Riadenie životného cyklu produktu (angl. Product Lifecycle Management, PLM) je proces riadenia celého životného cyklu výrobku od prvého nápadu cez návrh, konštrukciu a výrobu až po servis a likvidáciu výrobku. PLM spája ľudí, údaje, podnikové procesy a systémy a pre vlastný výrobný podnik aj jeho partnerov vytvára množstvo informácií o výrobku. Pojem PLM označuje nielen spôsob riadenia, ale tiež informačný systém (softvér), ktorý ho podporuje.

PLM zahŕňa návrh výrobku a správu všetkých podkladov potrebných na ich výrobu a údržbu. Okrem toho slúži ako centrálne úložisko pre rôzne druhotné informácie, napríklad poznámky z praxe predajcov, katalógy, reakcie zákazníkov, marketingové plány či iné informácie získané počas funkčného obdobia jednotlivých výrobkov.

Nová generácia softvérov PLM poskytuje ďalšie výhody riadenia životného cyklu produktu v celej spoločnosti. Dnešné cloudové, ale aj on-premise PLM riešenia umožňujú rýchlejšiu reakciu zákazníkov, väčšiu transparentnosť, vyššiu kvalitu produktu, čo vedie k zvyšovaniu príjmov a rýchlejšiemu uvedeniu produktov na trh.

O čo vlastne ide?

Ako už bolo naznačené, nové generácie vznikajúce aj vplyvom Priemyslu 4.0 ovplyvňujú trh so softvérom PLM. Existujú dve možnosti licencovania, aký je teda medzi nimi rozdiel?

Software as a Service (SaaS) – Cloud je softvér riadený centrálne, čo znamená, že sa nemusíte starať o hardvér. Licencie cloudového PLM riešenia sú na báze predplatného. On-premise softvér je naopak inštalovaný lokálne na vašich serveroch a počítačoch. Licenčný poplatok býva väčšinou jednorazový, no na druhej strane sa musíte starať o správu a údržbu hardvéru.

Cloudový softvér PLM

Cloudový softvér PLM je podobný a zároveň veľmi odlišný od lokálneho PLM. Zdá sa však, že hlavnou a najdôležitejšou pozitívnou vlastnosťou cloudového softvéru PLM je jeho dostupnosť. Ktokoľvek s pripojením na internet sa môže prihlásiť a mať prístup k všetkým dôležitým informáciám. A to je vlastnosť, ktorá vyhovuje každej oblasti priemyslu. Predstavte si, aké užitočné môže byť rýchle zdieľanie informácií najmä pre veľké spoločnosti s viacerými pobočkami po celom svete. Cloudový softvér PLM umožňuje konsolidovať informácie o produktoch, zlepšuje komunikáciu s dodávateľmi a medzi členmi tímu a tiež zefektívňuje zmeny.

Na druhej strane ak sa stane, že ste bez internetu, k aplikáciám sa nedostanete. Pri on-premise riešeniach je softvér nainštalovaný a beží na vašich strojoch, takže máte väčšiu kontrolu nad dostupnosťou celého systému.

Prijať či neprijať cloudové PLM?

Cloud hýbe svetom, a to hlavne tým digitálnym. Ľudia žijú v mylnej predstave, že čo je moderné a novodobé, je aj drahé. Je pravda, že lokálny softvér PLM je cennejšia investícia, avšak cloudové PLM sú v skutočnosti oveľa dostupnejšou možnosťou. Cloudový PLM udržiava a spravuje poskytovateľ softvéru. Vyžaduje nižšie, takmer žiadne začiatočné náklady na implementáciu a je cenovo dostupnejší ako on-premise PLM, pokiaľ ide o údržbu. On-premise PLM vyžaduje nákladný proces integrácie, čo vyžaduje nemalé investície do infraštruktúry, ktorú musíte spravovať a udržiavať.

PLM v cloude nevyžaduje žiadne interné zdroje na aktualizácie, čo znamená, že používatelia na celom svete majú prístup k rovnakej aktualizovanej verzii PLM. Nevýhodou môže byť to, že cloudové PLM funguje zväčša na báze predplatného, čo znamená, že platíte iba za to, čo reálne využijete. V prípade lokálneho PLM riešenia kedykoľvek váš poskytovateľ vydá aktualizovaný softvér, musíte si nájsť čas na aktualizáciu a skontrolovať funkčnosť novej verzie.

Sú moje dáta v bezpečí?

Niektoré spoločnosti sa obávajú bezpečnosti cloudových riešení a nechcú presúvať citlivé dáta mimo spoločnosti. Preto môže byť prekvapením, že vysoká bezpečnosť býva často považovaná za jednu z najväčších východ cloudu. Je to tak preto, lebo poskytovatelia cloudu používajú bezpečnostné opatrenia, ktoré si väčšina spoločností nemôže dovoliť. Poskytovatelia cloudu vám ručia za bezpečnosť vašich údajov. S modelom on-premise bezpečnosť systému závisí len od vás.

Sú vlastnosti cloudového PLM presvedčivé?

