Mohli by ste na úvod našim čitateľom predstaviť vašu divíziu a čím sa zaoberá?

Naša časť spoločnosti Rockwell Automation sa ťažiskovo zaoberá riadením aktivít programov s našimi partnermi. Počas svojej viac ako storočnej histórie si Rockwell vybudoval množstvo partnerstiev. Ak sa pozriete na naše programy, spĺňajú všetko, čo naši partneri vyžadujú. Máme kľúčové kontakty na úrovni vedenia s takými spoločnosťami, ako sú CISCO či Microsoft a v témach ako kybernetická bezpečnosť a cloudové riešenia. Máme partnerský program pre spoločnosti vyrábajúce stroje, tiež spoločnosti zaoberajúce sa chemickým alebo ropným a plynárenským priemyslom využívajú našu riadiacu architektúru alebo pohony. Takže máme mnoho partnerov aj v tejto oblasti. A takisto máme partnerov v systémových integrátoroch alebo v poskytovateľoch riešení. Títo partneri používajú hardvérové a softvérové riešenia od spoločnosti Rockwell, integrujú ich a vytvárajú unikátne riešenia pre zákazníkov. Takže mnoho z týchto spoločností má veľmi špecifickú odbornosť v danom segmente aplikácií.

My v Rockwell neveríme, že jedna spoločnosť sa dokáže postarať o všetko a že má expertov na všetky typy aplikácií, preto fungujeme uvedeným systémom. Na konci dňa to prináša maximálnu pridanú hodnotu pre zákazníka. Zhrnul by som to tak, že naši partneri sú pre nás veľmi dôležití, v našej DNA je to proste spôsob, ako sa snažíme presadiť na trhu. Samozrejme robíme to aj z racionálnych dôvodov, snažíme sa pomôcť novým technológiám presadiť sa. Čiže ak objavíme partnera, ktorý má nejaké unikátne riešenia pre priemysel, snažíme sa mu pomôcť presadiť tieto riešenia na trhu. Minimálne v tom, aby tie jeho riešenia mali väčší vplyv na trh. A samozrejme platí, to čom už povedal, ani jedna spoločnosť nevie spraviť všetko. Je tu tak veľa rôznych riešení a technológií, že nie je v ničích silách pokryť celé spektrum aplikácií z pohľadu zákazníka. Takže tomuto sa venujeme v podstate každý deň a to je každodenným zadaním pre divíziu Globálneho obchodu.

Môžete bližšie špecifikovať prepojenie Rockwell Automation a spoločnosti Microsoft? Na akých konkrétnych riešeniach pracujete?

Microsoft je pre nás digitálny partner. Znamená to pre nás toľko, že lídri v Microsofte a Rockwell Automation majú v tomto partnerstve spoločné ciele. To je to, čo každá spoločnosť získava z partnerstva. Je to práve spoločné smerovanie svojich aktivít. Každý rok sa stretávame a uisťujeme sa, že pracujeme na tých správnych veciach. Ak sa však pozrieme na spojenie s Microsoftom, znamená to pre nás niekoľko kľúčových vecí. Prvou sú technológie. Ak sa pozriete aj na najnižšiu úroveň riadenia, prišli sme s jeho novým nastavením, kde sú riešenia Windows IoT priamo zabudované do riadiaceho systému. Takže teraz máte riadiaci systém bežiaci na Windows IoT, ktorý môžete pripojiť do mnohých ďalších aplikácií tretích strán. Takisto môžete spustiť aplikácie tretích strán priamo v našom riadiacom systéme, môžete robiť analýzy, vlastne čokoľvek, čo pobeží na Windows IoT. To bolo vybudované práve vďaka partnerstvu so spoločnosťou Microsoft. To sa týka najnižšej úrovne riadenia.

Ak sa ďalej pozrieme na posledný rok vývoja v Rockwell, vytvorili sme aplikáciu FactoryTalk Analytics for Devices, projekt Shelby, spustili sme projekt FactoryTalk TeamONE, pričom všetky tieto aplikácie boli vytvorené v spolupráci s Microsoftom. Takže TeamONE, ktorá je mobilnou platformou, má mnoho zabudovaných technológií od Microsoftu. FactoryTalk Analytics for Devices takisto obsahujú technológie od Microsoftu, napríklad vyhľadávacie nástroje alebo bot, s ktorým komunikujete v cloudových službách je tiež od Microsoftu. Takže používame veci od nášho partnera Microsoft aj v hardvéri, aj v softvéri.

