Ako si sa dostal k oblasti/odboru, ktorý v súčasnosti študuješ?

Od detstva som chcel tvoriť niečo vlastné, čo by mohlo pomôcť ľuďom. Vo veku 12 rokov som začal túto túžbu realizovať a pustil som sa do programovania. Moji bratia sú tiež informatici, preto má podiel na mojom smerovaní určite aj rodina. Mojím cieľom bolo študovať informatiku a techniku a Stredná odborná škola technická v Michalovciach mi tento cieľ splnila.

Čo ťa viedlo k tomu, že si sa začal zapájať do odborných aktivít aj vo svojom voľnom čase?

Viedla ma k tomu túžba vytvoriť niečo vlastné. V informatike sa mi páči najviac to, že neexistujú takmer žiadne limity. Obmedzení sme len hardvérom. Programovať som sa učil od 12 rokov výhradne vo svojom voľnom čase. Keď som bol menší, tak som chcel tvoriť skôr počítačové hry. Bolo to naozaj zaujímavé, pretože tvorba hier je veľmi kreatívna. Tam je to naozaj bez limitov a je to o tvorivosti jedinca. Neskôr som prešiel na tvorbu programov, pričom tu je najlepší výsledok, pretože sa niekomu uľahčí práca alebo sa niečo vylepší.

Máš nejaký vzor, ktorý ťa motivuje napredovať v tom, čo robíš/študuješ? Prečo práve on?

V informatike sledujem viacerých ľudí, ale nemám nejaký konkrétny vzor, pretože v tomto odbore je každý výnimočný a robí niečo iné. Ľudí, ktorí ma motivujú, je veľa, sú to moji rodičia, učitelia a kamaráti. Obrovská vďaka určite patrí mojim školám, či už základnej alebo súčasnej strednej, ktoré ma posúvali a stále posúvajú dopredu.

Keby si mal spomenúť dve veci v oblasti techniky, ktoré by bolo podľa teba potrebné zásadne zmeniť/inovovať/vyvinúť, čo by to bolo? Ako by si to urobil ty?

Ak by som mohol niečo zmeniť, snažil by som sa o to, aby boli softvéry akéhokoľvek druhu dostupnejšie. Vždy som si hovoril, že keď niečo beriem, tak musím aj niečo dať, preto rád prispievam napr. softvérmi či grafikou, ktoré zverejňujem pod slobodnou licenciou. Ďalšou vecou, ktorú by podľa môjho názoru bolo potrebné inovovať, je bezpečnosť vo virtuálnom svete a tiež kontrola a regulovanie využívania zariadení, ako sú mobil, počítač, tablet a s nimi súvisiace používanie internetu, softvérov a pod. najmä u detí alebo aj u zamestnancov firiem. Tieto výdobytky modernej doby predstavujú nebezpečenstvo hlavne pre mladých ľudí a deti. Keďže spomínanú oblasť ja sám považujem za veľmi dôležitú a citlivú, vyvinul som softvér, ktorý túto problematiku rieši komplexne. Vecí na inovovanie je mnoho a čo i len nepatrná zmena môže byť veľmi podstatná a prospešná pre budúcnosť.

Máš nejaký cieľ/métu, kam by si sa chcel vo svojom živote dopracovať?

Mojím cieľom je vytvoriť niečo, čo bude uľahčovať ľuďom život. Je to úžasný pocit, ak môj program niekto používa alebo na niečo slúži. Raz by som chcel založiť svoju vlastnú firmu v informatickom priemysle. Chcel by som tvoriť softvér, ktorý ľuďom výrazne uľahčí život. Na úspešné dosiahnutie môjho cieľa sú určite potrebné financie a obrovská snaha.

Akou krajinou by malo byť Slovensko, aby bolo pre teba príťažlivé zostať tu pracovať a žiť?

Na Slovensku by som chcel zostať žiť a pracovať, pretože je to môj domov. No je tu mnoho nedostatkov, napríklad nízke platy, zlé zdravotníctvo, zle financované školstvo, nevyužitý potenciál cestovného ruchu, zlá infraštruktúra a podobne. Jednoznačne by sa Slovensko potrebovalo zmodernizovať, pretože má obrovský potenciál, ktorý sa nevyužíva naplno, čo je škoda.