Ste súčasťou výskumnej skupiny Inteligentné kybernetické systémy (IKS) v rámci Centra aplikovanej kybernetiky. Ktoré odborné témy vaša skupina pokrýva z hľadiska vzdelávania a výskumu?

Doménou mojej výskumnej skupiny sú inteligentné kybernetické systémy – http://ics.fei.tuke.sk/. Kybernetikou a informatikou sa zaoberáme v širších súvislostiach pri rôznych heterogénnych a prepojených systémoch už dávno. V minulosti to boli hlavne klasické SCADA/HMI, DSR, MES, robotické systémy v priemysle či zdravotníctve a vizuálne či vizualizačné systémy. No a dnes, keď sú na svete čoraz novšie technológie, nás to úplne prirodzene posunulo do ešte prepojenejšieho sveta fyzikálneho, ľudského a digitálneho. A tu sú znova k dispozícii nové možnosti na výskum a inovačné riešenia aj s podporou umelej inteligencie. Čiže témy, ktoré teraz letia svetom, sú aj našimi témami, napr. Industry 4.0, IoT, IIoT, Society 5.0, cloudová robotika, kolektívna inteligencia a mixovaná realita. Nerada by som plytvala týmito pojmami.

IKS sa môže pochváliť aj živou spoluprácou s praxou, či už z hľadiska výrobcov a dodávateľov IKT a automatizácie, alebo priemyselných podnikov. Čomu pripisujete to, že sa o výsledky vašej práce zaujímajú komerčné subjekty?

Sme radi, že sa nám darí spolupracovať aj s partnermi z praxe v oblasti vzdelávania, výskumu a inovácií. Intenzívne spolupracujeme napr. so spoločnosťami ControlSystem/e-Won, IBM Slovakia, BSH, Rockwell Automation, Microsoft, T-Systems Slovakia. Reálne inovačné projekty, ktoré sú priamo nasadené aj vo výrobe, sme realizovali najmä s U. S. Steel, Košice. Do týchto projektov sú zapájaní pedagógovia, výskumníci, doktorandi aj študenti. Veda a technika ide rýchlo vpred, na KKUI pod vedením prof. Sinčáka sa snažíme byť nielen aktuálni, ale aj predvídať budúcnosť a aj to potrebuje prax a verejnosť. V konkrétnych situáciách sme asi našli vzájomnú synergiu a užitočnosť.

Atraktívnosť každej vysokej školy či univerzity je priamo úmerná jej dlhodobému renomé a uplatniteľnosti jej absolventov na pracovnom trhu. Aké opatrenia podniká KKUI a konkrétne vaše pracovisko, aby ste mali dostatok motivovaných študentov?

Na katedre máme v súčasnosti dva študijné programy, inteligentné systémy a hospodársku informatiku. Nemyslím si, že patria medzi „ľahké“ a záujem študentov a počet absolventov je primeraný. Vzhľadom na súčasný rýchly vývoj v našich oblastiach záujmu a potreby praxe, spoločnosti aj výskumu pripravujeme rozšírenie našej ponuky ešte o program aplikovaná informatika s vedľajším odborom umelá inteligencia. Okrem toho realizujeme alebo sa zapájame do mnohých propagačných a osvetových aktivít pre verejnosť, školy, firmy, napr. Deň otvorených dverí TUKE, súťaže, workshopy, Noc výskumníkov, odborné prednášky z praxe, odborné stáže, exkurzie, IEEE…

Mnohí z vašich študentov denného štúdia a doktorandov je zapojených do zaujímavých domácich aj zahraničných projektov. Čo to znamená pre ich budúcu profesionálnu prax?

Áno, som presvedčená, že bez reálneho zapojenia študentov a doktorandov do rôznych projektov sa nedá dosiahnuť žiadaný efekt. Študenti majú v rámci vyučovania napr. povinnú odbornú prax a „Živé IT projekty“ vo firmách, či už zo združenia IT Valley alebo mimo neho. Mnohé záverečné práce realizujeme v spolupráci s rôznymi firmami aj verejným sektorom. Niet pochýb, že pre študentov, pre nás učiteľov, ale aj firmy je to veľká pridaná hodnota v oblasti hard&soft skills. Podporujeme aj startupy či zapojenie študentov a doktorandov spolu s nami do výskumných a inovačných projektov. Z našej katedry vzišlo a udržalo sa niekoľko úspešných startup firiem. Medzi firmy, kde študovali a pracovali študenti aj z našej výskumnej skupiny, patria napr. TTECH Rakúsko, Socialbakers Praha, IBM Slovakia, T-Systems Slovakia, U. S. Stell Košice, Esten Košice, ControlSystem Brezno, BSH Michalovce, Siemens-healhtineers Košice, Huawei Čína.

