Či už v televízii, v novinách, alebo na sociálnych médiách neprejde ani jeden deň bez futuristických tém, ako sú digitalizácia, rozsiahle údaje, umelá inteligencia a strojové učenie. Je to však stále budúcnosť? Nie sme náhodou už jej súčasťou? Mnoho používateľov týchto nových technológií ich ešte stále úplne nechápe. To je v poriadku. Preto vám niečo z toho priblížime a pomôžeme vám pochopiť prichádzajúcu budúcnosť a vstúpiť do nej, aby ste boli o nej dobre informovaní.

Ako bude vyzerať priemysel zajtrajška?

Takmer každý dnes vlastní inteligentný telefón bez toho, aby vedel, že je vybavený rôznymi senzormi a komunikačnými technológiami. Na celom svete je v súčasnosti 5,1 miliardy používateľov mobilných zariadení a ich počet sa ročne zvýši o 4 %. Či už pomocou inteligentného telefónu alebo priamo na počítači ste s najväčšou pravdepodobnosťou súkromnou osobou, ktorá nakupuje pohodlne z pohovky doma a sotva vás prekvapí, ak sa pod produktom, ktorý ste si vybrali, nachádza na webe text: „Zákazníci, ktorí si zakúpili tento produkt, sa tiež zaujímali o tento produkt.“ Zdá sa, že v domácnosti sa budúcnosť už dávno začala. Za týmito platformami sú skryté technológie, ktoré vám uľahčili a spríjemnili váš súkromný život, a presne také isté technológie sa v súčasnosti dostávajú do výroby v rámci Priemyslu 4.0. No teraz si položte otázku: ako vyzerá vaše pracovné prostredie? Stále pracujete s neaktuálnymi technológiami, alebo vidíte na obzore aj vlnu modernizácie?

Faktom je, že mnoho zamestnancov sa obáva výrazov ako strojové učenie, robotika a inteligentné továrne a uvažuje nad tým, čo sa stane zajtra. Môžete sa tiež obávať, že vaši budúci kolegovia budú vyrobení z kovu a budú vydávať pulzujúce zvuky ako v ocenenej sérii Star Wars. Alebo že sa pri nakupovaní v obchode už nikdy nestretnete s inými ľuďmi.

Aby sme aspoň časť z týchto tvrdení uviedli na správnu mieru, treba povedať, že priemyselná výroba zajtrajška, a teda továrne budúcnosti sa budú oveľa viac spoliehať na najnovšie informačné a komunikačné technológie ako v súčasnosti. A keďže každá minca má dve strany, treba zároveň povedať, že továreň budúcnosti si nemožno predstaviť bez ľudí. Budú dokonca hrať veľmi dôležitú úlohu. To by nás malo upokojiť, ale existuje šanca, že sa v budúcnosti vo vašom prostredí niečo zmení. Pretože digitálne technológie v modulárne organizovaných závodoch zvýšia flexibilitu procesov, dotkne sa to nielen údržby výrobných strojov, ale aj kalibrácie rastúceho počtu procesných senzorov, ktoré sú základnými prvkami koncepcie Priemyslu 4.0. Inými slovami digitálna továreň automaticky povedie k digitálnej údržbe a to sa môže stať rýchlejšie, ako si myslíte.

Mali by ste sa preto začať aktívne pripravovať na digitálnu budúcnosť a začať tým, že získate predstavu o tom, čo sa zmení. Prečo? Pretože spôsob, akým dnes pracujeme na údržbe, sa zmení. To je isté! Avšak už teraz môžeme skonštatovať, že ak pracujete v oblasti kalibrácie, vaša práca naberie na dôležitosti! Najprv je dôležité, aby ste pochopili technológie a dôležité vzájomné vzťahy, ktoré sú základom týchto digitálnych zmien. Zmien, s ktorými ste sa už pravdepodobne stretli prostredníctvom širokého spektra mediálnych kanálov.

Opustenie zóny pohodlia krok za krokom

Ak nemôžete niektoré trendy zastaviť, mali by ste ich prijať. Keď napríklad prišli na trh prvé počítače, vtedajší generálny riaditeľ jednej z popredných technologických spoločností predpovedal: „Myslím, že existuje svetový trh pre asi päť počítačov.“ Možno sa pri čítaní usmievate, pretože táto predpoveď sa vám zdá úplne absurdná. Na začiatku počítačového priemyslu nikto skutočne nevedel, kam nás táto nová technológia zavedie, ale doslova explózia stolných počítačov zásadne zmenila naše životy. Aj keď sa vám môže zdať, že úloha počítača vo vašom súkromnom prostredí je obmedzená, v našej modernej spoločnosti by bez počítačov nič nefungovalo. Mimochodom to isté platí o internete. Neočakávalo sa teda, že počítače a predovšetkým internetové technológie si skôr či neskôr nájdu cestu do výrobného priemyslu?

