Pre akýkoľvek sklad bez ohľadu na odvetvie alebo produkt je vyskladnenie nevyhnutnou operáciou. Odhaduje sa, že viac ako polovica pracovníkov skladu je zapojených do vychystávania, balenia alebo triedenia, čo znamená, že pre mnohých sa deň začína a končí stopercentne zameraný iba na túto úlohu. Ústrednou otázkou, ktorá ťaží logistické aj výrobné podniky je: Ako vylepšiť spôsob vychystávania – uľahčiť pracovníkom vykonávanie opakujúcich sa úloh počas celej zmeny s čo najmenším pochybením a s čo najväčšou mierou produktivity?

Niektoré spoločnosti používajú v tomto procese automatizované riešenia, ako sú roboty alebo automatické systémy vychystávania objednávky. Ručné vyskladňovanie surovín alebo tovaru dodnes zostáva najbežnejšou metódou. Vyžaduje to množstvo zamestnancov, ktorí zhromaždia tovar potrebný pre výrobný proces alebo spracujú objednávku v správnom množstve z rôznych skladovacích priestorov.

Súčasné technológie vychystávania

Na tomto mieste sa pozrieme na prehľad najbežnejších procesov a technológií súvisiacich s vychystávaním surovín a tovaru, najmä na ich výhody a nevýhody. Výber systému môže závisieť od množstva parametrov, ako je napríklad veľkosť skladu, veľkosť objednávky či objem a rozmanitosť produktov na sklade.

Pick-by-paper

Verte tomu alebo nie, tlačené zoznamy s objednávkami alebo zoznamom surovín potrebných pre výrobu sú stále jednou z najrozšírenejších metód vychystávania, a to aj v digitálnej dobe. Pracovník, tzv. picker, má v rukách vytlačený podrobný zoznam obsahujúci informácie o mieste skladovania tovaru a jeho požadovanom množstve.

Pick-by-paper je síce najlacnejšia metóda ručného vychystávania objednávky, je však neefektívna a vysoko náchylná na chyby, a to najmä pri vysokých objemoch spracovávaného materiálu. Nevýhodou je aj neaktuálnosť informácií, ktoré sa môžu v priebehu vychystávania zmeniť, rovnako zvýšená miera spotreby papiera. K hlavným výhodám tejto metódy patrí nízke investičné riziko, flexibilné rozšírenie kapacít, ako aj použitie bez potreby školenia pracovníkov.

Pick-by-scan

Pick-by-scan digitalizuje predošlý spôsob vychystávania surovín a tovaru. Položky, ktoré sa majú vychystať, sa spolu s požadovaným množstvom zobrazia digitálne na mobilnom zariadení, najčastejšie na mobilnom ručnom skeneri. Toto zariadenie je pripojené k systému vychystávania objednávok vyššej úrovne.

Jeho výhody sú nižšia náchylnosť na chyby a množstvo skenerov možno flexibilne rozširovať. Napriek tomu ponúka veľmi malý priestor na rozvoj. Pracovník má obmedzenú slobodu pohybu vzhľadom na skener umiestnený v ruke.

Pick-by-light

Pick-by-light je najvhodnejšia metóda vychystávania na použitie v skladoch s vysokou výkonnosťou a s veľkým množstvom tovaru. Na správny pracovný postup pracovníka dohliada sofistikovaný systém, ktorý ho naviguje pri montáži (resp. v sklade) prostredníctvom postupne sa rozsvecujúcich optických signalizačných prvkov umiestnených nad každou skladovou bunkou. Pri výbere tovaru z skladového miesta preruší ruka pracovníka svetelný lúč, čím príslušná signalizácia zhasne a rozsvieti sa signalizácia na ďalšej skladovej bunke. Systém upozorňuje pracovníka na prípadné chyby zvukovou alebo svetelnou signalizáciou.

Pre sklady s vysokým objemom výroby môže byť dobrou voľbou kombinácia pick-by-light a put-to-light. Vyznačuje sa nižšou náchylnosťou na chyby a voľnosťou pohybu pracovníka a jeho rúk. Vysoké prvotné investičné náklady, vyššie požiadavky na údržbu a nižšia flexibilita to však môžu prevážiť. Vďaka tomu je táto metóda menej populárna v menších skladoch a výrobných priestoroch.

Pick-by-voice

Pick-by-voice je obľúbená metóda vychystávania tovaru najmä v logistike, avšak nachádza uplatnenie aj vo výrobnom sektore. Pracovník dostane informácie o objednávke alebo surovinách potrebných pre výrobu priamo do ucha. Pomocou náhlavnej súpravy a mikrofónu je pracovník vedený skladom k položkám počítačovým hlasom a komunikuje priamo so systémom vyššej úrovne.