Posledný príklad, ktorý uvediem, sú naše riešenia vzdialeného monitorovania. Môžete sledovať naše motory a rôzne iné hardvérové produkty z akéhokoľvek miesta na Zemi. Všetky tieto riešenia sú postavené na Azure. Nástroje na analýzu a informačné obrazovky sú takisto technológie od Microsoftu. Keď to zhrniem, všetky aktuálne riešenia vzdialeného monitoringu od Rockwell Automation sú postavené na technológiách od Microsoftu. Z hľadiska perspektívy technológie je to podporené veľmi silným vývojom a myslím si, že to bude pokračovať aj v budúcnosti. To je technologický pohľad. Z komerčného pohľadu sa spoločne zúčastňujeme na marketingu a predaji.

Máme videá, prezentácie, kde spolu hovoríme o pridanej hodnote spolupráce Rockwell Automation a Microsoft. Využívame to na predstavenie riešení našim zákazníkom. Ak pôjdete na YouTube, nájdete videá hovoriace všetko o FactoryTalk Analytics for Devices a projekte Shelby. Takže oba tímy sa zúčastňujú aj na predaji. Napríklad chodia za zákazníkmi a vysvetľujú im naše technológie a benefity, aké získajú ich aplikovaním. Takže naozaj ide o veľmi širokú a živú spoluprácu. Príkladom sú aj rôzne výstavy nielen v USA, ale aj v Európe alebo Ázii, kde nás často nájdete pod jednou hlavičkou. Obe spoločnosti, aj keď pochádzajú z USA, sú naozaj globálne.

Mnoho priemyselných výrobcov aktuálne podporuje riešenia postavené na cloudoch. Je tu veľa významných výziev, ktoré treba vyriešiť, napríklad bezpečnosť údajov. Čo si myslíte, čo bude trendom v tejto oblasti? Bude všetko na cloude?

Veľmi dobrá otázka. Poďme sa porozprávať najskôr o našich analytických nástrojoch. U nás tvrdíme, že analýza by mala byť vykonaná čo najbližšie k zdroju údajov. To má najväčší efekt na optimalizáciu vašej výroby. A tu prichádza škálovateľnosť riešení. Mnoho ľudí používa slovo škálovateľný, no som presvedčený, že mnohí z nás nevedia, čo robiť, keď sa toto slovo vysloví.

Ak zoberiete spodnú vrstvu riadenia, naše riadiace systémy využívajú Windows IoT, čím môžeme vykonať analýzu zariadenia priamo na mieste v reálnom čase. Nech bol záver analýzy akýkoľvek, vieme zasiahnuť priamo do stroja a upraviť jeho správanie. To je kľúčový rozdiel nášho chápania tejto problematiky v našej spoločnosti Je tu mnoho start-upových spoločností, ktoré hovoria: pošlite všetky údaje na cloud. Fajn. Aj to vieme spraviť. No ako s tým vykonáte optimalizáciu správania nejakého stroja? Pretože na konci dňa by ste na základe analýzy mali vykonať nejakú korekciu alebo poskytnúť informáciu operátorom vo výrobe. My vieme vykonať analýzu už na spodnej úrovni riadenia, máme škálovateľné možnosti výpočtov, vieme počítať na rôznych úrovniach a vrstvách ešte predtým, kým čokoľvek pošlete na cloud. Takže naše analytické nástroje bežia v reálnom čase s vysokou rýchlosťou a nebudete mať žiadne oneskorenie vyplývajúce zo siete.

Ak vytvárate bezpečnostnú aplikáciu napríklad v ropnom priemysle, určite nechcete, aby išli všetky údaje zo stroja do cloudu; budete čakať, kým sa niečo udeje a možno ani žiaden výsledok nepríde. A v realite sa stane niečo nebezpečné. Jednoducho sú aplikácie, kde treba vykonať analýzu priamo na mieste, nemôžete všetko posielať na cloud. Takže odpoveď, či bude všetko na cloude, je, že určite možno na cloud poslať všetko, ale nie všetko môže ísť na cloud.

