Očakáva sa, že dopyt po finálnom doručovaní zásielok adresátovi vzrastie do roku 2030 o 78 %, čo povedie k zvýšeniu počtu doručovacích vozidiel vo vybraných mestách sveta o 36 %. Tento exponenciálny rast doručovacích služieb je umocnený rýchlym rozšírením elektronického obchodu. Zodpovednosť za konanie nesie celé odvetvie, ktoré sa podieľa na preprave produktu, od prepravných firiem cez doručovacie a letecké spoločnosti až po maloobchodníkov.

Hoci existuje množstvo výziev, mnohé spoločnosti riešia svoju uhlíkovú stopu pomocou stratégií, ktoré prinášajú ekologickejší spôsob dopravy a udržateľnejšie dodávateľské reťazce – od optimalizácie trás po digitalizáciu logistiky, elektrifikáciu nákladných flotíl až po využívanie obnoviteľnej energie v logistických skladoch.

Od doručovacích gigantov ako UPS a DHL až po veľkých maloobchodníkov s obrovskými logistickými sieťami, akými sú IKEA a Amazon, týchto 10 spoločností robí dobro pre budúcnosť planéty s ambicióznymi cieľmi a inovatívnymi stratégiami.

1. Amazon

Amazon bola v roku 2023 piata najväčšia logistická spoločnosť na svete. V rámci ekologizácie logistiky sa Amazon zaviazal dekarbonizovať dopravu v rámci svojho podnikania nielen zvýšením efektivity vozového parku, ale aj rozšírením používania nízkouhlíkových palív a rozširovaním elektrických vozidiel a vozidiel na alternatívne palivá.

Pokiaľ ide o medzinárodnú dopravu, Amazon znižuje závislosť od leteckej nákladnej dopravy a zvyšuje využívanie námornej dopravy, pretože sa zaviazal používať biopalivá. Amazon tiež testuje nákladné autá s elektrickým pohonom na batérie, dokonca aj nákladné autá poháňané vodíkom. Pokiaľ ide o finálne doručenie zásielky adresátovi, Amazon využíva elektrické doručovacie vozidlá a elektrické nákladné bicykle. V roku 2019 sa spoločnosť zapísala do histórie historicky najväčšou objednávkou, keď zakúpila 100 000 elektrických vozidiel od spoločnosti Rivian.

2. DHL Group

Logistická spoločnosť DHL sa zaviazala splniť cieľ nulových emisií do roku 2050, pričom sa snaží znížiť svoje emisie skleníkových plynov z 39 ton CO2 na menej ako 29 miliónov do roku 2030. Keďže približne 90 % ich uhlíkovej stopy pochádza z leteckej siete, spoločnosť skúma riešenia udržateľnej leteckej dopravy a chce sa stať lídrom v oblasti udržateľného letectva. V partnerstve s bp, Neste a World Energy plánuje DHL Group do roku 2030 využívať udržateľné letecké palivo (SAF) s podielom 30 % v zmesi pre všetku leteckú dopravu.

Spoločnosť je na dobrej ceste k elektrifikácii 60 % svojich doručovacích vozidiel do roku 2030 a zavádza ekologické spôsoby doručovania, ako sú bicykle vrátane elektrických a doručovacie boxy. Spoločnosť využíva najnovšie zelené technológie na zníženie emisií vo svojich skladoch, triediacich centrách, centrálach, termináloch a kancelárskych budovách.

3. UPS

Príbeh o založení UPS sa začal ešte v roku 1907, keď dvaja mladí podnikatelia začali so službou doručovania balíkov. V súčasnosti má spoločnosť viac ako pol milióna zamestnancov, doručuje denne viac ako 24 miliónov balíkov vo viac ako 200 krajinách. Do roku 2025 má UPS za cieľ poháňať svoje pobočky 25 % obnoviteľnej elektriny, pričom do roku 2022 dosiahla 8 %. Cieľom je tiež využívať 40 % alternatívneho paliva v pozemnej prevádzke (v roku 2022 dosiahla 26,5 %). Do roku 2035 má za cieľ využívať 100 % obnoviteľnej elektriny pre pobočky a 30 % udržateľného leteckého paliva a znížiť emisie CO2 o 50 % na jeden doručovaný balík (na základe východiskového stavu z roku 2020).