Pick-by-voice bol prvý systém, ktorý umožňoval pracovníkovi mať obe ruky voľné, čo viedlo k zlepšeniu ergonómie, slobode pohybu a pracovník sa môže sústrediť na svoju prácu. Hlavnou nevýhodou tohto systému je zvýšená možnosť chýb, narušenie okolitým hlukom a potreba spoľahlivého rádiového pokrytia v skladových a výrobných priestoroch. Neustále počúvanie tiež rýchlo vedie k únave.

Pick-by-vision

Pick-by-vision je založený na skutočnosti, že 80 % informácií, ktoré sú nám každý deň predkladané, sa prijíma a spracúva vizuálne. Vychystávanie pomocou inteligentných okuliarov umožňuje vizuálne sprevádzať pracovníka skladom a celým procesom prípravy tovaru a objednávok. Systém kombinuje výhody pick-by-voice a pick-by-light a je vysoko flexibilný a nastaviteľný.

Snímač čiarových kódov integrovaný do inteligentných okuliarov umožňujú priame skenovanie čiarových kódov produktu v zornom poli, čím sa zvyšuje presnosť transakcie. Všetky príslušné informácie sa na okuliaroch zobrazujú v reálnom čase. To zvyšuje spoľahlivosť a umožňuje pracovníkovi kedykoľvek skontrolovať skladové miesto a množstvo tovaru. Povinné skenovanie overuje, či bola vybraná správna položka. Pracovník má vždy voľné ruky a po úspešnom spracovaní objednávky dostane potvrdenie.

K výhodám tohto systému patrí vysoká produktivita a rýchlosť vychystávania, prakticky nulová únava, výrazne znížená chybovosť a nízke požiadavky na zaškolenie. Nevýhodou môže byť nosenie dioptrických okuliarov, ktoré vyžadujú dodatočný rám k inteligentným okuliarom, čo môže viesť k zvýšeniu nákladov na implementáciu. Nevýhodou je aj nedostatok akceptácie medzi staršími zamestnancami. Riešenie vyžaduje bezproblémové internetové pokrytie skladových a výrobných priestorov.

Pick-by-robot

Ako už názov napovedá, pick-by-robot používa na vychystávanie tovaru a vecí logistické roboty. Namiesto vychystávania tovaru ľuďmi sa skladom pohybuje autonómne vozidlo, ktoré tovar automaticky vyberá. V súčasnosti je pick-by-robot mimoriadne drahou možnosťou, ktorá však môže znížiť náklady na zamestnanca. Výhodou je to, že robot dokáže pracovať prakticky neustále. K vysokým nákladom treba pripočítať požiadavky na údržbu a servis. Mnoho modelov navyše nemá potrebnú flexibilitu pri vyberaní tovaru rôznej veľkosti, je preto potrebné investovať do rôznych nadstavcov alebo používať robot na špecifickú nemennú úlohu.

Aká metóda je pre mňa najlepšia?

Po predstavení rôznych metód vychystávania surovín a tovaru je jedna vec jasná: každá metóda má svoje výhody a nevýhody. Treba ich zvážiť z hľadiska vhodnosti na konkrétne použitie. Vychystávanie tovaru pomocou papierových zoznamov je v porovnaní s dostupnými metódami zastarané, ale stále funkčné riešenie. Pick-by-vision sa stáva životaschopnejšou modernejšou metódou. Handsfree systémy sú obzvlášť užitočné pri manipulácii s objemnými alebo ťažkými predmetmi. Pokročilejšie systémy kombinujú výhody rôznych metód s väčšou flexibilitou. Technológie ako pick-by-vision tiež majú vysoký potenciál na rozšírenie, pričom tento systém možno použiť aj v iných aplikáciách.

Ktorá metóda výberu má najlepšie používateľské rozhranie?

Môžeme predpokladať, že najlepšie používateľské rozhranie má pick-by-vision. Zmierňuje psychické zaťaženie pracovníka znížením množstva zobrazených informácií na minimum. Presne prevedie pracovníka procesom a uľahčí mu prácu. Používateľské rozhranie možno kedykoľvek ľahko prispôsobiť individuálnym potrebám pracovníka.

Najdôležitejšie kritériá pri výbere metódy vychystávania tovaru

Pri výbere spôsobu vychystávania surovín alebo tovaru treba zohľadniť niekoľko kritérií:

  • Investičné náklady. Mali by ste sa vždy informovať o očakávaných investičných nákladoch a porovnať ich s očakávanou návratnosťou investícií.
  • Výrobné kapacity. Pri rozhodovaní nezabudnite zohľadniť kapacitu objednávky, ktorá sa má spracovať. Otázkou je, koľko objednávok vybavíte vo vašom sklade za deň.
  • Veľkosť skladu. Zvážte množstvo priestoru využitého vo vašom sklade. Berte do úvahy kritériá, ako je šírka uličiek, výška políc a dostupnosť pre pracovníka.
  • IT kompatibilita. Skontrolujte, či je nová technológia vychystávania surovín a tovarov kompatibilná s vašou existujúcou IT infraštruktúrou.
  • Zamestnanci. Zapojte do procesu svojich zamestnancov. Aké sú potreby vašich pracovníkov? Rozhodnite sa, ktorý systém najlepšie uspokojí tieto potreby a prispôsobte ho svojmu tímu.

