Ako si sa dostal k oblasti/odboru, ktorý v súčasnosti študuješ?

Technický smer mi bol vždy blízky, no inklinoval som aj k ekonómii. Keď som sa teda dozvedel o možnosti študovať obe oblasti v rámci študijného programu hospodárska informatika na FEI, TUKE, bolo rozhodnuté. Postupom času som sa však viac začal špecializovať na informatiku a aj preto som v rámci doktorandského štúdia prestúpil na študijný program inteligentné systémy. A mojou motiváciou je meniť svet k lepšiemu.

Čo ťa viedlo k tomu, že si sa začal zapájať do odborných aktivít aj vo svojom voľnom čase?

Osobne nerozdeľujem čas na voľný a pracovný. Radšej sa riadim prioritami a robím to, čo považujem v danom momente za prínosné. Deň je totižto rovnako dlhý pre každého z nás, no práve jeho využitie určuje, nakoľko sme na konci dňa so svojou aktivitou spokojní. Tým nechcem nabádať k workoholizmu, oddych je rovnako dôležitý, no pokiaľ človeka práca baví, potom to už ani nie je práca, ale koníček. A mňa teší vidieť za sebou výsledok.

Máš nejaký vzor (človek, firma…), ktorý ťa motivuje napredovať v tom, čo robíš/študuješ? Prečo práve on, resp. táto firma?

Konkrétny jeden vzor nemám, no motivuje ma vidieť pracovné nasadenie úspešných ľudí. Či už je to Steve Jobs, Bill Gates, Linus Torvalds, Elon Musk, Larry Page, alebo Mark Zuckerberg. Osobne uprednostňujem internú motiváciu pred externou. Silným motorom pre napredovanie je takisto produktívna atmosféra v našej výskumnej skupine pod vedením pani profesorky Ivety Zolotovej (http://ics.fei.tuke.sk/). V neposlednom rade je pre mňa veľkým vzorom aj môj ocko, ktorý aj keď už, žiaľ, nie je medzi nami, jeho odbornosť a obeta pre rodinu navždy zostane v mojej hlave ako zdroj veľkej odhodlanosti a energie.

Keby si mal spomenúť dve veci v oblasti techniky, ktoré by bolo podľa teba potrebné zásadne zmeniť/inovovať/vyvinúť, čo by to bolo? Ako by si to urobil ty?

Prvou oblasťou je bezpečnosť. IT postupuje míľovými krokmi vpred, niekedy však na úkor zabezpečenia. Nie je nič nezvyčajné nájsť produkčné systémy so zásadnými chybami, ktoré môžu byť (a bývajú) ľahko zneužité. Ostražitosť preto musí byť prvoradá, predovšetkým v dnešnej dobe vzájomnej interakcie fyzického a virtuálneho sveta. Druhou oblasťou je umelá inteligencia, ktorá aktuálne prežíva veľký boom, hoci od využitia jej plného potenciálu sme stále ďaleko. Bude zaujímavé sledovať umelú všeobecnú inteligenciu, ktorá by sa približovala k fungovaniu ľudského mozgu, a ešte zaujímavejšie bude podieľať sa na jej vývoji.

Máš nejaký cieľ/métu, kam by si sa chcel vo svojom živote dopracovať (osobne, kariérne…)? Čo by si potreboval na dosiahnutie tohto cieľa?

Rád by som sa podieľal na tvorbe riešení, ktoré prinášajú pridanú hodnotu a zlepšujú ľudom kvalitu života. Mojím cieľom je dostať sa do štádia, keď budem môcť o tvorbe takýchto riešení aktívne rozhodovať a následne ich realizovať. A na to je potrebné predovšetkým pevné zdravie. Všetko ostatné sa dá zariadiť.

Akou krajinou by malo byť Slovensko, aby bolo pre teba príťažlivé zostať tu pracovať?

Slovensko považujem za dobrú krajinu na život. Rozhodne sú krajiny s lepšou životnou úrovňou, no netreba zabúdať ani na druhú skupinu krajín, ktoré nemajú ani také podmienky, aké ponúka Slovensko. Aj napriek tomu si však myslím, že ľudia by nikdy nemali stagnovať a vždy by sa mali snažiť situáciu zlepšiť. Ja som veľký zástanca cestovania, pretože spoznávanie nových zvykov rozširuje obzory a prehlbuje vzájomné porozumenie. Preto považujem za dôležité, aby sme chápali, že svet sa nekončí za hranicami Slovenska a nižšia kvalita služieb či neohľaduplnosť na cestách nemusí tak zostať len preto, že to bolo doteraz zvykom. Osobne sa snažím z každej zahraničnej cesty doniesť niečo pozitívne aj domov a pokiaľ to budeme robiť všetci, Slovensko bude na tom čoraz lepšie.