Globálna flotila UPS zahŕňa viac ako 13 000 vozidiel s alternatívnym palivom a pokročilou technológiou vrátane viac ako 1 000 elektrických a plug-in hybridných elektrických vozidiel na cestách. Obnoviteľnú energiu vyrábajú solárne panely na niektorých vybraných budovách spoločnosti.

4. FedEx

FedEx je americká logistická spoločnosť, ktorá si stanovila cieľ byť uhlíkovo neutrálna do roku 2040. Uhlíkovo neutrálne činnosti spadajú pod ich štyri piliere: elektrifikácia vozidiel, udržateľné palivá, úspora paliva a modernizácia lietadiel a pobočiek. Ešte v roku 2010 FedEx Express predstavil prvý plne elektrický nákladný automobil v USA. Teraz je cieľom mať 50 % celosvetových doručovacích vozidiel FedEx Express elektrických do roku 2025 a 100 % do roku 2030.

Spoločnosť sa snaží zlepšiť dostupnosť palív s nízkym obsahom uhlíka a dosiahnuť 30 % podiel leteckého paliva z alternatívnych zdrojov do roku 2030. Emisie znižujú aj vďaka výrobe solárnej energie na 29 miestach po celom svete. Pobočka v Južnej Afrike využíva trvalo udržateľné technológie na úsporu energie prostredníctvom osvetlenia aktivovaného pohybom a zachytávania dažďovej vody.

5. IKEA (Ingka Group)

Švédsky nábytkársky gigant IKEA tvrdo pracuje na dekarbonizácii svojej dopravy a logistiky a prehodnocuje všetko od materiálov používaných na výrobu produktov cez energetickú spotrebu svojich logistických činností až po to, ako sa jeho produkty presúvajú cez dodávateľský reťazec. V rámci stratégie znižovania spotreby palív a energie spoločnosť optimalizuje prepravu, prechádza na udržateľné palivá a obnoviteľnú energiu a elektrifikuje nákladnú flotilu. Napríklad IKEA znížila emisie CO2 pri preprave vo Fínsku pomocou nákladných áut, ktoré prevážajú dva veľkokapacitné kontajnery namiesto jedného.

Pokiaľ ide o doručenie zásielky k zákazníkovi, IKEA má okolo 30 rôznych riešení, a to aj v častiach Nemecka a Talianska, kde sa elektrické nákladné bicykle používajú v úzkych uličkách, alebo v Austrálii, kde sa vo väčších mestách používajú tzv. tuk-tuky.

6. Maersk

Lodný gigant Maersk, ktorý každoročne prispieva približne 1 % z celkovej prepravy a logistiky 3,5 miliardami ton CO2, sa zaviazal dekarbonizovať lodnú dopravu do roku 2040. Väčšina ich vyprodukovaných emisií pochádza z prostriedkov námornej dopravy poháňaných fosílnymi palivami, čo znamená, že Maersk sa zameriava na prechod na ekologické palivá, pričom do roku 2030 bude 25 % prepravy nákladu so zelenými palivami. Cieľom je používať bionaftu druhej generácie. Biopalivá, ktoré pochádzajú z odpadu ako zvyšku ako suroviny, majú významný potenciál ovplyvniť lodný priemysel a už teraz poháňajú vozový park spoločnosti.

Spoločnosť sa v roku 2021 stala prvou prepravnou kontajnerovou spoločnosťou, ktorá si objednala plavidlá s pohonom na metanol. Následne objednali ďalších šesť veľkých zaoceánskych plavidiel, ktoré využívajú zelený metanol.

7. XPO Logistics

XPO Logistics, popredný svetový poskytovateľ komplexných logistických riešení, je jedným z najväčších poskytovateľov nákladnej kamiónovej prepravy v Severnej Amerike. XPO sa zaviazala k uhlíkovej neutralite do roku 2040 a nulovým emisiám do roku 2050. Od správy vozového parku a optimalizácie trás až po energetickú efektívnosť vo svojich podnikoch spoločnosť zaviedla množstvo iniciatív na zníženie uhlíkovej stopy.

