Preprogramovaný Homo sapiens: ľudská zložka digitálnej evolúcie

Digitálne nástroje nás teraz posunuli na novú vývojovú úroveň, ktorá, zdá sa, ohrozuje našu samotnú autonómiu. Je možné, že sme sa sami pripravili o prevahu nad umelými bytosťami, ktoré sme sami stvorili? Mohlo by nám to napadnúť, keď sa pozrieme do neklipkajúcich očí ošetrovateľských robotov, ktoré budú merať náš krvný tlak alebo nám prinesú pohár vody, keď už nebudeme dostatočne zvládať príznaky demencie. Digitálna transformácia napreduje veľkými skokmi. Stroje sa učia samy nevídaným tempom a bez ľudských slabostí. Spájajú sa vo výkonných databázach, ktorých nahromadené vedomosti sa násobia každú minútu. Ako dlho môžeme my ľudia a naše kognitívne schopnosti ovládať tento umelý svet? Zmení sa skôr či neskôr Homo sapiens na Homo zastaraný?

Je to všetko o uhle pohľadu. Dnešná digitálna technológia môže prebudiť strach alebo zapáliť nádej. Môže byť démonizovaná ako zabijak práce alebo vítaná ako záchranca pracoviska – alebo ako lekársky zázrak, ktorý nám umožní prekonať predtým neliečiteľné choroby. Digitalizácia môže prispieť k odolnejším a efektívnejším dodávateľským reťazcom a zbaviť nás administratívnej práce. Môže ľudstvu otvoriť nové obzory. Neuveriteľné spektrum potenciálnych aplikácií a výhod je spojených obzvlášť s logistikou. Digitálna technológia ovplyvňuje samotný životný štýl logistiky: prepája ľudí, procesy a stroje, vytvára spojenia cez fyzické miesta a hranice štátov. Osvetľuje zložité vzájomné vzťahy tohto sveta a mení spôsob riadenia dodávateľských reťazcov.

Akú úlohu teda budú hrať ľudia v digitálnom veku? Naučíme sa využívať obchodné príležitosti, ktoré sa objavujú. Budeme rozvíjať nové dátové modely a logistické procesy a využívať novú formu inteligencie.

Len fakty: čo je digitálna transformácia v logistike a kam by to všetko mohlo smerovať

Keď hovoríme o digitálnej transformácii, máme na mysli preklad analógových procesov do jazyka, ktorému počítače rozumejú, čo vydláždi cestu k autonómnemu dialógu medzi strojnými zariadeniami. Vďaka tomu sa ešte užšie prepoja výrobné a logistické procesy, čím sa uľahčí vytváranie sietí so všetkými účastníkmi dodávateľského reťazca v podnikoch, systémoch aj na lokálnej a medzinárodnej úrovni.

Víziou je do veľkej miery automatizovať nielen priemyselné procesy, ale aj logistiku. Softvérové platformy poskytujú štartovací bod pre novú formu zdieľania údajov a informácií, ktoré sú všade viditeľné. Platformové riešenia zvyčajne založené na cloude poskytujú pracovníkom logistiky profesionálne rozhranie v reálnom čase pre všetky informácie, ktoré dopravcovia potrebujú na spracovanie objednávok. Ak dôjde k akejkoľvek zmene v plánovanom čase dodania, zákazník sa o tom okamžite dozvie. Tieto platformy zachránia všetkých účastníkov v reťazci od opätovného zadávania prepravných údajov. Generujú všetky dokumenty potrebné na úspešné dokončenie objednávky, od potvrdenia objednávky až po faktúru. Automaticky.

To všetko možno, samozrejme, zrealizovať telefonicky alebo e-mailom. Tento proces je však pomalší, ťažší a náchylnejší na chyby – čo ho robí oveľa drahším. Digitálne prepojené procesy sa nevykonávajú týmto spôsobom.

