Spoločnosť Farnell však nedávno požiadala manažérov a viceprezidentov z niekoľkých spoločností vyrábajúcich mikroprocesory, aby sa pokúsili ponúknuť aspoň „filter“ na výber rodiny zariadení, ktoré sú kľúčovými prvkami pre vzájomne prepojené zabudované systémy alebo riešenia IoT. V nasledujúcej časti prinášame niekoľko ich odpovedí.

Jack Ogawa, marketingový riaditeľ obchodnej divízie mikroprocesorov v spoločnosti Cypress Semiconductor, nezaváhal a okamžite citoval najnovšiu generáciu osvedčeného radu PSoC s označením PSoC6. Tieto komponenty využívajú programovateľné jadrá procesorov spolu s programovateľnými logickými a analógovými funkciami, aby sa dosiahol čo najlepší výsledok z hľadiska zabudovaného riešenia. „Naša najnovšia rodina mikroprocesorov PSoC 6 je postavená na architektúre optimalizovanej pre internet vecí (IoT). Domácnosti, mestá a životne dôležité služby sú napájané batériami a stávajú sa inteligentnejšími, vyžadujú pripojenie, výkonnejšie spracovanie a bezpečnosť údajov. Mikroprocesory PSoC 6 uspokojujú tieto potreby tým, že ponúkajú ultranízkoenergetickú dvojjadrovú architektúru s bezpečnosťou postavenou na hardvéri,“ konštatuje J. Ogawa. „Ich jedinečnosť spočíva v tom, že takmer všetky zabudované systémy pracujú s rôznymi typmi signálov a majú digitálne aj analógové komponenty. PSoC má dlhú históriu vo vedúcom postavení v oblasti riešení so zmiešanými signálmi, ktoré ponúkajú konfigurovateľné, ľahko použiteľné digitálne a analógové periférie a mikroprocesor v jednom zariadení. Osobitnú pozornosť si zaslúži aj naša technológia CapSense, ktorá sa všeobecne považuje za najodolnejšie a najvýkonnejšie riešenie v oblasti snímania kapacity.“

Ani riaditeľ Andy Harding zo spoločnosti Renesas sa nezdržal odpovede v štýle „hrdého otca“! „Úprimne povedané, všetky sú dôležité z rôznych dôvodov. Snažíme sa zákazníkom ponúknuť na výber riešenia s nízkou spotrebou, vysokým výkonom, integráciou, procesormi a platformami založenými na špičkovej technológii, ako je napríklad náš „bleskový“ mikroprocesor s nulovým čakaním, ktorý má neuveriteľnú históriu spoľahlivosti a uchovávania údajov. Pri navrhovaní našej stratégie pre ďalšiu generáciu mikroprocesorov sme vedeli, že trh bude hľadať riešenia postavené na jadrách ARM, ale keby sme to urobili, boli by sme iba ďalším „dodávateľom na báze ARM“ na už aj tak preplnenom trhu. Zistili sme, že musíme byť predvídaví a nemyslieť len v intenciách „kremíkových riešení“, ale vytvoriť platformy, ktoré by sa odlišovali skrátením konštrukčných cyklov, zjednodušením začatia návrhu a zlepšením celkových nákladov na vlastníctvo.

„Väčšina rozdielov sa odohráva na úrovni periférnych zariadení, môžeme integrovať viac pamäte, ako väčšina zákazníkov potrebuje, a spustiť ju pri plnej rýchlosti bez čakania. A naše 32-bitové mikroprocesory pracujú pri taktovacej frekvencii hodín 240 MHz s veľmi efektívnymi príkazmi,“ dodáva A. Harding.

Oivind Loe, hlavný manažér pre strategický marketing, a Tom Pannell, hlavný riaditeľ pre marketing v spoločnosti Silicon Labs, nominujú technológiu hot-spotov ako jednu z tých, kde „toho dokážeme najviac ovplyvniť a uspokojiť potreby zákazníkov. Ponúkame softvér (bezdrôtový zásobník) aj hardvér. V skutočnosti sme prešli od spoločnosti zameranej na čipy k vertikálnej orientácii s ponukou integrovaných obvodov, softvéru a nástrojov. To nám umožňuje ponúkať väčšiu hodnotu v rámci riešení s integrovanými obvodmi. Myslíme si, že outsourcing softvérového balíčka tretej strane je recept na katastrofu. Nemáme radi nejednoznačnosť, keď dôjde k nejakej chybe/problému, pretože zvyčajne nie je možné zistiť rozdiel medzi hardvérom a softvérom. Skutočná hodnota sa ukrýva v prepojení softvéru a hardvéru.“

„Nástroje sú tiež veľmi dôležité: svet nie je dokonalý. Ak chce zákazník nasadiť 200 samoorganizujúcich sa uzlov siete, musí mať nástroje, ktoré mu ukážu, ako sieť funguje, ako sa rozrastá. Potrebuje nástroje, ktoré mu poskytnú prehľad na úrovni paketov. Náš systém na zisťovanie profilov spotreby je ďalším kľúčovým produktom. Tento nástroj dokáže ukázať, ako nejaká časť programu spôsobila energetické špičky.“ Ako ďalšiu funkciu, ktorou sa odlišujú od svojej konkurencie, uvádza tím spoločnosti Silicon Labs „spoľahlivú a odolnú prevádzku; niektoré z našich komponentov musia spoľahlivo fungovať aj pri teplote do 125 °C.“

„Celkovo možno povedať, že ak vám nezáleží na nízkej spotrebe energie, všetko je jednoduché. Požiadavka na nízku spotrebu energie robí všetko oveľa zložitejším,“ konštatuje O. Loe.

