/cloud-computing/cloud-major-player-modern-digital-transformation

[3] Cloud computing: A complete guide. IBM. [online]. Citované 4. 6. 2020. Dostupné na: https://www.ibm.com/cloud/learn/cloud-computing

[4] Cloudové riešenia zjednodušujú podnikové procesy. itelligence. [online]. Citované 4. 6. 2020. Dostupné na: https://itelligencegroup.com/sk/trendy/cloud/

[5] ABB Ability Connected Services. ABB. [online]. Citované 4. 6. 2020. Dostupné na: https://new.abb.com/products/robotics/service/connected-services

[6] Tepelné čerpadlo vzduch – voda. ECO3ENERGY. [online]. Citované 4. 6. 2020. Dostupné na: https://www.eco3energy.sk/tepelne-cerpadla/

[7] Micropilot FWR30 – Access storage tank level from anywhere. Endress+Hauser. [online]. Citované 4. 6. 2020. Dostupné na: https://www.endress.com/en/media-center/news-and-press-releases/radar-level-sensor-Micropilot-FWR30