Malé a stredné podniky (MSP) riešia vysoký nedostatok zamestnancov vo výrobe čoraz častejšie automatizáciou výroby, a to aj s pomocou kolaboratívnych robotov (kobotov). Kolaboratívne roboty totiž môžu veľmi rýchlo vyriešiť problém nielen s úbytkom zamestnancov, ale najmä odbremeniť tých existujúcich od únavnej a neustále sa opakujúcej práce. Vďaka dômyselným bezpečnostným prvkom môžu zamestnanci pracovať po ich boku. Napriek tomu, že automatizácia môže pohotovo vyriešiť pálčivé problémy firiem, treba sa na všetky možnosti riešenia na trhu dôkladne pozrieť a zvážiť celý rad faktorov a potrieb, ktoré sú pre každú firmu iné. Aké faktory to sú?

Pri analýze návratnosti investícií do automatizácie (ROI – Return on Investment) firmy často zaujíma iba čo najrýchlejšia návratnosť, ktorá sa vypočítava vydelením obstarávacej ceny robota mesačnou mzdou zamestnanca. Firmy by sa však nemali zaujímať len o finančnú stránku investície. Dôležité je zahrnúť do kalkulácie aj ďalšie prvky, medzi ktoré patrí napríklad prínos automatizácie existujúcim zamestnancom, zvýšenie výrobnej kapacity či lepšie využitie pracovného priestoru a výrobných zariadení. V neposlednom rade sa vďaka automatizácii zlepší kvalita výsledného produktu. Ak sa k otázke automatizácie vo firme pristupuje komplexne a s rozumom, kolaboratívna robotika môže firmám pomôcť získať toľko potrebnú istotu do budúcich rokov. Podľa aktuálnych údajov spoločnosti Universal Robots, najväčšieho výrobcu kolaboratívnych robotov na svete, priemerná doba návratnosti investície je iba 195 dní.

„Kolaboratívne roboty sú čím ďalej, tým vyhľadávanejším riešením priemyselnej automatizácie, najmä kvôli svojej nízkej obstarávacej cene, vďaka ktorej sú dostupné aj pre malé a stredné podniky. Návratnosť investície na obstaranie je navyše veľmi rýchla,“ vysvetľuje rastúci záujem o kolaboratívne roboty Pavol Bezucký, obchodný riaditeľ firmy Universal Robots.

Širší pohľad na investíciu do robotizácie

Ak si chce firma spočítať celkové náklady na obstaranie kolaboratívneho robota, musí do kalkulácie zahrnúť nielen prvotnú investíciu, musí zohľadniť aj náklady spojené s obstaraním ďalšieho systémového príslušenstva. Uveďme si príklad: Aby mohol kolaboratívny robot vykonávať úlohy typu pick and place, treba sa porozhliadnuť po vhodnom type uchopovača a tiež po správnom modeli robotického kolaboratívneho ramena, ktoré bude vyhovovať aplikácii.

Podniky by mali starostlivo zvážiť, aký typ robota najlepšie vyhovuje ich existujúcemu pracovnému prostrediu, aby umožňoval čo možno najrýchlejšie uvedenie do prevádzky a s minimálnym narušením výroby pre prestoje. Okrem toho treba vziať do úvahy aj budúce náklady na údržbu, aktualizácie softvéru a to, či môže byť robot ľahko premiestnený v rámci firmy tak, aby sa v prípade potreby mohol využiť na ďalšie činnosti.

Dlhé obdobie panovalo presvedčenie, že jedinou možnosťou čiastočnej robotizácie výroby je zaobstarať si priemyselné roboty. Preto bývali MSP k nákupu robotov skeptické. Priemyselné roboty totiž potrebujú na svoju inštaláciu veľký priestor a navyše musia byť umiestnené v bezpečnostných klietkach. Takým priestorom však firmy často nedisponujú a na stavebné úpravy výrobnej plochy a prispôsobenie sa priemyselným robotom potom často nezostávajú peniaze. Keď sčítame vysoké obstarávacie náklady, veľké rozmery a zložité programovanie, nie je prekvapením, že sa veľa MSP zdráha zaobstarať do výroby tradičné priemyselné roboty.

Riešenie ponúka kolaboratívny robot

Ak sa firmy rozhodnú získať kolaboratívne roboty, môžu očakávať, že náklady na ich inštaláciu vo výrobe budú minimálne. Koboty môžu navyše vo výrobe pracovať po boku súčasných zamestnancov bez potreby obstarania ďalších zložitých zabezpečovacích prvkov. Ich ľahká konštrukcia umožňuje jednoduché premiestnenie po výrobnej hale tak, aby mohli byť v prípade potreby použité na celý rad úloh. Používateľsky príjemné softvérové rozhranie vrátane dotykovej obrazovky umožňuje veľmi rýchle programovanie robota. Toto programovanie sa naučia zamestnanci veľmi ľahko pomocou on-line školenia. Následne už môžu nudnú a náročnú prácu prenechať robotu a sami sa potom venovať kreatívnejším pracovným činnostiam.

www.universal-robots.com/cs