Cloud má skvelú pozíciu napríklad pri porovnávaní spotreby energie pätnástich fabrík rozmiestnených po celom svete. To je naozaj dobrá aplikácia pre cloud. Zozbierajte všetky údaje, môžete niečo optimalizovať aj lokálne, potom pošlite údaje na cloud, a zistite, prečo fabrika v Chicagu spotrebovala viac energie ako tá v Sydney. Naším odkazom je, že škálovateľnosť je veľmi dôležitá. Spravte analýzu dát tak blízko k ich zdroju, ako je to len možné. Tým môžete rýchlejšie reagovať a len niečo je nutné vykonať na cloude. Ak začínate s návrhom fabriky alebo cloudového riešenia, určite spájate zariadenia a rôzne veci, čím narazíte na otázku bezpečnosti. To ste povedali správne.

Aby som zodpovedal druhú časť otázky, myslím si, že bezpečnosť je veľmi dôležitou otázkou pre Rockwell a ich zákazníkov. V tomto smere sme toho už spravili veľa. Prvou z nich je napríklad naše partnerstvo s CISCO. S CISCO sme navrhli architektúru, ktorá bola overená v rôznych priemyselných segmentoch. Takže to nemusí robiť náš zákazník. Ten sa môže cítiť z hľadiska tejto oblasti veľmi komfortne. Využívame naozaj ľudí, ktorí sú špičkoví v oblasti sieťovej bezpečnosti. Takže pošleme našich expertov do vašej továrne alebo výroby, tí si ju prejdú, pozrú si, ako sú veci prepojené, odporučia, ako by mali byť prepojené, odhalia zariadenia, ktoré nemajú žiadne bezpečnostné prvky. Takže na konci máte report, ktorý hovorí o tom, kde máte z hľadiska bezpečnosti vašich dát medzery, čo by ste mali vo svojej výrobe vylepšiť a ktoré bezpečnostné hľadiská by ste mali aplikovať ešte predtým, než začnete spájať vaše zariadenia.

Z perspektívy cloudových riešení spolupracujeme s Microsoftom. Oni majú skutočných expertov ohľadom cloudovej bezpečnosti a bezpečnosti prenosu dát na cloudy. V tom sa spoliehame na skvelý vzťah týchto dvoch spoločností. No už je to naozaj dlhá odpoveď. Aby som to zhrnul, naozaj všetko môže ísť na cloud, ale nie je to nutné. Najväčšiu pridanú hodnotu možno získať, ak sa analýza údajov vykoná čo najbližšie k zdroju týchto údajov. A tu sme iní v porovnaní s mnohými začínajúcimi spoločnosťami. Pre ne je to jednoduchšie riešenie, poslať všetko na cloud. No nemyslím si, že to zarobí až toľko peňazí v porovnaní s naším prístupom.

Ak hovorím o cloudoch, aký typ cloudu máte na mysli? Privátny, verejný alebo hybridný? Mnoho spoločností sa bojí využívať práve verejný cloud z hľadiska kybernetickej bezpečnosti. Možno práve privátne cloudy sú riešením pre priemysel.

Využívame všetky. No ak hovoríme o Severnej Amerike, aj tu väčšina spoločností využíva privátne cloudy. Chcú tam mať aplikácie, chcú mať jednoducho všetko pod kontrolou. Čo však vidíme, je, že za posledné tri roky sa mnoho ľudí pripojilo ku cloudom, avšak aj tie najväčšie spoločnosti v USA si vytvárajú prevažne vlastné cloudy. Závisí to od rôznych faktorov. Nechcem predpovedať budúcnosť, ale myslím si, že ešte potrvá, kým si ľudia všetky svoje dáta presunú na cloud, a z hľadiska presunu aplikácií na cloudy to potrvá ešte dlhší čas. Je len niekoľko vecí, s ktorými dokážu v súčasnosti existovať ľudia na cloude. Cloudy sa síce rozvíjajú a rastú, ale väčšina aplikácií sa stále odohráva priamo na mieste.

Mnoho spoločností sa snažilo vytvoriť univerzálny komunikačný protokol. Zdá sa, že riešenie je v istom type otvoreného protokolu. Svetlá budúcnosť sa predpovedá protokolu OPC UA. Čo si myslíte o ňom? Je to už naozaj univerzálne riešenie?