Napriek tomu, že digitálna stratégia vedie k lepšej účinnosti a výkonnosti v oblasti riadenia dodávateľského reťazca, niekoľko logistických spoločností uprednostňuje procesy, ktoré sú im známe. Jedným z dôvodov je nedostatok kvalifikovaných pracovníkov, ktorí môžu pomôcť spoločnostiam dostať sa do digitálneho veku. Potvrdilo sa to v prieskume členov Nemeckej logistickej asociácie (BVL) zameranom v roku 2018 na to, aký bol pokrok spoločností vo všetkom, čo sa týka digitálneho obsahu. Z prieskumu vyplynulo, že viac ako tretina respondentov nemá ani nie je schopná prijať najkvalifikovanejší personál, ktorý by im pomohol orientovať sa v digitálnej ére. Asi 11 % si dokonca myslí, že ich spoločnosť nemusí ísť cestou digitalizácie, zatiaľ čo celých 81 % priznalo, že ich pracovné toky boli sotva alebo iba čiastočne digitálne.

Logistika je už dnes jedným z najviac digitalizovaných odvetví

„Vzhľadom na súčasné trendy na trhu a budúce požiadavky sú tieto čísla znepokojujúce. Týmto spoločnostiam hrozí, že úplne zmiznú z digitálne integrovaného hospodárstva,“ poznamenal Robert Blackburn, prezident a predseda predstavenstva spoločnosti BVL International. Bitkom, nemecké profesijné združenie pre digitálnu ekonomiku, vykonalo v roku 2017 reprezentatívny prieskum, ktorý priniesol diferencovanejší výsledok. „Logistika je už dnes jedným z najviac digitalizovaných obchodných sektorov,“ uviedol o zisteniach generálny riaditeľ spoločnosti Bitkom Bernhard Rohleder. Z prieskumu tiež vyplynulo, že najbežnejšie používanými digitálnymi aplikáciami sú štandardné riešenia, ako napríklad elektronická fakturácia (72 % ju už používa, 15 % ju plánuje zaviesť) a systémy riadenia skladov (69 % používa, 10 % plánuje zaviesť).

Skutočná výzva v logistike nespočíva v technickej implementácii štandardných riešení, ale v prepojení partnerov a zamestnancov dodávateľského reťazca – na tom sa zhodli odborníci v panelovej diskusii na Dni inovatívnych logistických riešení v máji 2019, ktorú organizoval Inštitút pre riadenie výroby (IPM) v spolupráci s Volkswagen Logistics Group.

Zdieľanie víťazí!

Prepojenie partnerov znamená otvorenie a zdieľanie údajov s cieľom zabezpečiť hladkú spoluprácu v dodávateľskom reťazci. Mnoho spoločností sa však obáva straty kontroly nad svojimi vlastnými údajmi natoľko, že sa uzavrú a odmietnu príležitosti digitálneho sveta. No údaje uložené na vlastných serveroch spoločnosti strácajú na hodnote. Strácajú kontext a relevantnosť a stávajú sa prázdnou škrupinou. To, čo údaje aktuálne potrebujú, je pohyb, podobne ako tovar v preprave, aby sa mohli dostať na miesto určenia a aby tí, ktorí ich používajú, mohli z nich vyťažiť zlato. Aby sa to stalo, musia byť údaje zdieľané, rozširované o nové poznatky a neustále prehodnocované. V analógovom svete je to podobné: sila inovácií vyplýva z výmeny názorov s ostatnými. To platí vo všetkých odvetviach – v medicíne, letectve, logistike. Ako už bolo uvedené, celý tento proces sa spolieha na digitálne platformy a riešenia, ktoré umožňujú výmenu medzi jednotlivými účastníkmi.

Zapojte do procesov svojich pracovníkov: prečo potrebuje IT komunita odvážnych vodcov?

Táto digitálna revolúcia nie je len výstrelom do tmy. Nie je to trend, ktorý by ste si všímali len dovtedy, kým o ňom budú v novinách palcové titulky. Vyzýva nás všetkých, aby sme sa rozhodli: Sme v centre diania alebo sme mimo? „Okamih Kodak“ ilustruje, kam môže viesť váhavosť alebo nerozhodnosť pri prijímaní digitálnej technológie: sentimentálna viera v staré dobré časy nestačí na prelomové činy a „prenášanie hôr“. Aby sme nezabudli, budúcnosť fotografie na svetlocitlivom filme sa skončila rovnako rýchlo ako CD – predbehnutá revolúciou v pixeloch. Koľko ešte bude trvať, kým nás budú obklopovať spaľovacie motory či faxy? Tempo zmien vám môže vyraziť dych. Dokonca aj tí, ktorí s prelomovými technológiami začali ako prví, začínajú lapať po vzduchu. S pribúdajúcimi povinnosťami začíname strácať nadhľad. Aký stres dokážu zvládnuť manažéri dodávateľského reťazca? Ak pracujete na 120 % každý deň, nemáte dosť času na premýšľanie o nových trendoch a zoznámenie sa s meniacim sa svetom.

