V lokalite Paks nachádzajúcej sa v Tolnianskej župe pri brehu Dunaja sa má v roku 2018 začať výstavba dvoch nových blokov s pokročilými reaktormi typu VVER-1200. Konferencia sa tak stala dôležitou komunikačnou platformou na prezentáciu kľúčových inovatívnych produktov a služieb zo strany možných dodávateľov, na začatie dialógu s Rosatomom a nadviazanie sľubných obchodných kontaktov pre elektráreň Paks, ale aj ďalšie projekty, ktoré má štátna atómová korporácia rozbehnuté v Rusku či inde v zahraničí. Škála dodávateľských prác a služieb bola široká: od priemyselných stavieb cez elektrické zariadenia, káblové výrobky, potrubia, ventily, ventilačné zariadenia, čerpadlá, vykurovacie zariadenia, senzory, zdvíhacie a strojové zariadenia až po bezpečnostné systémy, protipožiarne zariadenia, informačnú technológiu či poistenie, poradenstvo a audit.

Priestor na spoluprácu

Konkrétne v rámci kontraktu Paks majú domáci dodávatelia šancu podieľať sa na projekte až do výšky 40 % jeho hodnoty a do výstavby má byť zapojených 35-tisíc ľudí. „Ide o veľmi výhodný projekt pre Rusko aj pre Maďarsko, ale celkovo aj pre región strednej Európy, pretože vzniknú nové pracovné miesta. Riaditelia jednotlivých podnikov dúfajú, že sa budú môcť podieľať na spolupráci. A my dúfame, že im to vyjde,“ uviedol prvý námestník riaditeľa spoločnosti Rosatom pre medzinárodný obchod Kirill Komarov, ktorý európske fórum Atomex 2015 otvoril. Miestne firmy majú šancu zúčastniť sa na stavebných prácach, dodávať potrebné priemyselné aj elektrické zariadenia, pričom nejde len o ich montáž, ale aj samotnú výrobu. Spoločnosť Rosatom má v priebehu najbližších 10 rokov rozbehnuté medzinárodné projekty v celkovej hodnote viac ako 100 miliárd dolárov. Všetky ich zákazky do budúcna vrátane pripravovaných sa rátajú na 300 miliárd dolárov.

Celkovo sa vo fáze už podpísaných kontraktov nachádza 43 blokov, pričom za hranicami Ruska je 34 z nich. „Budeme dúfať, že sa tieto čísla budú zvyšovať,“ dodal K. Komarov. Ruská korporácia tak zaberá prvé miesto na svete v počte vystavaných jadrových elektrární za hranicami. Okrem Európy sú jej diela rozmiestnené aj na Blízkom Východe a v juhovýchodnej Ázii. Prvý námestník Rosatomu špeciálne spomenul veľmi dobrú spoluprácu vo Fínsku, v Maďarsku, majú tiež aktivity v Číne, Indii, Iráne, Bangladéši, Turecku. „Ruská technológia je vo svete vysoko cenená. S európskymi spoločnosťami máme rozbehnuté naozaj efektívne aktivity. Príležitosti na spoluprácu sú excelentné,“ povedal. Ako najnovší prírastok uviedol, že pred 10 dňami podpísali dohodu s Egyptom o výstavbe štyroch blokov tamojšej jadrovej elektrárne.

Modernizovať sa musí

Konkrétne s Maďarskom, Českou republikou aj so Slovenskom má Rosatom rozvinutú už 60 rokov dlhú spoluprácu. U nás sa podieľali na výstavbe Jaslovských Bohuníc a Mochoviec, u našich západných susedov to boli Dukovany a Temelín. A práve teraz je 70. výročie od rozbehnutia jadrového priemyslu v Rusku. Faktom je, že v rámci Európskej únie polovica jadrových elektrární z celkového počtu 131 pracuje už viac ako 29 rokov. A pritom podľa štúdie OECD pre nukleárnu energiu z roku 2012 prevádzka takéhoto zariadenia je bez dodatočných nákladov vhodná maximálne 10 rokov.

Čo sa týka jedinej jadrovej elektrárne v Maďarsku Paks, dva jej bloky typu VVER-440 už prekročili 30-ročnú projektovú životnosť, avšak majú povolenie na to, aby boli v prevádzke ďalších 20 rokov. Zvyšné dva bloky majú licenciu do roku 2016 a 2017, pričom žiadosť o predĺženie ich prevádzky bola podaná regulačnému úradu. Nové dva bloky s pokročilými reaktormi typu VVER-1200 sa majú začať stavať v roku 2018. „To, že sme mohli zorganizovať túto konferenciu v Maďarsku, je pre nás veľká príležitosť. Môžeme sa spoľahnúť na technológiu 21. storočia, vďaka ktorej stopneme staré bloky a nahradíme ich jednotkami novej generácie,“ vyhlásil splnomocnenec vlády pre obnovu elektrárne Paks Attila Aszódi.

S tendrom alebo bez?

V súvislosti s tým, že EÚ napadla financovanie výstavby dvoch nových blokov Paksu a nepozdáva sa jej, že Maďarsko pridelilo zákazku priamo ruskej spoločnosti Rosatom, Attila Aszódi uviedol, že treba počkať na výsledky vyšetrovania. Zdôraznil, že maďarská vláda bude dodržiavať medzištátne dohody. K. Komarov zdôraznil, že všetko prebieha otvorene a prehľadne a spoločnosť bude rešpektovať maďarské aj európske zákony. „My si plníme záväzky, ktoré máme. V Európe sa v súčasnosti stavia päť jadrových reaktorov. Tri podľa ruských technológií a dva podľa francúzskych, ale ani jeden nebol vybraný na základe tendra.“

Pripomenul, že iba v ČR prebehol klasický tender na dostavbu jadrovej elektrárne pri Temelíne. „Tento príklad nám krásne ukázal, že v rámci tendra sa dodávateľ nedá vybrať, pretože počet otázok, ktoré sa musia vyriešiť, nemožno vtesnať do jedného tendra. Musí sa vybrať technológia, musia sa vyriešiť otázky financovania, lokalizácie, musí sa organizovať akademická spolupráca, opracovanie jadrového paliva atď. Dôležité však nie je urobiť kontrakt v rámci tendra, ale pochopiť, aké výhody to tej ktorej krajine prinesie z hľadiska nových pracovných miest, ale aj príležitostí pre miestnych dodávateľov.“


Slávka Habrmanová

AMI Communications Slovakia