Ako si sa dostal k oblasti/odboru, ktorý v súčasnosti študuješ?

K tejto oblasti som sa dostal vďaka môjmu ockovi a dedkovi, ktorí sa venovali elektrotechnike. Ako veľmi zvedavý chalan som mal rôzne otázky, ktoré ma inšpirovali a fascinovali tak, že som až do dnešného dňa unesený sférou elektroenergetiky. Ďalej musím spomenúť aj pána Ing. Vladimíra Dronzeka zo strednej školy, ktorý ma v tomto smere podporoval a pomáhal mi. Vďaka patrí aj môjmu školiteľovi Ing. Zsoltovi Čonkovi a pánovi profesorovi Michalovi Kolcunovi, ktorí mi boli a sú nápomocní pri písaní záverečných prác, usmerňujú ma a dávajú mi cenné rady v mojom štúdiu, bez ktorých by som sa len ťažko zaobišiel.

Čo ťa viedlo k tomu, že si sa začal zapájať do odborných aktivít aj vo svojom voľnom čase?

Študovaním, oboznamovaním sa s novými odbornými pojmami či rozširovaním si obzorov v elektrotechnike som sa rozhodol pokračovať na doktorandskom štúdiu. Hlavným dôvodom, prečo som sa začal zapájať do takýchto aktivít, je to, keď človek vidí výsledok svojej dlhomesačnej či dlhoročnej práce, na ktorej si dal záležať. A snahou niečo dosiahnuť s tým, že môže pomôcť, zlepšiť či objaviť niečo nové a vylepšiť tak nielen aktuálnu situáciu analýzou, ale aj syntézou navrhnúť nové sofistikovanejšie riešenie pre svet elektrotechniky a všetkých ľudí.

Máš nejaký vzor (človeka, firmu…), ktorý ťa motivuje napredovať v tom, čo robíš/študuješ? Prečo práve on, resp. táto firma?

Zo širšieho uhla pohľadu mám isté vzory, napríklad svojho ocka či dedka, ale aj rodinných známych, spolužiakov, kolegov a iných, ktorí má dokážu motivovať a sú zbehlí aj v iných oblastiach ako elektrotechnike. Vzorom sú pre mňa aj spoločnosti, napr. SEPS, a. s., Slovenské elektrárne, a. s., ABB či Siemens. V živote ma však inšpirujú hlavne príbehy ľudí, ako sú napr. Nikola Tesla, Jeff Bezos, Steve Jobs či Elon Musk. Vďaka tvrdej práci, inteligencii a odvahe dokázali títo ľudia veľké veci a aj v globálnom rozsahu zlepšili nielen životnú úroveň ľudí, ale aj kvalitu života na Zemi.

Keby si mal spomenúť dve veci v oblasti techniky, ktoré by bolo podľa teba potrebné zásadne zmeniť/inovovať/vyvinúť, čo by to bolo? Ako by si to urobil ty?

Prvá oblasť je liberalizácia trhu s elektrinou ako komoditou a problémy s ňou spojené. Treba sa snažiť zmeniť/inovovať/vyvinúť riešenia tak, aby sa zabránilo nečakanému rozpadu sústav a aby sa zvýšila kvalita a bezpečnosť prevádzok, v neposlednom rade treba tiež dbať o environmentálnu hospodárnosť. Jedným z možných riešení je implementovať do elektrizačných sústav tzv. systémy FACTS a WAMS. Batéria je ďalším prvkom, ktorý musíme zmeniť/inovovať/vyvinúť na zdroj schopný v čo najmenšom objeme a s najvyšším možným výkonom uchovávať naakumulovanú energiu čo najdlhšie.

Máš nejaký cieľ/métu, kam by si to chcel vo svojom živote dopracovať (osobne, kariérne…)? Čo by si potreboval na dosiahnutie tohto cieľa?

K mojím životným cieľom jednoznačne patrí mať rodinu a žiť pokojný a šťastný život. Do toho však musím zahrnúť aj cestovanie a šport, ktoré sú oblasti napĺňajúce môj život. Z kariérnej stránky je to určite práca v odbore, ktorá má bude napĺňať a baviť, ktorá ma bude stále posúvať vpred, učiť novým veciam a pri ktorej sa budem môcť aj naďalej vzdelávať. Ak by moja práca spĺňala všetky moje požiadavky a nemal by som v nej vhodný kolektív, uvažoval by som o novom mieste. Či to bude firma, v ktorej sa zamestnám, alebo firma, ktorú si vybudujem, to všetko sa ukáže až v budúcnosti.

Akou krajinou by malo byť Slovensko, aby bolo pre teba príťažlivé zostať tu pracovať?

Každá krajina sa má stále v čom zlepšovať, aby prosperovala, vytvárala tak vhodné podmienky na život a zachovávala si krásy svojej prírody, ktoré sú tu u nás veľmi rozmanité. Slovensko ako štát by malo viac myslieť na ľudí a podporovať šikovných a inteligentných, aby neodchádzali za lepším životom do zahraničia, kde majú vhodnejšie podmienky na založenie si rodiny, lepšie finančné ohodnotenie a pod.