Vo vedecko-výskumnej činnosti sa v začiatkoch venoval aplikáciám systémov s polovodičovými meničmi. Z tejto problematiky vypracoval aj kandidátsku dizertačnú prácu. Výsledky jeho práce tvorili základ úspešného riešenia výskumných úloh v oblasti zdrojov pre mikroplazmové zváracie zariadenia vyvíjané vo VÚZ Bratislava. Úspešnosť tejto spolupráce dokumentuje skutočnosť, že na báze výsledkov vznikol celý rad autorských osvedčení a bola predaná licencia do zahraničia. Okrem toho sa podieľal na riešení viacerých štátnych výskumných úloh, ktorých koordinátorom bol EVÚ Nová Dubnica a v základnom výskume ÚTK SAV Bratislava.

V ďalšom období sa venoval najmä návrhu riadenia mechatronických systémov so zameraním na robotické systémy a tiež problematike reprezentácie prostredia pre roboty. Tieto úlohy boli riešené v rámci viacerých projektov VEGA, KEGA a APVV.

Profesor Jurišica je autorom viac ako 200 vedeckých a odborných článkov v zahraničných a domácich časopisoch, ako aj príspevkov na medzinárodných a domácich konferenciách, ktoré majú široký ohlas v odbornej verejnosti. Takisto je autorom a spoluautorom viacerých monografií a knižných publikácií, z ktorých napr. kniha Nelineárne a číslicové servosystémy bola ocenená Cenou ALFY aj Cenou Literárneho fondu. S kolektívom spoluautorov napísal v rámci projektu Leonardo ICoTeL publikáciu Control and diagnostics of the technological processes in manufacturing process based on application of ICT, ktorá bola preložená do viacerých európskych jazykov.

L. Jurišica je jedným zo spoluzakladateľov študijného programu Robotika a kybernetika. Je autorom a spoluautorom vysokoškolských skrípt a vybudoval niekoľko predmetov v oblasti robotiky.

Skúsenosti z pedagogickej práce uplatnil v rámci medzinárodných projektov pri príprave publikácie Vysokoškolská legislatíva štátov EÚ, Českej republiky a Slovenskej republiky. Je autorom hesiel v Náučnom slovníku elektrotechnickom a v encyklopédii Encyclopaedia Beliana.

V období 1985 – 1997 vykonával funkciu prodekana Fakulty elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave (do roku 1994 pod názvom Elektrotechnická fakulta SVŠT). V rokoch 1998 – 2006 bol vedúcim Katedry automatizácie a regulácie. V roku 2006 stál pri zrode Ústavu riadenia a priemyselnej informatiky FEI STU, ktorý v rokoch 2006 – 2007 viedol vo funkcii jeho prvého riaditeľa. V r. 2014 bol zodpovedný za komplexnú akreditáciu celej FEI STU.

Prof. Jurišica bol podpredsedom Vedeckého kolégia SAV pre matematiku, fyziku a informatiku, predsedom Komisie pre elektrotechniku a informatiku Vedeckej grantovej agentúry MŠVVaŠ SR a SAV, podpredsedom Rady štátneho programu výskumu a vývoja pre prierezový ŠP Rozvoj progresívnych technológií pre výkonnú ekonomiku, predsedom spoločnej odborovej komisie pre odbor automatizácia a riadenie a odbor mechatronika s pôsobnosťou pre SR.

V roku 2007 mu MŠVVaŠ SR udelilo za celoživotnú pedagogickú, organizátorskú, publikačnú a vedeckú prácu v oblasti technických vied Veľkú medailu svätého Gorazda.

Počas svojej bohatej kariéry vychoval úspešných diplomantov a doktorandov. Mnohí z nich pôsobia na vrcholových pozíciách v úspešných firmách alebo v akademickom sektore. Aj vďaka jeho aktivite vzniklo na pôde FEI STU Národné centrum robotiky. Od začiatku založenia odborného časopisu ATP Journal v roku 1993 bol aktívnym členom redakčnej rady, ktorej v rokoch 2003 – 2005 aj predsedal.

Pri príležitosti jeho životného jubilea mu v ďalších rokoch želáme veľa životného optimizmu, zdravia, tvorivých vedeckých výsledkov a radosti v kruhu svojej rodiny.

Kolektív Ústavu robotiky a kybernetiky
FEI STU v Bratislave