Jubilant je rodák zo Žemberoviec v okrese Levice. Narodil sa 29. mája 1951. V rokoch 1966 – 70 študoval na Strednej priemyselnej škole elektrotechnickej v Bratislave v odbore automatizačná technika. Po maturite absolvoval štúdium v odbore technická kybernetika na Elektrotechnickej fakulte Slovenskej vysokej školy technickej, kde bol v roku 1975 promovaný za inžiniera.

Po úspešnom ukončení štúdia začal ako doktorand svoju vedeckovýskumnú dráhu v odbore technická kybernetika na Katedre automatizácie a regulácie EF SVŠT v skupine prof. Ing. J. Bízika, DrSc. Pod vedením školiteľa prof. Ing. V. Veselého, DrSc., sa venoval problematike decentralizovaného riadenia zložitých systémov s využitím agregačnej matice zložitého systému s aplikáciou na elektrizačnú sústavu.

Kandidátsku dizertačnú prácu obhájil v roku 1979 a vzápätí nastúpil na rovnakom pracovisku na miesto odborného asistenta. Naďalej sa venoval oblasti riadenia zložitých systémov, v rámci ktorej bola na katedre založená škola s dobrým ohlasom doma aj v zahraničí. Po vzniku Katedry automatizovaných systémov riadenia technologických procesov v roku 1983 prešiel na toto novovzniknuté pracovisko. V roku 1986 bol po obhajobe habilitačnej práce na tému Adaptívne riadenie dynamických systémov vymenovaný za docenta v odbore automatizované systémy riadenia. Jeho ďalšie úsilie na poli vedeckovýskumnej a publikačnej práce bolo zamerané na oblasť riadenia zložitých dynamických systémov s využitím metód diagonálnej dominantnosti a adaptívneho prístupu k zabezpečeniu stability a vyústilo v roku 1996 do vymenovania za profesora v odbore automatizácia a riadenie.

Profesor Murgaš venoval veľké úsilie štúdiu a aplikácii moderných výskumných smerov, od návrhu decentralizovaného riadenia turbín a synchrónnych generátorov cez adaptívne a nelineárne riadenie dynamických systémov a sieťové riadiace systémy až po využitie teoretických nástrojov kybernetiky na efektívnu kompenzáciu diabetu. Je autorom a spoluautorom viac ako 250 pôvodných vedeckých prác publikovaných doma i v zahraničí. V oblasti spolupráce s praxou sa dlhé roky venoval problematike riadenia dynamiky elektrizačnej sústavy, ako aj riadenia deliacich a zváracích strojov. Bol hlavným riešiteľom celého radu projektov pre hospodársku sféru. K jeho významným aktivitám patrí pozícia zodpovedného riešiteľa v projektoch financovaných zo štrukturálnych fondov – Kompetenčné centrum inteligentných technológií pre elektronizáciu a informatizáciu systémov a služieb a Centrum excelentnosti SMART technológií, systémov a služieb.

Svoj nesporný organizačný talent prejavoval profesor Murgaš počas celého pôsobenia na fakulte, najskôr ako zástupca vedúceho katedry pre pedagogiku, v rokoch 1990 – 1998 ako vedúci Katedry ASR, v rokoch 1991 – 1995 ako hovorca Rady študijného odboru automatizácia a člen Pedagogickej rady fakulty, v rokoch 2003 – 2007 ako prodekan pre rozvoj, informatiku a podnikateľskú činnosť a v rokoch 2007 – 2019 ako riaditeľ Ústavu riadenia a priemyselnej informatiky (neskôr Ústav robotiky a kybernetiky) a člen vedeckej rady FEI STU. Dve funkčné obdobia bol členom Komisie pre elektrotechniku a informatiku Vedeckej grantovej agentúry SR a od roku 2001 bol členom pracovnej skupiny pre Automatizáciu, informatiku a telekomunikácie Akreditačnej komisie SR.

V oblasti pedagogiky sa podieľal na budovaní a výučbe celého radu predmetov, napr. riadiace systémy, adaptívne riadenie, kybernetika, modelovanie a simulácia, teória automatického riadenia, automatizácia a sieťové technológie. Vychoval 18 doktorandov a desiatky diplomantov, ktorí sa veľmi dobre uplatnili v praxi na Slovensku aj v zahraničí. K dôležitým aktivitám patrí tiež pôsobenie vo funkcii garanta študijného programu robotika a kybernetika v druhom a treťom stupni štúdia, ako aj garanta pre habilitácie a inaugurácie v odbore kybernetika. Počas celej svojej kariéry sa aktívne podieľal na tvorbe a reštrukturalizácii učebných plánov a študijných programov.

Prof. J. Murgaš bol členom niekoľkých odborných organizácií, ako sú IEEE, American Mathematical Society či Slovenská spoločnosť pre kybernetiku a informatiku. Pracoval v technickom komitéte IFAC pre oblasť Adaptive and Learning Systems. Bol členom programových výborov viacerých významných konferencií vrátane konferencií IFAC, opakovane garantom konferencie ELOSYS – sekcia robotika a kybernetika a členom programového výboru série konferencií Control of Power Systems – Riadenie v energetike. Od vzniku o. z. Národné centrum robotiky je členom jeho výkonného výboru. Je jedným zo zakladateľov časopisu AT&P Journal v r. 1994 a do dnešného dňa je členom jeho redakčnej rady. Bol tiež členom redakčnej rady časopisu Selected Topics in Modelling and Control a portálu Posterus.

V roku 2006 získal ocenenie Najlepší profesor STU za rok 2006 a v roku 2012 ocenenie Osobnosť elektroenergetiky 2012 za zásluhy o rozvoj elektroenergetiky na Slovensku.

J. Murgaš sa aj v súčasnosti aktívne podieľa na riadiacej, pedagogickej a vedeckovýskumnej práci Ústavu robotiky a kybernetiky FEI STU. Je členom vedenia ústavu a vedúcim Oddelenia kybernetiky. Od vzniku Rady pre vnútorný systém zabezpečovania kvality na STU vo februári 2021 je jej predsedom. Prednáša predmety úvod do kybernetiky, riadenie nelineárnych systémov a dynamika elektrizačných sústav. Je riešiteľom niekoľkých významných výskumných projektov z oblasti aplikácie kybernetiky v medicínskej praxi.

Nášmu jubilantovi sa aj touto cestou chceme poďakovať za prácu, ktorú vykonal pre naše pracovisko a pre fakultu a popriať mu do ďalších rokov pevné zdravie a ďalšie pracovné úspechy.

Kolektív pracovníkov
Ústavu robotiky a kybernetiky FEI STU v Bratislave