Pri úlohe, akou je ručná paletizácia, existuje riziko porúch svalového a pohybového aparátu, tzv. muskuloskeletálne zranenia. Ide o kumulatívne zranenia spôsobené namáhaním tela v dôsledku opakovaného premiestňovania tela do nevhodných polôh a zdvíhania ťažkých objektov.

Preto je ergonómia dôležitým faktorom na pracovisku, najmä pri fyzicky náročnej činnosti, akou je paletizácia. Ergonómia je veda o tom, ako ľudia fyzicky interagujú so svojím prostredím a ako to ovplyvňuje ich efektivitu v práci. Pracovníci často trávia vo svojich zamestnaniach dlhé hodiny, takže malé zmeny v ich prostredí môžu mať z dlhodobého hľadiska veľký vplyv na ich zdravie.

Čo robí paletizáciu nebezpečnou?

Napriek zjavnej jednoduchosti to môže byť prekvapivo nebezpečná úloha. Pri paletizácii existujú rôzne kroky, ktoré môžu viesť k problémom s bezpečnosťou. Niektoré z nich sú uvedené nižšie.

  • Nebezpečnou úlohou pri paletizácii je zdvíhanie škatúľ a ich ukladanie na paletu. Nesprávna technika zdvíhania môže spôsobiť namáhanie chrbta, ramien alebo rúk. Pri dlhodobom nesprávnom namáhaní potom stačí okamih, aby ste si spôsobili zranenie.
  • Pri premiestnení palety môžu akékoľvek drobné nepresnosti v umiestnení tovaru na palete viesť k nestabilite celej palety. Zrútenie tovaru môže spôsobiť zranenie alebo narušiť bezpečnosť prevádzky.
  • V neposlednom rade aj samotná manipulácia s tovarom môže byť nebezpečná. Keď sa ponáhľate s dokončením paletizácie, občas zhodíte nejaké škatule. Môže to viesť k poškodeniu produktu, ale je to aj bezpečnostný problém. Škatule môžu spadnúť na osobu alebo sa prudko zohnete a spôsobíte si zranenie.

Opakujúci sa charakter uvedených krokov môže z dlhodobého hľadiska viesť k zdravotným problémom.

Riziká spojené s nesprávnou manipuláciou

Zranenia chrbta patria pravdepodobne k najčastejším. Môžu sa vyskytnúť v dôsledku opakujúcich sa pohybov pri paletizácii vrátane zdvíhania, ťahania, tlačenia a prenášania ťažkého tovaru. Zranenia chrbta môžu byť mierne, napríklad mierne natiahnutie svalov, alebo dostatočne závažné na to, aby ste sa liečili dlhodobo.

Pošmyknutia a pády sú ďalším bežným nebezpečenstvom spojeným s manipuláciou s paletami. Klzká podlaha môže znamenať vážny úraz, najmä ak sa pracovníci medzi jednotlivými úlohami ponáhľajú z dôvodu nedostatku času.

K ďalším častým zdravotným rizikám patrí natrhnutie alebo vyvrtnutie, brušná prietrž, syndróm karpálneho tunela, bolesť chrbta a krku. Preto pri návrhu procesu paletizácie môžete znížiť nebezpečenstvo pre zamestnancov tým, že zohľadníte jeho ergonómiu.

Výhody pridania robotického riešenia na zvýšenie bezpečnosti a ergonómie

Aby bola ručná manipulácia bezpečnejšia, musíme odstrániť najrizikovejšie aspekty tejto úlohy. Pre paletizáciu to znamená automatizáciu zdvíhania a ukladania tovaru. Pridanie paletizačného robota môže byť účinnou stratégiou na zlepšenie pracovného prostredia a kvality paletizácie a zníženie bezpečnostných problémov. Robotické paletizačné riešenia sa bez problémov integrujú do existujúcich procesov. Zvládnu celý rad produktov a pracovných postupov s minimálnym alebo žiadnym ľudským zásahom.

Výhody používania robotického systému z hľadiska bezpečnosti môžeme v súlade s uvedenými príkladmi rizík paletizácie zhrnúť takto:

  • Tým, že robotu zadáte úlohu zdvíhať a presúvať tovar, uvoľníte ľudského pracovníka od tejto monotónnej pracovnej činnosti. Títo pracovníci sa potom môžu presunúť na úlohy s pridanou hodnotou, čím sa zvýši ich zapojenie do podnikania.
  • Robotický systém znižuje riziko presunu nevyváženého paletového nákladu, pretože umiestnený náklad bude vďaka moderným počítačovým systémom stabilnejší. Robot pracuje konzistentne a presne, čo znamená, že sa môžete spoľahnúť na štrukturálnu integritu, čím sa zlepšuje predvídateľnosť nákladov.
  • Hoci roboty môžu občas zhodiť predmety, výskyt takýchto incidentov je výrazne nižší v porovnaní s ľudskými pracovníkmi.

Ako znížiť ergonomické problémy spojené s manuálnou paletizáciou?

Aj keď existuje veľa krokov, ktoré môžete podniknúť, jedným z najúčinnejších je úplne odstrániť úlohu ručnej paletizácie. Automatizácia paletizácie môže pracovníkov zbaviť všetkých súvisiacich zdravotných rizík. Automatizácia procesu umožňuje nielen chrániť a lepšie využívať ľudskú pracovnú silu, ale aj zvyšovať produktivitu.

Zdroj

[1] Keeping Safe in the Palletizing Cell: Safety Tips & Best Practices. Robotiq. [online]. Publikované 1. 6. 2023. Citované 14. 8. 2023. 

[2] How collaborative robots could free workers from harmful palletizing work. Universal Robots. [online]. Publikované 15. 5. 2023. Citované 14. 8. 2023.

[3] 5 Surprising Benefits of Palletizing Ergonomics on Employee Mental Health. [online]. Publikované 18. 7. 2023. Citované 14. 8. 2023. 

-pev-