Pomalá reakcia v aplikáciách kritických z hľadiska bezpečnosti

Aby sa zabránilo výbuchom, musí byť hladina kyslíka v mnohých procesoch prísne kontrolovaná; preto je rýchlosť reakcie analyzátora prvoradá. Výkonné a prepracované extrakčné analyzátory vyžadujú manipuláciu so vzorkami a ich úpravu – to nejaký čas trvá. Narušenie hladiny kyslíka treba zistiť vtedy, keď k nemu dôjde, takže extrakčné meranie (reakčný čas T90 viac ako 15 sekúnd) nie je tou správnou voľbou.

Úprava vzorky

Mnoho analyzátorov plynov, napríklad NDIR, vyžaduje systémy úpravy vzduchu na odstránenie prachu, kondenzátu a/alebo nižšej teploty vzorky. Pre niektoré analyzátory môže byť aj mierna porucha systému úpravy katastrofálna. V prípade paramagnetických analyzátorov kyslíka spôsobí vlhkosť jemnej mechanickej rotujúcej časti prístroja okamžité zastavenie činnosti analyzátora.

Chyba merania spôsobená plynovým pozadím

Spektrofotometre ako NDIR, UV/Vis alebo FTIR môžu merať súčasne širokú škálu plynov. Sofistikované spektrofotometre však musia zohľadňovať aj typický rozsah plynového pozadia, aby mohli vytvoriť špeciálny algoritmus, ktorý determinuje samotné meranie. Len čo sa však jeden predpoklad stane neplatným (napríklad prítomnosť nového druhu v zmesi plynov, ktorý sa neočakával), analyzátor môže byť „zmätený“ a merať nesprávne. Problémy s paramagnetickými analyzátormi nastávajú, keď procesný plyn obsahuje neočakávané alebo premenlivé množstvo inej magnetickej látky; tiež to spôsobí nesprávne meranie.

Častá kalibrácia a údržba

Analyzátory ako NDIR a katalytické snímače CO vyžadujú pravidelnú kalibráciu, bežne aj na týždennej báze. Kalibrácia je nielen časovo náročná, vyžaduje aj odpojenie analyzátora, takže meranie nie je k dispozícii. Analyzátory plynov majú tendenciu byť zložité, takže sa môžu aj kaziť. Neplánované odstávky výroby pri čakaní na servisných technikov sú frustrujúce a náhradné diely sú drahé. Nápomocné môže byť udržiavanie zásob náhradných dielov priamo v podniku, ale to je tiež nákladné a aj tak to vyžaduje vykonanie opravy kvalifikovaným technikom – zamestnancom daného podniku, alebo čakanie na externého servisného technika.

Strata vycentrovania

Spektroskopia s nastaviteľným diódovým laserom (TDL) rýchlo nahrádza analyzátory na báze oxidu zirkoničitého, katalytické analyzátory CO a NDIR, paramagnetické a ďalšie typy analyzátorov. TDL je bezkontaktná technológia merania in situ: analyzátor je inštalovaný priamo v procesnom potrubí alebo nádobe; preto je reakčný čas iba pár sekúnd. A keďže sú bezkontaktné, vo väčšine prípadov ich neovplyvňuje prítomnosť kondenzátov, prachu a vlhkosti.

No aj táto minca má dve strany. Väčšina TDL sa skladá z dvoch častí: laserového zdroja svetla a prijímača. Tieto dve jednotky musia byť nainštalované oproti sebe v procesnom potrubí/nádobe a musia byť presne vycentrované, aby sa zabezpečilo, že sa do malého prijímača dostane dostatočné množstvo laserového svetla. Počas inštalácie môže byť veľmi ťažké zabezpečiť vycentrovanie pred začiatkom a počas procesu. Ak dôjde k deformácii potrubia alebo nádoby teplom, je často potrebné nové nastavenie.

Ak treba jednotky demontovať a znova nainštalovať zakaždým, keď je analyzátor kalibrovaný/overovaný/servisovaný, bude potrebné znova vykonať nastavenie. Aj na to sa však našlo riešenie. Existujú procesné plynové analyzátory, napr. rad GPro 500 TDL od spoločnosti METTLER TOLEDO, ktoré majú laserový zdroj aj prijímač umiestnený v jednom puzdre. Priestor na extrakciu vzorky má svoj vlastný priezor a analyzátor toleruje prítomnosť vlhkosti či prachu v meranom médiu. Prítomnosť vodíka na plynovom pozadí nemá navyše žiaden vplyv na presnosť merania.

Zdroj: 5 Problems with Gas Analyzers and the Technology That Prevents Them. METTLER TOLEDO Group, White Paper. [online]. Publikované máj 2018. Citované 12. 1. 2021. Dostupné na: https://www.mt.com/es/en/home/library/white-papers/process-analytics/process-gas-analyzer.html.