Najmä vo väčších mestských aglomeráciách sú siete nízkeho napätia zložité, na vedeniach je veľké množstvo rozpojovacích a istiacich skríň (RIS) a každá porucha sa premietne do výpadku v dodávke elektrického výkonu pre veľký počet odberateľov. Tým dochádza k zhoršovaniu ukazovateľov spoľahlivosti dodávky elektrickej energie (SAIDI, SAIFI) a k zvyšovaniu nespokojnosti zákazníkov, ktorí sú postupom času náročnejší a na tieto výpadky citlivejší. Navyše sa pri budovaní mestských káblových sietí nízkeho napätia v minulosti často využívali skrine RIS, kde je hlavné vedenie pripojené systémom „oko na oko“. Znamená to, že hlavné vedenie nízkeho napätia nie je v danej skrini rozpojiteľné poistkami. Ak treba z dôvodu lokalizovania poruchy jednotlivé úseky rozpájať, možno to vykonať len rozobratím skrutkových spojov. Tým sa čas a náročnosť vyhľadávania porúch neúmerne zvyšuje.

Aby sa proces lokalizovania porúch na vedeniach nízkeho napätia urýchlil a zjednodušil, bol v spoločnosti Západoslovenská distribučná, a. s., vyvinutý prototyp prístroja, ktorý tento technický problém rieši. Na základe prototypu sa následne v spolupráci s externým dodávateľom začal vývoj a výroba sériového produktu. Výsledkom tejto spolupráce je prístroj na lokalizovanie porúch NN s názvom RCI.01.

Opis prístroja RCI.01

Prístroj RCI.01 sa skladá z dvoch komponentov – vysielacej časti RCT.01 a prijímacej časti RCS.01.

Vysielač definovaného signálu RCT.01

RCT.01 má tvar prenosného plastového kufríka s rozmermi cca 174 x 270 x 246 mm. V menšej časti vnútorného priestoru kufríka sú pevne inštalované elektronické komponenty vysielacej časti. Väčšia časť vnútorného priestoru kufríka slúži na uloženie prijímača RCS.01 a príslušenstva. Vysielacia časť má na hornej strane umiestnený vypínač a tri zdierky na pripojenie prepojovacích vodičov (Lin, N, Lout). V prípade vyhľadávania poruchy na vedení NN (obr. 2) je postihnutý úsek vedenia odpojený od napájania vybratím príslušných poistiek v transformačnej stanici alebo skrini RIS. Následne je na mieste odpojenia pripojený vysielač RCT.01 nasledujúcim spôsobom:

  • vodič zo svorky Lin sa pripojí na niektorú zdravú fázu pod napätím,
  • vodič zo svorky N sa prepojí s vhodnou uzemnenou časťou PEN,
  • vodič zo svorky Lout sa pripojí na fázu postihnutú poruchou (aktuálne bez napätia).

Po zapnutí vypínača prístroja začne byť do úseku s poruchou vysielaný definovaný signál. Trasa signálu je jednoznačne definovaná, šíri sa smerom do postihnutého úseku vedenia NN až po miesto poruchy. Ďalej za miestom poruchy sa signál šíriť nemôže. Vysielaný signál má vhodné parametre. Vyznačuje sa nezameniteľným tvarom, dostatočným napätím naprázdno (tak, aby bolo zabezpečený prechod dostatočného prúdu aj pri nestabilných a odporových poruchách) a zároveň je prúdovo obmedzený, aby nemohol spôsobiť v danom elektrickom obvode dodatočné technické problémy.

Prijímač definovaného signálu RCS.01

RCS.01 má formu ručného meracieho prístroja. Základom prístroja je odolná hliníková škatuľka s rozmermi cca 53 x 91 x 123 mm. Na prístroji je umiestnený monochromatický displej, zapínacie tlačidlo a konektor na pripojenie meracej prúdovej sondy. Prístroj je napájaný zabudovaným akumulátorom Li-Pol. Po pripojení meracej sondy je prístroj pripravený na použitie. Meranie sa vykonáva pozdĺž postihnutého vedenia nízkeho napätia vo vhodne zvolených skriniach RIS. Ohybná prúdová sonda sa aj v stiesnených podmienkach veľmi jednoducho nasadí na postihnutú fázu daného vedenia a prístroj kontinuálne zobrazuje silu detegovaného signálu.

Pokiaľ sa porucha nachádza za miestom merania v smere napájania, signál generovaný vysielačom RCT.01 prechádza meraným miestom. Prijímač RCS.01 tento signál deteguje, na displeji sa zobrazí informácia Signal detected a v sekundových intervaloch zaznieva zvuková signalizácia.

Pokiaľ sa porucha nachádza pred miestom merania v smere napájania, signál generovaný vysielačom RCT.01 neprechádza meraným miestom. Prijímač RCS.01 tento signál samozrejme nedeteguje a na displeji sa zobrazí informácia !! No signal !!.

Na základe výsledku prvého merania sa pokračuje meraním v ďalších skriniach RIS až do úspešného vyhľadania poruchového úseku na vedení NN. Správne použitie prístroja umožní výrazne znížiť čas nedodávky elektrickej energie pri poruchách na káblových vedeniach nízkeho napätia.
   

Martin Horák
Západoslovenská distribučná, a.s.
martin.horak@zsdis.sk

V roku 2012 získal titul PhD. na Fakulte elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave. Od roku 2006 pracuje ako manažér špeciálnych projektov technického rozvoja v spoločnosti Západoslovenská distribučná, a.s. Dlhodobo sa venuje nasadzovaniu nových technických riešení v oblasti prevádzky distribučných sietí VN (elektrické ochrany, lokalizácia porúch, prevádzka uzla sietí VN) a vývoju meracích prístrojov pre elektroenergetiku.