V ére Priemyslu 4.0 je výroba úzko prepojená s informačnými a komunikačnými technológiami, vďaka čomu je flexibilnejšia, efektívnejšia a inteligentnejšia. Hovorí sa dokonca aj o kusovej výrobe, ktorú by sme, pravdepodobne, tiež najprv považovali za utópiu než za samozrejmosť. Je to celkom jednoduché: zákazníci očakávajú individualizované produkty, ktoré spĺňajú ich požiadavky, ale za ceny, ktoré môže ponúknuť iba sériová výroba. Ako to môže fungovať? Odpoveďou je Priemysel 4.0.

Priemysel 4.0 si stanovil tento cieľ a ponúka celý rad konceptov, usmernení a technológií na výstavbu nových alebo modernizáciu existujúcich závodov, ktoré vďaka modulárnym výrobným linkám vybaveným flexibilnou automatizáciou, IT a komunikačnými technológiami umožňujú zákazníkom vybrať si z rôznych variantov za výrobné ceny sériovej produkcie. Okrem toho prepojenie hodnotového reťazca siaha ďaleko za výrobnú spoločnosť. Celý hodnotový reťazec vrátane dodávateľov sa musí prepojiť aj horizontálne. Prepojiteľnosť ide dokonca ešte o krok ďalej. Vďaka konektivite by sa výrobky, ktoré opúšťajú továreň, mali pravidelne hlásiť výrobcovi, napr. na údržbu a správu o ich stave. Medzi časom, keď sa už spomínaný generálny riaditeľ pustil do prognózy svetového trhu s počítačmi a súčasnosťou, však existujú veľké rozdiely. Aj keď pojem Priemysel 4.0 – čo znamená štvrtá priemyselná revolúcia – dnes spôsobuje podobné sociálne neistoty ako počítače v tom čase, je rozhodujúci pre budúcnosť spracovateľského priemyslu, najmä pre výrobný priemysel. Tam, kde bol počítač zásadným technologickým vynálezom, Priemysel 4.0 pozostáva z kompozitných technologických komponentov, z ktorých niektoré už existujú ako moduly, ale ich vzájomné prepojenie s ohľadom na rýchle a flexibilné zavádzanie v štýle „pripoj a funguj“ je stále v plienkach. Treba poznamenať, že prvé tri priemyselné revolúcie (1. parný stroj, 2. montážna linka, 3. automatizácia a IT) boli až následne klasifikované a uznané ako revolúcie. Naopak takzvaná 4. priemyselná revolúcia je skôr riadeným procesom, ktorý sa z dnešného hľadiska odohráva v blízkej budúcnosti a v súčasnosti sa rozvíja.

Snímače ako kľúčová technológia

Skutočnosť, že Priemysel 4.0 je skôr riadený proces ako divoká revolúcia, je veľkým prínosom pre mnoho účastníkov, aj keď stále ešte nemožno presne povedať, kam cesta povedie. Môžeme však predpovedať, že zajtrajší svet bude oveľa digitálnejší, ako je dnes, a to určite ovplyvní vašu prácu procesných pracovníkov vo výrobe aj údržbe. Ak pracujete v oblasti kalibrácie, môže byť pre vás obzvlášť dôležité nasledujúce konštatovanie. Aby továreň budúcnosti vôbec existovala, budú potrebné inteligentnejšie objekty (či už stroje, alebo konečné výrobky), prostredníctvom ktorých sa budú riadiť výrobné procesy v súlade s princípmi Priemyslu 4.0. Objekty bez snímačov sú slepé, necitlivé a nevedia, ako majú konať v spojení s inými modulmi, ani nedokážu oznámiť svoj vlastný stav systémom vyššej úrovne z dôvodu potreby včasnej a optimalizovanej údržby, aby sa predišlo nákladným zlyhaniam systému. Snímače preto pri implementácii Priemyslu 4.0 nehrajú iba dôležitú, hrajú zásadnú úlohu. Tvoria rozhranie medzi digitálnym a skutočným svetom. Údaje generované týmito snímačmi musia byť správne interpretované s ohľadom na ďalšie spracovanie a musia byť vždy vynikajúcej kvality! Priemysel 4.0 tiež znamená, že v budúcnosti sa snímače budú používať ďaleko nad rámec skutočných výrobných procesov. Zohrávajú tiež úlohu v čiastkových, pred- aj povýrobných procesoch aj súbežne s výrobou, napríklad pri prediktívnej údržbe. Dalo by sa preto povedať, že bez správnych snímačov sú všetky systémy vyššej úrovne slepé a pri nesprávnych údajoch z merania sa robia nesprávne rozhodnutia. Čo by pracovníkov údržby však nemalo vôbec prekvapiť, je to, že kvalita nameraných údajov je založená na profesionálnej a rýchlej kalibrácii snímačov.
Výhradným distribútorom prístrojov Beamex na Slovensku je firma Kalibrátory, s.r.o., www.kalibratory.cz

Antonio Matamala je manažérom v spoločnosti Beamex GmbH; má viac ako 20 rokov skúseností v oblasti hardvéru a podnikového softvéru so zameraním na riešenia priemyselného internetu vecí.

Antonio Matamala
www.beamex.com