Ak budeme hovoriť o sieti, každý protokol má nejaké výhody a nevýhody. Takže nie je tu žiaden perfektný protokol. Rockwell preferuje EtherNet/IP. Môžete sem pripojiť naozaj všetko, od motorov cez bezpečnostné aplikácie až po aplikácie reálneho času. No vieme, že OPC UA sa globálne venuje veľká pozornosť. Takže robíme všetko pre to, aby sme aj s týmto protokolom boli kompatibilní. Avšak podľa môjho názoru EtherNet/IP získava viac podielu. Stačí sa pozrieť na rebríčky pred piatimi alebo desiatimi rokmi. Veľa ľudí začína s EtherNet/IP. No naozaj tu nie je perfektná sieť, vždy to závisí od aplikácie.

V Európe, napríklad v Nemecku, existuje mnoho menších spoločností, ktoré majú veľkú znalosť v špecifických aplikáciách, ako je napríklad aditívna výroba. A práve tieto spoločnosti sú často kúpené väčšími nadnárodnými spoločnosťami. Ako sa správa Rockwell? Robíte to takisto?

Robíme oboje, uzatvárame partnerstvá, ale robíme aj akvizície. Kým však prídeme k nejakému rozhodnutiu, predchádza tomu veľmi náročný proces. Ak sa pozriete na Rockwell za posledných 12 mesiacov, spravili sme tri akvizície rôzneho typu. Chceli sme u nás posilniť expertízu pri poskytovaní procesov. Takže sme získali pre nás veľmi dobrú spoločnosť MAVERICK. Už predtým pracovala v našom programe pre systémových integrátorov, bola jedným z našich partnerov a veľmi sa jej darilo. Takže sme radi, že sme ich získali.

Inou akvizíciou boli Independent Cart Technology. Táto spoločnosť je pre nás veľmi užitočnou v oblasti riadenia pohybu. Takže ak zákazník požaduje viac flexibility, rôzne veľkosti prepravovaného materiálu alebo personalizáciu dopravných systémov, táto spoločnosť má naozaj super technológiu bez toho, aby ste museli zastaviť aktuálnu výrobu. To, čo by ste rekonfigurovali niekoľko hodín, teraz dokážeme spraviť za pár minút. Takže táto spoločnosť je naozaj vhodným doplnkom pre naše portfólio v oblasti riadenia pohybu. Nemôžem vám však povedať presne, ako to robíme. No máme proces hodnotenia, ktorý nám pomáha rozhodnúť sa, či uzavrieme partnerstvo alebo sa pokúsime o akvizíciu. Často však začíname najskôr partnerstvom a to môže prerásť až do akvizície.

No témy ako kybernetická bezpečnosť, cloudy, bezdrôtové pripojenia a podobne riešime vo forme partnerstva. Dáva nám to väčší zmysel. Samozrejme hľadáme vhodného partnera, napríklad veľkosť spoločnosti hrá tiež veľkú úlohu. Rockwell nie je práve malá firma a keď hovoríme napríklad o cloudových riešeniach, tak bolo logické, že Microsoft je pre nás tým optimálnym partnerom. Takže to rozhodovanie je naozaj komplikovaný proces. Sme spoločnosť, ktorá sa najskôr vždy uistí, že robí správnu vec; máme mnoho rokov po sebe skvelé finančné výsledky. Kým teda investujeme, uistíme sa, že to chceme, že to bude pre našu spoločnosť pridaná hodnota a zisková investícia. Nerobíme to tak, že to bude super, poďme to kúpiť. Preto si myslím, že naša hodnota na trhu neustále rastie.

Telekomunikačné spoločnosti v Európe pripravujú 5G siete. Veľmi sa sústreďujú na priemysel a IoT riešenia. Čo si myslíte o tomto, bude to pre priemysel užitočné?

Naším ďalším partnerom je AT&T. Vytvárame s nimi bezdrôtové aplikácie, LTE technológie, predovšetkým na vzdialené monitorovanie. Využívame to najmä v prevádzkach, ktoré neumožňujú vytvorenie kabeláže, napríklad v ropnom a plynárenskom priemysle či v baníctve. Máme niekoľko zákazníkov, ktorí síce majú v rámci prevádzok kabeláž, ale riadenie je veľmi vzdialené od týchto prevádzok. No predpovedať, či dôjde k veľkej penetrácii týchto sietí do priemyslu, je podľa mňa príliš unáhlené. Aspoň pre Rockwell.

Ďakujeme za rozhovor.

doc. Ing. František Duchoň, PhD.
člen redakčnej rady ATP Journal