Otázka dostavby nových jadrových blokov v Českej republike je na stole viac ako 15 rokov. Doteraz žiadna vláda nemala odvahu túto záležitosť vyriešiť. Avšak to, čo sa donedávna zdalo politickou záležitosťou, sa stáva horúcou témou. Pokiaľ sa termíny výstavby NJZ akýmkoľvek spôsobom oneskoria, môžeme za desať rokov s istotou očakávať problémy so zabezpečením energetickej sebestačnosti Česka.

Aktuálne treba vyriešiť tri zásadné body: kedy sa začne stavať, koľko blokov sa bude stavať a ako budú do projektu začlenené české firmy. „Zapojenie 65 % českých firiem do výstavby nových jadrových zdrojov u nás je štátnym záujmom. Podľa analýzy vypracovanej VŠE v Prahe sa v prípade, že by sa rozhodlo o dostavbe štyroch jadrových blokov, navýši HDP až o 936 mld. korún a príjmy verejného rozpočtu vzrastú až o 384 mld. počas výstavby. České firmy tiež vytvoria viac ako 10-tisíc nových pracovných miest,“ hovorí Milan Šimonovský, predseda výboru Aliancie českej energetiky (CPIA).

Podľa Josefa Perlíka, riaditeľa Aliancie, sú potenciálne prínosy rádovo v stovkách miliárd českých korún na jednotlivé zložky štátneho rozpočtu zásadné. Podčiarkujú nielen význam zapojenia českých firiem do projektu, ale aj výrazný negatívny dosah pre štát, pokiaľ by nevyužil potenciál českého jadrového priemyslu.

Know-how, referencie aj zdroje

Aliancia, ktorá zastupuje najväčšie technologické firmy v oblasti jadrovej dodávateľskej energetiky v Českej republike, vypracovala pre Ministerstvo priemyslu a obchodu analýzu, ktorá uvádza objektívne možnosti zaistenia dodávok od českých firiem, a to v rozsahu 65 až 70 %. Vyplýva z nej, že český priemysel je schopný dodávať kľúčové zariadenia pre jednotlivé časti jadrovej elektrárne, t. j. jadrový ostrov (z 50 %), turbínový ostrov (z 85 %), pomocné a spoločné systémy (z 85 %), systémy kontroly a riadenia (zo 70 %), elektro (z 85 %) a stavebné časti (z 85 %). A to vrátane kľúčových komponentov priamo súvisiacich s bezpečnosťou prevádzky jadrovej elektrárne.

„Ak by Česká republika mala vlastný produktový dizajn, trúfnem si povedať, že by bolo v silách českého priemyslu, okrem špeciálnych častí systémov kontroly a riadenia, stavbu zrealizovať úplne. Česká republika, resp. žiadny z českých lídrov energetického odboru však tento dizajn nemá, musí sa však spoľahnúť na zahraničných dodávateľov a je teda nútená vypísať tender a vybrať dodávateľa a technológiu. To však nič neuberá na schopnosti českého priemyslu a ume jednotlivých spoločností,“ dopĺňa M. Šimonovský. Podľa neho treba tiež spomenúť, že Aliancia neuprednostňuje žiadneho z uchádzačov a je prísne neutrálna.

Český jadrový priemysel je do značnej miery proexportne orientovaný. Podieľa sa na projektoch realizovaných EDF, spolupracuje aj s americkým Westinghousom. Dlhodobo realizuje dodávky vyšších celkov, napríklad v rámci dostavby JE Mochovce či pri modernizácii jadrových elektrární v Česku aj vo svete. Len v Česku ide o projekty v rádovo desiatkach miliárd korún.

Podpora českého štátu je nutnosťou

Primárnou úlohou pre politickú reprezentáciu Českej republiky je dokončenie existujúceho tendra vypísaným a definovaným spôsobom v čo najkratšom čase. Súčasne musí hľadať modely a riešenia, aby najlepšie v priebehu finálnej fázy po podaní konečných ponúk uchádzačov mal štát v rukách dostatočne silné nástroje na samotné vedenie projektu aj na uplatnenie všetkých záujmov Českej republiky vrátane zaistenia majoritnej účasti českého priemyslu na dostavbe.

Ťažiť bude česká spoločnosť

Zapojenie českého priemyslu do dostavby nových jadrových zdrojov bude mať množstvo benefitov. Okrem prínosu pre štátny rozpočet ide aj o zachovanie jadrového odboru v kondícii a možnosť proexportného nadviazania firiem na domácu referenciu. Významne sa podporí záujem o technické odbory, zvýši sa zamestnanosť aj počet kvalifikovaného personálu s možnosťou vysokých zárobkov. V neposlednom rade ide o sebestačnosť jadrového know-how v Českej republike. „Ak sa pozrieme na súčasný stav, prevádzkovateľ jadrových elektrární v ČR, spoločnosť ČEZ, nepotrebuje v priebehu prevádzky blokov podporu zo zahraničia – má ju doma od českých firiem. Zaistenie servisu jadrovej elektrárne tuzemskými firmami je unikátna vec, o ktorú nesmieme prísť,“ uzatvára M. Šimonovský.

Spracované podľa tlačovej správy Aliancie českej energetiky.

-pev-