Nie je žiadnym tajomstvom, že záujem mladých ľudí o technické odbory klesá. To nie je pre rozvoj Slovenska zo strednodobého pohľadu lichotivé. Dá sa predísť tomu, aby boli priemyselné podniky či inžinierske a projekčné spoločnosti nútené najímať zahraničných pracovníkov z Balkánu či spoza našej východnej hranice?

Pokles záujmu má podľa mňa veľa dôvodov, hlavne systémových, legislatívnych a spoločenských. Akademická obec, firmy aj študenti očakávajú správne rozhodnutia mimo nás a aj naša skupina sa aktívne snaží v rámci svojich možností zmeniť to, podporiť, argumentovať, často aj na úkor vlastného voľného času.

V odborných kruhoch asi neexistuje skloňovanejší výraz ako štvrtá priemyselná revolúcia. Revolúcie boli vždy medzníkom, ktorý znamenal zásadnú spoločenskú či ekonomickú zmenu. Čaká nás to aj teraz?

Industry 4.0, Smart Industry sú pojmy, ktoré teraz rezonujú celým svetom a vedú sa k nim aj vášnivé diskusie. Či je to evolúcia, či revolúcia, to sa bude dať vyhodnotiť až po niekoľkých rokoch. Z môjho pohľadu a pohľadu našej skupiny, ktorá sa roky zaoberá prepojením fyzického (vrátane ľudí) a kybernetického priestoru aj s prvkami UI, je to skôr evolúcia. Asi prví na Slovensku sme zaviedli aj predmet Industry 4.0, kde učíme študentov aj orientovať sa v spleti pojmov a riešení, aby popri víziách, nadšení či odchodných záujmoch nezabudli stáť pevne „na zemi“ v realite.

Veľká budúcnosť sa predpovedá umelej inteligencii, ktorú máte koniec koncov aj v názve vašej katedry. Aké sú podľa vás očakávania, výzvy a hrozby spojené s týmto technologickým fenoménom?

Trend katedry je ešte viac posilniť prvky umelej inteligencie v každej našej činnosti. Očakávania, výzvy a hrozby sú veľké a rôznorodé. Aj tu sa vedú diskusie a hodnotenia rôzneho typu vo svete. Áno, môžu v budúcnosti vzniknúť neočakávané emergentné javy správania sa takýchto zložitých inteligentných kybernetických systémov, tak ako bolo aj v minulosti. Nerada by som opakovala známe frázy. No ja naozaj verím, že sa my, ľudia, s novými skutočnosťami správne vyrovnáme.

V dnešnej dobe sa všetko zrýchľuje, na všetko máme akosi málo času. A to aj napriek tomu, že za posledných sto rokov vzrástla produktivita práce tisícnásobne. Pri čom nám teda pomáhajú všetky tie informačné, automatizačné a kybernetické systémy?

V každom prípade si myslím, že nás ľudí posúvajú preč od manuálnej, opakujúcej sa, rutinnej, ťažkej či netvorivej činnosti. Myslím si, že cieľom by malo byť, aby sa zväčšil priestor pre ľudí na iný typ práce, služby, výskum, hobby, oddych…

Keby ste sa mali znovu rozhodnúť, akou profesijnou cestou sa v živote vybrať, našli by sme vás opäť v akademickom prostredí?

Áno, rozhodla by som sa tak isto. Akademický svet je môj dlhodobý pracovný život. V poslednom období ma silno inšpirovali aj inovačné aktivity a projekty s praxou. Okrem zaujímavého a neustále sa vyvíjajúceho technického odboru je pre mňa veľkým zdrojom energie práca a komunikácia s mladými ľuďmi, ich tvorivosť, pohľady na svet. V žiadnom prípade si nemyslím, že sú horší či hlúpejší, ako sme boli my. Sú iní, vyrastajú v inej dobe, iných podmienkach sociálnych a technických. Verím im, že budúcnosť zvládnu.

Ako pedagogička, výskumníčka a manažérka máte určite svoje vlastné želania a plány na najbližšie obdobie. Keďže sa blíži koniec roka, poodhalíte nám niečo z nich?

Tak ako väčšina ľudí, želám si zdravie fyzické a psychické, rodinnú, pracovnú a sociálnu pohodu. To isté želám všetkým blízkym aj známym i neznámym.