Nemožno poprieť, že lokálne aj cloudové PLM riešenia majú množstvo výhod. Medzi ne patrí zvýšená produktivita, sledovanie produkcie v reálnom čase či minimalizácia chýb. Existuje však niekoľko funkcií, ktoré sú špecifické iba pre cloudové PLM. A práve tie by mohli byť kľúčom prijatia cloudového PLM.

Globálne časové rozdiely, jazykové bariéry, nesúlad vo verziách produktov a v produktových údajoch. To sú výzvy, s ktorými sa musia vyrovnať hlavne nadnárodné spoločnosti, ktoré pracujú s partnermi a dodávateľmi po celom svete. Prijatím cloudového PLM sa môžu tieto problémy zmierniť, a to aj preto, lebo partneri a dodávatelia majú okamžitý prístup k aktuálnej verzií kusovníka, čo je zoznam surovín potrebný na výrobu konečného produktu.

Ďalšou z hlavných výhod cloudového riešenia PLM je, že každú novú funkciu, ktorú ste sa rozhodli nasadiť, alebo ktoréhokoľvek nového používateľa, ktorému potrebujete poskytnúť prístup, možno aktivovať alebo deaktivovať jedným kliknutím kdekoľvek na svete.

Prechod na cloudové PLM v praxi

Spoločnosť RBR je súčasťou mikropodnikov, ktorá vyrába vysoko presné vedecké prístrojové vybavenie pre oceánografický, sladkovodný a podzemný výskum. Medzi posledné produkty kanadskej spoločnosti sídliacej v Ottawe patrí laboratórny salinometer a modem na kotvenie.

Spoločnosť RBR investuje nemalé náklady do výskumu a vývoja, ktorý sa uskutočňuje v spolupráci so zákazníkmi s cieľom zabezpečiť, aby vyrobené nástroje boli také, aké si zákazník želá a môže dovoliť. „Všetky naše prístroje sú postavené na modulárnej platforme, ktorá umožňuje rýchlu konfiguráciu na mieru. Naše jedno-, dvoj- a viackanálové záznamníky novej generácie majú vylepšenú architektúru, ktorá obsahuje väčšiu pamäť, väčší zdroj energie a rýchlejšie sťahovanie údajov,“ objasňuje Greg Johnson, prezident RBR. G. Johnson ďalej hovorí, že veľké množstvo produktov s nízkym objemom výroby na zákazku môže predstavovať určité výzvy spojené s výrobou najmä preto, že produkty sú nasadené na všetkých kontinentoch sveta. Jednou z najvýznamnejších výrobných prekážok je sledovanie revízii. „Kalibrácia je pre nás časovo náročný krok, a preto môže byť lehota dodania predĺžená. Navyše dosiahnuť to, aby rôzne informačné systémy spolu komunikovali, môže byť náročné,“ dodáva G. Johnson.

Spoločnosť si tiež uvedomila, že treba zjednotiť proces tvorby kusovníka (angl. Bill of materials, BOM) s cieľom zaistiť kvalitatívne štandardy a vyvážiť zásoby vzhľadom na dodacie lehoty. Cieľom projektu bolo skrátiť dlhé cykly vývoja produktov, zjednodušiť globálne nasadenie a dodržať náročné termíny uvedenia produktu na trh.

Riešenie

Arena PLM BOMControl je cloudové riešenie, ktoré odstraňuje potrebnú infraštruktúru, obavy z IT a frustráciu spojenú s miestnymi riešeniami. „Arena je veľmi ekonomické, cenovo dostupné riešenie ponúkajúce vynikajúce možnosti pre malé spoločnosti. Umožňuje nám škálovať podľa potreby. BOMControl sa stará o čísla, kontrolu revízií, kusovník aj náklady. Vďaka cloudu majú tímy z celého sveta prístup k aktuálnej verzii kusovníka kdekoľvek a kedykoľvek, čo je veľké plus,“ vysvetľuje G. Johnson. „Nechceli sme nič hostovať. Chceli sme mať možnosť dostať sa k informáciám odkiaľkoľvek, nielen na určitých počítačoch v kancelárii. Skúsenosti s internými lokálnymi PLM riešeniami ma unavovali, a preto som si vybral cloudové PLM riešenie,“ dodáva G. Johnson.

Ľahká a rýchla implementácia bola hlavným prínosom, ktorá priniesla konkurenčnú výhodu spoločnosti RBR v porovnaní s väčšími podnikmi, keďže sa zrýchlil čas uvedenia produktu na trh. „Arena nám pomohla prinášať inovácie rýchlejšie, takže sme svižnou spoločnosťou,“ uzatvára G. Johnson. „Na trhu je množstvo väčších výrobcov, ale nie sú schopní uvádzať nové produkty na trh tak rýchlo ako my.“

Zdroje

[1] Cloud PLM or On-Premise PLM? Lascom. [online]. Publikované 24. 6. 2020. Citované 9. 4. 2021. 

[2] What is the key for PLM Cloud Adoption – Cost vs Features? Frontech. [online]. Citované 9. 4. 2021. 

[3] Why RBR Switched to Cloud PLM. The Hacker News. [online]. Citované 10. 4. 2021.