V prípade mikroprocesorov NXP Geoff Lees, generálny riaditeľ divízie mikroprocesorov, pri nominácii vôbec nezaváha. „Procesory i.MX a Layerscape. Obidva sú založené na jadre ARM a vzájomne sa dopĺňajú. Layerscape je určený na špičkové spracovanie dát a komunikáciu. i.MX pokrýva širokú škálu aplikácií od spotrebiteľského trhu až po automobilový priemysel. Na nižšej úrovni máme Kinetis, ktorý je tiež založený na ARM. Poskytuje konektivitu pre aplikácie, ako je IoT. Pred 15 rokmi to bol prvý 32-bitový flash mikroprocesor ARM, teraz sa vyznačujú vysokou rozmanitosťou.“ G. Lees tvrdí, že to súvisí so vznikom technológií, ktoré sú základom internetu vecí. „Uviedli sme na trh prvý 32-bitový mikroprocesor ARM, ktorý bol spojený s riešeniami pripojenia na internet a navrhnutý tak, aby umožnil nové káblové pripojenie prostredníctvom 56K modemu. A dnes sa udomácňuje vo vysokovýkonnej časti aplikácií, ako je premena energie, riadenie motorov a bezdrôtové pripojenie. Za posledných päť rokov sme sa zamerali najmä na softvér. V súčasnosti nejde o poskytovanie širokých možností, ako je napríklad Android, dôležité je poskytovať riešenia na úrovni aplikačnej vrstvy produktu. Dnes je veľa výziev v oblasti softvéru a to sa odráža v skutočnosti, že polovica nášho technického tímu sú softvéroví inžinieri.“

Laurent Vera, marketingový riaditeľ pre región EMEA v spoločnosti STMicroelectronics, vyzdvihol 32-bitové mikroprocesory Flash STM32 založené na jadre procesorov Arm Cortex-M. Rad s označením 11 patrí medzi vysokovýkonné riešenia s možnosťou práce v reálnom čase, spracovaním digitálneho signálu a nízko napäťovou prevádzkou s nízkou spotrebou pri zachovaní úplnej integrácie a jednoduchého vývoja aplikácií. Veľký rozsah zariadení STM32 je doplnený rozsiahlym ekosystémom nástrojov a softvéru.

„Pred desiatimi rokmi, keď sme predstavili náš prvý model STM32 s jadrom Arm Cortex-M3, sme pochopili, že hodnota mikroprocesora nebola v samotnom jadre, ale vo všetkom, čo je v jeho okolí. Výber partnera, ktorý by nám pomohol stanoviť štandard pre mikroprocesory, bol rozhodujúci, a to je to, čo sme urobili s naším partnerstvom so spoločnosťou Arm. STM32 je viac ako len jadro. Skladá sa z jedinečného intelektuálneho vlastníctva zhromaždeného v spoločnosti ST – v analógovej aj digitálnej oblasti –, ktoré slúži rôznym trhom. Každý projekt nového návrhu má inú požiadavku na vyváženie nákladov, integrácie, výkonu a spotreby a my našim zákazníkom pomáhame optimalizovať ich projekty s ohľadom na konkrétne ciele pomocou viac ako 750 typov STM32 v 11 rôznych radoch, od zariadení s veľmi nízkym výkonom na hornej hranici referenčných hodnôt EEMBC alebo blízko nej až po vysokovýkonné mikroprocesory v hornej časti výkonnostných štandardov EEMBC alebo blízko nich.“

A. Harding zo spoločnosti Renesas pravdepodobne hovorí za mnohých, keď tvrdí: „O téme IoT sa dnes veľa diskutuje a preháňa sa. Musíme sa opýtať, čo tým skutočne myslíme. Zoberme si napríklad domáce spotrebiče; niektoré z nich sú teraz pripojené k internetu. Budeme to nazývať IoT biznis? Ak zvolíme tento prístup, potom je takmer každý trh trhom internetu vecí. Radšej premýšľam o IoT v kontexte nových obchodných modelov, ktoré umožňuje internet a ktoré vytvárajú nové obchodné príležitosti.“

Spoločnosť Farnell má na sklade komplexný rad mikroprocesorov určených pre zabudované aplikácie v 8-bitových, 16-bitových a 32-bitových zariadeniach.

www.farnell.com