Zvýšenie produktivity o 35 % vďaka pick-by-vision

KSB je popredný medzinárodný výrobca čerpadiel a ventilov, ktoré sa predávajú v približne 100 krajinách sveta. Spoločnosť so sídlom v juhozápadnom Nemecku má vlastné výskumné centrá a výrobné závody v 16 krajinách. Popri produktoch pre koncových zákazníkov vyrába aj systémy pre strojárenské odvetvie a stavebné služby, ako aj pre priemysel odpadových vôd, energetiku a ťažbu.

V polovici roku 2017 KSB spolupracovala so spoločnosťou Picavi na digitalizácii logistiky náhradných dielov. V sklade spoločnosti v Grünstadte sa teraz pomocou inteligentných okuliarov vyberie viac ako 10 000 jednotlivých náhradných dielov. Tento nový systém je rýchlejší a má výrazne zníženú chybovosť. „Od zavedenia inteligentných okuliarov sme zaznamenali zvýšenie efektívnosti pri vychystávaní tovaru,“ hovorí Wolfgang Mock, manažér skladu náhradných dielov v Grünstadte.

Po úspešnom začiatku sa inteligentné okuliare Picavi stali súčasťou každodenného pracovného života v Grünstadte a zvýšili produktivitu o 35 %. KSB teraz plánuje zaviesť systém v ďalších dvoch skladoch náhradných dielov, aby aj tam mohli využívať výhody technológie pick-by-vision.

Veľké množstvo výrobkov pozostávajúcich z malých dielov dominuje v podnikaní s náhradnými dielmi. Preto tu inteligentné okuliare priniesli pôsobivé výsledky grafickým spracovaním informácií zo systému riadenia skladu. Systém pick-by-vision poskytuje pracovníkom oveľa lepší prehľad bez časovo náročného hľadania. Okrem vychystávania náhradných dielov sú inteligentné okuliare tiež užitočným navigačným systémom v skladových priestoroch.

Keď vychystávanie ovplyvňuje montáž

Od roku 1994 vyrába Volkswagen Poznaň ľahké úžitkové vozidlá ako Caddy alebo T6 Van. V tomto výrobnom závode v Poľsku sa nachádzajú aj karosárne, lakovne a montážne linky. Každý deň opustí továreň 720 automobilov. Aby mohli v spoločnosti efektívne vyrábať VW Caddy, udržuje spoločnosť VW Nutzfahrzeuge v závodoch v poľskej Poznani celkovo 30 000 m2 skladových priestorov. Či už sú to motory, prevodovky, alebo sklá automobilov, odtiaľto sa zásobujú ostatné výrobné linky v Poľsku. Pri optimalizácii procesu vychystávania sa automobilový výrobca obrátil na spoločnosť topsystem, ktorá je poskytovateľom systému pick-by-voice s názvom Lydia® Voice Suite. Systém pick-by-voice bol spustený za štyri mesiace a odvtedy zaisťuje spoľahlivú montáž jednotlivých dielov na výrobu automobilov. Produktivita skladu sa zavedením riešenia zvýšila o 30 %.

Pred implementáciou systému pick-by-voice sa spoločnosť Volkswagen Poznaň spoliehala na papierové zoznamy. Robert Koniezny, vedúci logistického plánovania spoločnosti Volkswagen Poznaň, hovorí: „Keď príde na vychystávanie tovaru, je pre nás rozhodujúce, aby sa komponenty vyberali z regálov a ukladali do prepravných košov v správnom poradí. To je jediný spôsob, ako zabezpečiť, aby všetky komponenty dorazili na príslušnú výrobnú stanicu v správnom poradí a v správnom čase. Akákoľvek chyba pri výbere ovplyvní všetky následné procesy.“

Prostredníctvom Lydia® Voice dostávajú pracovníci vychystávania informácie o mieste skladovania a o počte konkrétnych komponentov, ktoré musia pripraviť na prepravu. Koncept handsfree uľahčuje vyberanie ťažkých blokov motora alebo čelných skiel. V porovnaní s papierovým zoznamom sa chybovosť nového systému znížila takmer o 95 %.

Zdroje

[1] Picking Systems in Comparison. Captron. [online]. Publikované 16. 11. 2020. Citované 12. 4. 2021.

[2] Why pick-by-vision will disrupt voice picking. Proceedix. [online]. Publikované 2. 5. 2018. Citované 12. 4. 2021. 

[3] KSB Case Study. Picavi. [online]. Citované 12. 4. 2021. 

[4] Lydia® Voice Suite for just-in-sequence processes at Volkswagen Poznan. Lydia voice. [online]. Citované 14. 4. 2021.