Toto nie je čas na teoretické odporúčania. Potrebujeme radu pre skutočný svet, ktorá získa srdce a myseľ – odborníkov s portfóliom integrovaného softvéru a konzultačných riešení na globálne riadenie dodávateľského reťazca. Úspech v tejto oblasti závisí od IT špecialistov, ktorí žijú a dýchajú logistikou a môžu ponúkať scenáre pre rôzne priemyselné odvetvia a prípady použitia. A v ideálnom prípade aj komplexný ekosystém, ktorý poskytuje spoločnostiam už osvedčené nástroje na zvýšenie výkonnosti v oblasti riadenia dodávateľského reťazca.

Pohľad do budúcnosti pomocou digitálneho dvojčaťa

Digitálne dvojča je váš spoľahlivý navigátor na ceste k digitálnej budúcnosti. Táto poradenská stratégia založená na údajoch umožňuje presné plánovanie, riadenie a optimalizáciu prevádzkových procesov bez rizika, že sa minie veľa peňazí za niečo, čo sa nakoniec nepreukáže ako životaschopné. Transparentnosť tohto procesu vychádza zo schopnosti podnikov virtuálne simulovať svoje logistické vízie na základe existujúcich údajov. Na dosiahnutie realistického hodnotenia zameraného na riešenie je nevyhnutné pozrieť sa na „správne“ ukazovatele. Do následného plánovacieho procesu sa začlenia strategické, taktické a prevádzkové úrovne, aby sa vytvoril koherentný model. Simulácia a analýza založená na skutočnostiach a číslach poodhalí, či sú naše predstavy v súlade s uskutočniteľnou realitou. A ako možno najlepšie implementovať riešenia špecifické pre dané odvetvie s ohľadom na požadované výsledky na všetkých úrovniach plánovania.

Či už ide o bezproblémovú spoluprácu medzi hráčmi globálneho dodávateľského reťazca, plánovanie dopravy a skladovania alebo špecializované obchodné riešenia, digitálne dvojčatá poskytujú jasný pohľad na to, ako budú realizované akcie a strategické rozhodnutia, čo odborníkom v oblasti logistiky môže zaručiť istotu úspechu. Tak možno technológiu považovať za nástroj budovania dôvery, pokiaľ ide o digitálne inovácie.

Digitálna transformácia: kto bude vodca a kto nasledovník?

Vstup do digitálnej budúcnosti sa môže javiť ako skok viery. Viery, že stroje dokážu robiť to, čo ľudia nemôžu, napríklad analyzovať obrovské objemy údajov za zlomok sekundy, identifikovať šablóny/vzory v opakujúcich sa procesoch, simulovať scenáre až do posledného detailu a ponúknuť odporúčania, ktoré môžeme prijať alebo odmietnuť jediným kliknutím. Dôveryhodné scenáre, odvážne prípady použitia, webináre, nerušená výmena odborných znalostí a skúseností naprieč všetkými oddeleniami: vo svete IT sú dnes viac ako inokedy potrebné praktické a inšpirujúce subjekty s rozhodovacou právomocou a skúsení konzultanti, aby sa vám podarilo úspešne vstúpiť do digitálneho sveta. Jedno je jasné: digitálna transformácia umožňuje omnoho väčšiu prispôsobiteľnosť. A je to vítaná príležitosť zbaviť sa náročných administratívnych úloh.

Vitajte v čase riadenia dodávateľských šancí! Možno, že táto nová éra bude inšpirovať budúcu generáciu talentov, aby konečne objavili logistický priemysel pre seba. Pretože vidia, že môžu pohnúť svetom pomocou nových inteligentných IT riešení – v priemysle, ktorý je rozhodujúci pre dosiahnutie pokroku a prosperity.