Investície do ekologickejších technológií zahŕňajú nízkoemisné trvalo udržateľné riešenia, tzv. LESS, prostredníctvom ktorého využívajú hydrogenačne upravovaný rastlinný olej (HVO) znižujúci emisie CO2 až o 90 % namiesto motorovej nafty. Napríklad počas Tour de France v roku 2023 spoločnosť použila 49 000 litrov HVO na prepravu vybavenia a zásob na preteky. Program Ship Net-Zero poskytuje odosielateľom spôsob, ako negovať uhlíkovú stopu ich nákladu nákupom uhlíkových kompenzácií pre projekt udržateľnosti podľa vlastného výberu.

8. Evri

Doručovacia spoločnosť Evri, predtým známa ako Hermes, doručí každý rok približne 730 miliónov balíkov. Od roku 2022 dosiahla táto spoločnosť 10 % zníženie uhlíka na balík. Evri znižuje emisie uhlíka v rámci svojich činností tým, že sa zameriava na vozidlá, infraštruktúru a inovatívne produkty a služby. Napríklad na doručovanie balíkov k zákazníkovi používa elektrobicykle s nákladným priestorom, ktoré patria medzi udržateľné riešenia.

V budovách (centrály, sklady a doručovacie centrá) je Evri teraz poháňaná 100 % obnoviteľnými zdrojmi, primárne zo solárnych panelov. Niektoré z budov využívajú systémy zachytávania dažďovej vody. Viac ako polovica vozového parku Evri je poháňaná bio-CNG (z potravinového odpadu), pričom každý z jeho 190 bio-CNG ťahačov znižuje emisie CO2 o viac ako 80 % v porovnaní s naftovým vozidlom.

9. DPD/Geopost

DPD je súčasťou Geopostu, druhej najväčšej doručovacej skupiny v Európe, ktorá každý deň po celom svete doručí 8,4 milióna balíkov. Väčšinu emisií CO2 vyprodukuje doprava, a preto DPD zrýchľuje investície do čistejšieho vozového parku. Spoločnosť elektrifikuje svoju flotilu s cieľom zvýšiť podiel alternatívnych riešení (elektromobilita, doručovacie bicykle a doručovanie pešo) na 85 % do roku 2030 a na 100 % do roku 2035. A nielen to, do dopravy zahŕňa alternatívne technológie pohonu, ako sú kamióny poháňané elektrinou, vodíkom, bioplynom a biopalivami.

S cieľom pomôcť zákazníkom získať lepší prehľad o emisiách generovaných ich dodávateľskými reťazcami vyvinul Geopost uhlíkovú kalkulačku, „nástroj, ktorý pomáha podnikom splniť potrebu presného vykazovania emisií CO2 a robiť tak udržateľnejšie rozhodnutia z dlhodobého hľadiska“.

10. Brambles

Spoločnosť Brambles pôsobiaca pod značkou CHEP je globálnym lídrom v riešení dodávateľského reťazca. Nedávno skončila ako tretia najudržateľnejšia spoločnosť na svete v rebríčku Corporate Knights’ Global 100 a ôsma najudržateľnejšia v prestížnom rebríčku Top 100 časopisu Sustainability Magazine 2023.

Spoločnosť si uvedomuje, že doprava je pre podniky čoraz problematickejším zdrojom emisií, a preto založila iniciatívu CHEP Transport Collaboration, kde spolupracuje so zákazníkmi na znižovaní nevyužitého priestoru pri preprave, plytvania palivom a emisií CO2. Dokázala tak ušetriť 6,6 milióna km jázd prázdnych nákladných vozidiel a vyhla sa 6 500 tonám emisií CO2.

Nasadzovanie alternatívnych palív je ďalšou oblasťou, na ktorú sa zameriava, rovnako ako investície do prepravných technológií s nulovými emisiami, akými sú elektrina a vodík. Spoločnosť tiež opakovane využíva palety a kontajnery, čím minimalizuje dosah na životné prostredie.

Zdroj: Top 10: Sustainable Transport and Logistics Companies. Sustainability. [online]. Publikované 10. 1. 2024. Citované 21. 3. 2024. 

-pev-