Ako si sa dostal k oblasti/odboru, ktorý v súčasnosti študuješ?

Dalo by sa povedať, že automatizácia ako taká mi koluje v žilách už od detstva. Postupom času som participoval na niekoľkých projektoch ako softvérový inžinier, no a nedávno sme s pár ľuďmi založili startup Instant House Construction, v rámci ktorého sa snažíme vytvoriť automatizovanú 3D tlačiareň na tlač objektov väčších rozmerov, hlavne hrubých stavieb domov. Niekedy v tomto čase mi skrslo v hlave, že by som po inžinierskom štúdiu mohol pokračovať ďalej v doktorandskom, keďže som vedel, že je možnosť študovať odbor Kybernetika v študijnom programe Riadenie procesov na FBERG TUKE..

Čo ťa viedlo k tomu, že si sa začal zapájať do odborných aktivít aj vo svojom voľnom čase?

Vždy som sa snažil vo voľnom čase učiť sa nové veci a pracovať na vlastných projektoch popri škole a práci. Počas štúdia na inžinierskom stupni som si vymyslel jeden takýto vedľajší projekt s názvom MathworldVR. Stal sa mojou diplomovou prácou a išlo v ňom o spojenie virtuálnej reality s výučbou matematiky. V mnohom mi vtedy pomohli vedúce mojej diplomovej práce, teraz už kolegyne, RNDr. Andrea Mojžišová, PhD., a doc. RNDr. Jana Pócsová, PhD., – touto formou by som im za to rád poďakoval.

Máš nejaký vzor (človeka, firmu…), ktorý ťa motivuje napredovať v tom, čo robíš/študuješ? Prečo práve on, resp. táto firma?

Inšpiráciu a motiváciu hľadám všade okolo seba, z podnikateľského prostredia, z histórie. Nemôžem povedať, že by som mal práve jedného človeka ako konkrétny vzor, skôr si všímam viaceré vlastnosti zaujímavých ľudí. No ak by som mal povedať, kto ma motivuje a inšpiruje najviac, boli by to Leonardo Da Vinci a Nikola Tesla. Ich zvedavosť a húževnatosť boli priam nekonečné a vďaka kombinácii týchto dvoch vlastností dosiahli vo svojom živote tak veľa.

Keby si mal spomenúť dve veci v oblasti techniky, ktoré by bolo podľa teba potrebné zásadne zmeniť/inovovať/vyvinúť, čo by to bolo? Ako by si to urobil ty?

Ekológia a klimatické zmeny sú aktuálne horúcou témou takmer všade vo svete. Nedávno ma zaujal článok o inovatívnom bioreaktore, ktorý dokáže odsávať CO2 z atmosféry v rovnakom množstve ako 400 stromov alebo viac ako 4 000 m2 lesa. No a keďže sa venujem aj 3D tlači, určite by som privítal jej zefektívnenie a vyššiu rýchlosť tlače – tu môže pomôcť výskum v oblasti materiálov a hľadanie nových inovatívnych procesov tlače.

Máš nejaký cieľ/métu, kam by si to chcel vo svojom živote dopracovať (osobne, kariérne…)? Čo by si potreboval na dosiahnutie tohto cieľa?

Mám rád život a hlavne zmenu. Väčšinou sa pri jednom projekte neohrejem dlhšie ako 2 – 3 roky a predpokladám, že to takto pôjde aj naďalej. Aktuálne je môj záujem nasmerovaný na nové trendy vo výučbe, moderné metódy vizualizácie procesov a ich riadenia, chytré domy (smart houses) a chytré mestá (smart cities). Mojím cieľom je stať sa milionárom v tom zmysle, že mojou prácou nejakým spôsobom zlepším život aspoň milión ľudom. Musím však efektívne využiť čas, ktorý mám, a udržať sa v čo najlepšom zdraví čo najdlhšie to pôjde.

Akou krajinou by malo byť Slovensko, aby bolo pre teba príťažlivé zostať tu pracovať?

Podľa mňa je to celé o tom, ako si veci prispôsobíme na osoh nám a takisto komunity okolo nás. Musíme uchopiť pomyselné opraty do vlastných rúk a snažiť sa aj cez všakovaké polená hádzané pod nohy ísť dopredu. Nesmieme byť ľahostajní – voči sebe ani voči svojmu okoliu.