Internet vecí v priemysle? Hrozba kybernetických útokov?

Priemyselný internet vecí (IoT) či Priemysel 4.0. Tieto témy často rezonujú v najnovších trendoch. Ich cieľom je zredukovať náklady, zvýšiť efektivitu a produktivitu či rýchlejšie vyhovieť zákazníckym potrebám. Hoci prinášajú mnoho výhod, myslia spoločnosti aj na zabezpečenie týchto systémov?

„Prednedávnom som absolvoval školenie o zabezpečení kritickej infraštruktúry v priemyselných podnikoch. Zarážajúce pre mňa bolo, keď som sa dozvedel, že až 80 % priemyselných podnikov nemá prehlaď o komunikácii zariadení v ich OT (Operation Technology) sieti, čo výrazne uľahčuje šírenie malvéru a znásobuje ničivé následky jeho pôsobenia. Prvým krokom k lepšej kybernetickej bezpečnosti je lepšia viditeľnosť infraštruktúry OT,“ vysvetľuje Pavol Gramblička, Presales Consultant distribútora IT produktov s pridanou hodnotou Veracomp Slovakia.

Ako obmedziť riziká kybernetických útokov v priemyselnom odvetví?

Alfou a omegou je spojenie IT oddelenia s OT oddelením. Ďalším z nevyhnutných krokov je investovanie do nových technológií. Tie dopomôžu k zvýšeniu viditeľnosti v sieti a odolnosti systémových počítačov proti kybernetickým útokom.

Prečo spojiť IT a OT?

Systémy, ktoré využívajú, sú si blízke a čoraz viac spájajú. Keď spoja sily, existuje možnosť zníženia kybernetického rizika či nákladov na jeho odstránenie.

Prečo investovať do novej technológie v OT?

Pretože zvyšuje spoľahlivosť, kybernetickú bezpečnosť aj produktivitu zamestnancov a tímovú prácu – a je to oveľa jednoduchšie, ako by ste mohli očakávať, čo prináša takmer okamžitú návratnosť investícií.

Riešenia na zabezpečenie priemyselných systémov a systémov SCADA

Švajčiarsky výrobca NOZOMI NETWORKS je jedným z lídrov v oblasti kybernetickej bezpečnosti priemyselných systémov a systémov SCADA. Poskytuje inovatívnu technológiu na monitorovanie a hodnotenie priemyselných riadiacich systémov, a to na fyzickom zariadení alebo vo virtuálnom prostredí. To sa pasívne pripojí do priemyselnej siete bez narušenia prevádzky.

Sleduje celú prevádzku v rámci riadiacich a procesných sietí, analyzuje ju na všetkých úrovniach vrstiev v súlade s modelom OSI. Využíva techniky umelej inteligencie a strojového učenia na vytvorenie podrobných profilov správania pre každé zariadenie podľa stavu, aby sa rýchlo zistili kritické hodnoty.