„Mnoho firiem si začína uvedomovať, že stále dôležitejším kľúčom k úspechu je efektívne a premyslené skladovanie materiálu či tovaru,“ hovorí Tomáš Rada z firmy Bohemia – SysTech group. Odbor podnikania podľa neho nehrá rolu. Každá spoločnosť totiž musí niečo skladovať. Či už ide o tovar v prípade e-shopov, alebo polotovary, komponenty, výrobky či nástroje potrebné vo výrobnom procese. Väčšina firiem, ktoré sa naň obracajú, potrebujú výrazne usporiť skladovaciu plochu. Náklady na skladovanie totiž v Česku rastú a každý meter štvorcový sa počíta. Automatické skladovacie systémy tento problém dokážu vyriešiť. Obzvlášť keď naplno využívajú výšku skladovacích priestorov.

Automatické vertikálne sklady ušetria až 90 % podlahovej plochy

„Inštaláciou vertikálnych skladových systémov možno reálne ušetriť až 90 % podlahovej plochy,“ vysvetľuje T. Rada. „Je to vlastne inovatívne prepojenie výťahu a skladu policových regálov,“ dodáva. A práve na nahradenie statických policových regálov sa výborne hodia automatické sklady. Aspoň podľa jeho skúseností z mnohých firiem.

Automatické sklady prinášajú spoločnostiam množstvo ďalších výhod. Jednoznačne napríklad urýchľujú proces vychystávania. Položky totiž priamo pripravia skladníkom až k rukám. Vďaka doplnkom môžu aj presne ukázať na miesto, kde sa požadovaný materiál na vyskladnenie nachádza. Hodí sa to v prípade, keď sa na jednej polici nachádza viac podobných produktov. „Vo výsledku tak tieto inteligentné sklady výrazne znižujú počet chýb pri vychystávaní,“ vysvetľuje T. Rada.

Obzvlášť užitočné sú tieto automatické vertikálne sklady pri skladovaní drobných a stredne veľkých materiálov v rôznych priemyselných odvetviach. Výborne si poradia napríklad s rôznym spojovacím materiálom, náhradnými dielmi či elektrokomponentmi. Ich využitie je takmer neobmedzené. Dokážu sa totiž flexibilne prispôsobiť svojimi rozmermi alebo nosnosťou jednotlivých políc.

Inteligentné sklady dobre komunikujú so systémami ERP

Kúzlo automatických skladových systémov je v napojení na firemný softvér ERP. „Je to vec, na ktorú sa nás manažéri často pýtajú. Potrebujú totiž dobrý prehľad o pohybe materiálu aj skladových zásobách. Model Modula, ktorý do českého prostredia dodávame, dokážeme napojiť na všetky bežne používané systémy ERP,“ vypočítava T. Rada. Výhodou tiež podľa neho je, že vďaka čipom môžu vedúci skladov lepšie riadiť, kto má ku konkrétnemu materiálu prístup. „Znižuje sa tak pravdepodobnosť nepríjemných prekvapení pri inventúrach,“ uzatvára.

Prípadová štúdia

Spoločnosť Auto Kelly, najväčší český dodávateľ náhradných dielov a príslušenstva pre auto-moto, je obchodno-logistická firma pôsobiaca na trhu s autodielmi od roku 1994. Okrem Českej republiky obchoduje aj na Slovensku a v Bulharsku. V súčasnosti je Auto Kelly členom korporácie LKQ, najväčšieho distribútora náhradných dielov a príslušenstva v Európe a Severnej Amerike.

Spoločnosť Auto Kelly sa rozhodla rozšíriť portfólio ponúkaných náhradných dielov a doplnkov pre automobily, a teda hľadala vhodnú technológiu na optimalizáciu využitia priestoru vo svojom existujúcom sklade. Zároveň chcela dosiahnuť zlepšenú kontrolu nad tovarom a množstvom jeho zásob, zmodernizovať manipulačné procesy a skrátiť tak expedičný čas a napojiť skladovaciu technológiu na firemný systém ERP.

Zariadenie Modula LIFT umožnilo spoločnosti Auto Kelly optimalizovať využitie skladovacej plochy a získať lepšiu kontrolu nad skladovaným tovarom. Vďaka využitiu piatich vyskladňovacích vozíkov vybavených systémom Put-to-Light môžu teraz operátori vychystávať až 45 objednávok naraz, čím sa výrazne skrátil expedičný čas a navýšil celkový výkon skladu. Firma má teraz navyše dokonalý prehľad o vychystávanom i uskladnenom tovare vďaka integrácii všetkých zariadení Modula do firemného ERP.

Zdroj obrázkov:
systechgroup

Zdroje:
[1] BSTG: Zájem o automatické skladovací systémy v Česku roste. eLogistika.info. [online]. Publikované 19. 2. 2024. Citované 13. 3. 2024. 
[2] Prípadová štúdia Auto Kelly. Systechgroup. [online]. Citované 13. 3. 2024.

-pev-