Obr. Nová vývojová doska Avnet Ultra96

Typy aplikácií UI

Technológie vyvinuté a odskúšané počas výskumu UI – od rozpoznávania tváre alebo reči cez nástroje na poskytovanie online odporúčaní až po chatboty a virtuálnych asistentov – sa často integrujú do každodenných aplikácií bez toho, aby sa nazývali UI. „Moderná“ UI nie je iba jednou technológiou pre jednu konkrétnu aplikáciu, ale súborom techník pre mnoho rôznych aplikácií, z ktorých každá má rôzne požiadavky. Medzi najbežnejšie patria:

  • prediktívna údržba – zhromažďovanie údajov z viacerých zdrojov a používanie UI na predvídanie zlyhania zariadenia skôr, ako k nemu dôjde,
  • rozpoznávanie hlasu/reči/zvuku – inteligentné zariadenia (vrátane telefónov a reproduktorov) teraz dokážu rozpoznávať, interpretovať a reagovať na hlasy, reč a dokonca aj na ďalšie každodenné zvuky,
  • rozpoznanie pohybu/objektu/človeka – táto technológia nasadená v bezpečnostných systémoch je rozhodujúca pre vývoj autonómnych vozidiel a inteligentnej infraštruktúry,
  • strojové učenie – táto technika je srdcom rôznych foriem UI, používa algoritmy na nespracované, netriedené údaje a odhaľuje implicitné vzorce ešte skôr, ako ich použije na predpovedanie budúcich výsledkov.

Nástroje na vývoj UI aplikácií

Aj keď sa UI čoraz viditeľnejšie stáva všadeprítomnou a vývojári si uvedomujú výhody, ktoré im jej využitie môže priniesť z hľadiska ich aplikácií, produktov a služieb, stále existujú rezervy z hľadiska odborných znalostí a skúseností s UI. Aby sa podarilo túto dieru zaplátať, boli navrhnuté vývojové nástroje na zjednodušenie integrácie funkcionality UI – od softvérových nástrojov a služieb po vývojové dosky. Použitie vývojovej dosky môže skrátiť čas potrebný na vytvorenie aplikácie, avšak výber ideálnej dosky môže byť zložitý. V tejto fáze treba zvážiť faktory uvedené nižšie.

Výpočtový výkon

Úroveň požadovaného výpočtového výkonu závisí od konkrétnej aplikácie:

  • Spracovanie od cloudu cez bránu až po okraj siete – donedávna sa aplikácie UI zaoberali hlavne spracovaním na úrovni cloudu, pričom poskytovali prístup napríklad k vysokokvalitným cloudovým službám, ako je Alexa od Amazonu alebo Google Voice, na rozpoznávanie hlasu a znižovanie rozsahu výpočtového výkonu vyžadovaného v miestnom zariadení. Existujú však prípady, keď môže byť nepraktické spracovať v cloude, napríklad ak je k dispozícii obmedzená šírka pásma. V súčasnosti sú však dostupné aj ďalšie možnosti, keď môžu zariadenia vykonávať spracovanie na úrovni komunikačnej brány alebo dokonca na úrovni zariadení na hrane siete. Brány, ktorou je aj nová vývojová doska Ultra96 od spoločnosti Avnet, poskytujú obrovský výpočtový výkon na podporu viacerých miestnych zariadení, zatiaľ čo zariadenia na hrane siete všeobecne vyžadujú menej výpočtového výkonu.
  • Intenzívne učenie alebo spracovanie – technológie strojového učenia v súčasnosti dominujú UI, ale nie všetky aplikácie musia obsahovať prvok učenia (napríklad existujúce mechanizmy rozpoznávania hlasu už boli optimalizované). Ak je aplikácia nová, bude sa od systému často vyžadovať, aby sa dokázal učiť, jednoducho spracovával informácie a znalosti, čo bude vyžadovať viac výpočtového výkonu.
  • Iné formy UI – systémy UI založené na pravidlách môžu potrebovať oveľa menej výpočtového výkonu ako tie, ktoré využívajú strojové učenie.

Možnosti snímania

Pre konkrétnu aplikáciu je dôležité zvoliť dosku so správnou skupinou snímačov. Pretože väčšina foriem UI sa snaží interpretovať skutočný svet, aplikácie zvyčajne vyžadujú snímače nejakého druhu, aby zabezpečili:

  • snímanie okolitého prostredia,
  • snímanie pohybu,
  • snímanie vzdialenosti,
  • snímanie zvuku,
  • snímanie obrazu.

Prepojiteľnosť

Aplikácie UI musia komunikovať. To môže vyžadovať komunikáciu s krátkym dosahom (napríklad Bluetooth alebo Zigbee), prepojenie so snímačmi alebo miestnymi bránami alebo komunikáciu s väčším dosahom (zvyčajne technológia WiFi alebo LPWAN, ako je napríklad LoRa), čo umožňuje pripojiť sa k vzdialenejším bránam.

Konfigurátor UI

S cieľom pomôcť vývojárom vybrať správne vývojové dosky pre ich UI zariadenia vytvorila spoločnosť Farnell online nástroj, prostredníctvom ktorého možno s istotou vybrať ideálnu dosku pre projekty umelej inteligencie. Používatelia si môžu vybrať zo zoznamu aplikáciu, ktorá najviac vyhovuje ich požiadavkám, ako napr. prediktívna údržba, rozpoznávanie hlasu, objektov, ľudí alebo pohybu a strojové učenie, a zároveň pridať požiadavky na snímanie a bezdrôtové pripojenie. Po definovaní požiadaviek UI konfigurátor identifikuje dosky (vrátane prídavných dosiek potrebných na zabezpečenie požadovaných snímacích schopností), ktoré zodpovedajú potrebám návrhu. Konfigurátor zároveň odporučí aj príslušné zdroje, ktoré pomôžu urýchliť čas vývoja, vrátane návodov, prípadových štúdií alebo technickej dokumentácie, ako je napríklad dokumentácia Alexa API pre aplikácie na rozpoznávanie hlasu.

Konfigurátor UI od spoločnosti Farnell nájdete na https://uk.farnell.com/ai-configurator.

Ankur Tomar
marketingový manažér pre odvetvové riešenia
Farnell
www.farnell.com