Preteky v budovaní výrobných kapacít pre batérie v Európe sa už začali a Slovensko charakterizuje dobrá východisková pozícia. Ako krajina s výrobným zázemím pre automobily musí reagovať na svetový trend nahrádzania spaľovacích motorov elektrickými v súvislosti so zavedením nových emisných noriem od roku 2020. Vybudovanie výrobného závodu na batériové technológie bude strategickou výhodou pre krajinu už v blízkej budúcnosti.

V roku 2015 sa vyrobilo 1,9 miliónov elektromobilov, v roku 2020 ich bude už 9,3 miliónov a v roku 2025 dokonca až 30,7 miliónov (podľa analýzy Financial Times). Pre automobilky, z ktorých mnohé majú svoje výrobné závody v strednej Európe, budú kľúčové dve základné stratégie – zabezpečiť si vysokokvalitné zdroje surovín na výrobu batérií a zachytiť technológiu, ktorá im efektívne zabezpečí lacnú prevádzku ich vozidiel.

Európa v pretekoch v budovaní kapacít zatiaľ zaostáva, ale postupne znižuje svoju závislosť od ázijských výrobcov batérií. Ak by sa trh naďalej vyvíjal ako doteraz, tak až štyria z piatich hlavných výrobcov batérií pre elektromobily budú v roku 2021 z Číny (CATL – 41 500 MWh/ročne, LG Chem – 36 000 MWh/ročne, Tesla (USA) – 35 000 MWh/ročne, BYD – 34 000 MWh/ročne, Guoxuan High-Tech – 25 000 MWh/ročne). Ázijskí výrobcovia sa už teraz snažia expandovať do strednej a východnej Európy hlavne pre znižujúce sa dotácie pre elektromobily v ich domovských krajinách. Na nové trhy sa začínajú orientovať aj ťažobné spoločnosti, ktoré vytvárajú nové ťažobné kapacity v Škandinávii a strednej Európe.

Elektromobily však nebudú jediným ťahúňom výroby batérií. Agentúra Bloomberg vo svojej štúdii predpokladá, že inštalácia riešení na ukladanie energie bude vzrastať exponenciálne, takmer stonásobne (z 9 GW/17 GWh v roku 2018 na 1 095 GW/2 850 GWh v roku 2040). Stane sa tak vďaka znižujúcim sa nákladom na batérie a rozmachu obnoviteľných zdrojov energie, čím narastá potreba ukladať energiu počas výkyvov v jej výrobe. Ide najmä o vyvažovanie výkyvov vo výrobe energie v solárnych a veterných elektrárňach.

Členovia Slovenskej batériovej aliancie a ďalšie inštitúcie chcú pomôcť naštartovať európsky batériový priemysel na Slovensku, aby znížili výrobné ceny a uhlíkovú stopu, ktorá vzniká pri preprave surovín a batérií z Ázie. Priemyselné spoločnosti a inštitúcie, ktoré sa združili v platforme Slovenskej batériovej aliancie sú súčasťou odvetvia priemyselnej produkcie, ktoré dosahuje viac ako 100-miliónové tržby a zamestnáva pol milióna zamestnancov (podľa údajov ŠUSR).

Výhľadovo môže trh batérií a riešení na ukladanie energie na Slovensku narásť rýchlejšie ako v okolitých krajinách, keďže dopyt po komponentoch mal do roku 2018 rastúcu tendenciu. Na Slovensku sa vyrobilo viac ako milión áut a takmer 24 miliónov elektrických motorov. Medziročná zmena objemu priemyselnej produkcie bola na Slovensku 4,3 %, výrazne vyššia ako priemer EU28, ktorý predstavoval 1,3 %. Podľa štúdie Bloomberg New Energy Finance európska výrobná kapacita v oblasti lítiovo-iónových batérií predbehne americkú už v roku 2023, pričom dosiahne nárast z 18 GWh na 198 GWh produkcie.

SBaA preto podporuje vytváranie nových priemyselných spojenectiev a akcelerátorov, ktoré majú urýchliť vývoj v oblasti batérií a ich výrobe. A o týchto témach sa diskutovalo na prvom ročníku medzinárodnej konferencie Energy Manifest, ktorá sa uskutočnila v novembri minulého roku v Bratislave.

www.energymanifest.com