Čoraz viac odborníkov v súčasnosti vníma digitálne inovácie ako motor pracovného trhu. Odborníci v spoločnosti ManpowerGroup vykonali v rámci štúdie Skills Revolution 2.0 prieskum medzi 20 000 zamestnávateľmi v 42 krajinách. Z výsledkov vyplynulo, že asi 86 % zamestnávateľov na celom svete plánuje udržiavať alebo dokonca zvyšovať počet pracovných miest, pretože do svojich spoločností zavádzajú viac digitálnych technológií. V Nemecku je to dokonca až 91 %, pričom iba 8 % očakáva zníženie počtu pracovných miest.

Umelá inteligencia ako monštrum: budeme nakoniec obeťami algoritmu?

Aj stroje treba kŕmiť. Potrebujú údaje na spracovanie, aby vytvárali nové riešenia. Aby bolo možné dosiahnuť zmysluplné výsledky, musia byť kŕmené množstvom údajov.

Bez ľudí zostávajú stroje hlúpe. Pretože aj naši „kolegovia“ na báze kremíka potrebujú jasný popis práce a spôsob, ako merať, či splnili svoje ciele. Dokonca aj algoritmy závisia najprv od zadefinovaných predpisov, aby dokázali automatizovať riešenie problému.

V súčasnosti sú hranice umelej inteligencie (UI) v samotnej UI. Chýba jej ľudská intuícia, nemá „správne reakcie“. Nedáva priestor na interpretáciu údajov. Chýbajú jej typicky ľudské prvky, ktoré dokážeme začleniť do našich kľúčových rozhodovacích procesov každý deň: vášeň, životná sila, empatia. UI je napriek tomu ideálnym každodenným spoločníkom, ktorý exponenciálne rozširuje naše schopnosti a potenciál v mnohých oblastiach logistiky. Bezchybnosť za niekoľko sekúnd z tisícov možností, rozpoznávanie opakujúcich sa vzorov alebo simulácia budúcich udalostí pri kontrole pravdepodobnosti, že sa vyskytne ktorýkoľvek daný variant – nič nemôže urobiť lepšie ako UI.

A čo sa stane s pracovnými príležitosťami v oblasti tvorby softvéru a logistiky? Americká spoločnosť pre prieskum trhu Gartner verí, že UI vytvorí do roku 2025 na celom svete dva milióny nových pracovných miest, pretože sa stane rozhodujúcou hnacou silou digitálnych inovácií. „UI zlepší produktivitu mnohých pracovných miest, odstráni milióny stredných a nízkych pozícií, ale tiež vytvorí ďalšie milióny nových pracovných miest... dokonca aj pre začiatočníkov a nízko kvalifikovaný personál,“ uzatvára Gartner.

Zhrnutie

Nikdy nebolo príhodnejšie nájsť odvahu a využiť príležitosti digitálnej éry. Technológie ako cloudové výpočty menia izoláciu samostatných riešení a obmedzené obzory bilaterálnych partnerstiev na svet s neobmedzenými možnosťami. Príliš veľa rozhraní na sledovanie?Centralizujte všetko prostredníctvom jediného rozhrania!

Úplne nakonfigurované servisné moduly sú už k dispozícii na všetko – dôkladne preverené softvérové riešenia, ktoré transformujú dodávateľský reťazec na úspešný reťazec. Riadiace veže majú všetky funkcie, ktoré manažéri logistiky potrebujú na komplexnú správu komplexných logistických sietí, od plánovania až po realizáciu s úplným zviditeľnením všetkých krokov a služieb v dodávateľskom reťazci. Nič z toho nie je neuskutočniteľnou fantáziou: všetko je vzdialené len na jedno kliknutie, ťuknutie alebo potiahnutie pomocou najmodernejších nástrojov informačných technológií.

Využitie príležitostí a potenciálu tejto digitálnej revolúcie vyžaduje overené konzultačné a softvérové riešenia, ktoré boli vyskúšané a testované. Na ceste vpred potrebujeme jasný jazyk, ktorému všetci rozumejú – jazyk, ktorý odhaľuje výhody digitálnej technológie pre používateľov v akomkoľvek scenári. Jedna vec je istá: v tomto novom odvážnom digitálnom svete ľudia nestratia svoju úlohu tvorcov v logistických procesoch. Budeme však musieť zmeniť naše myslenie.

Zdroj: Supply CHANCE Management. Siemens Digital Logistics GmbH, White Paper, 2019. [online]. Citované 20. 2. 2020. Dostupné na: https://www.siemens-digital-logistics.com/white-paper-supply-chance-management.html.

www.siemens-digital-logistics.com