Elektromobilom s batériami konkurujú vodíkové palivové články. Obe technológie majú kritikov aj nadšencov. Ktorá je podľa vás perspektívnejšia?

Nepovedal by som, že si konkurujú. Konkurujú si v súčasnosti naftové a benzínové autá? Myslím si, že keď bude adekvátna ponuka vodíkových vozidiel a vybudovaná zodpovedajúca infraštruktúra čerpania vodíka, zákazník si bude vyberať podľa svojich preferencií. Bude sa rozhodovať, či chce využívať svoje vozidlo na dlhé vzdialenosti alebo do mesta. Či dá prednosť pomalšiemu nabíjaniu alebo rýchlemu čerpaniu vodíka. Obe technológie majú svoje silné a slabé stránky aj v iných aspektoch, ako je napríklad účinnosť premeny energie, uhlíková stopa počas celého životného cyklu vozidla alebo možnosti recyklácie. Tieto faktory sa však menia s rýchlym vývojom oboch technológií, pričom obe zďaleka nie sú na hrane svojich možností rozvoja.

Náklady na vodík, výrobný proces a distribučný reťazec sú základom rastu vodíkovej ekonomiky. Aký je súčasný stav a podoba vodíkovej ekonomiky vo svete a najmä na Slovensku?

Dosiaľ využívaný je sivý vodík vyrobený z fosílnych palív, kde pri jeho výrobe vzniká veľké množstvo skleníkových plynov. Takýto vodík je však pomerne lacný. Keď hovoríme o vodíku budúcnosti, hovoríme o vodíku vyrobenom z obnoviteľných zdrojov, resp. z nízkouhlíkových zdrojov energie. Takýto vodík označujeme ako čistý vodík. Keďže technológie ako elektrolýza vody, zachytávanie, využitie a skladovane uhlíka (angl. Carbon Capture, Utilization, and Storage – CCUS) alebo termochemický rozklad odpadu na vodík sú pomerne mladé a vyrábané v malých sériách, aj ich cena je momentálne ešte vysoká. Aby sa tieto technológie uplatnili v praxi, treba ich zo začiatku dotovať, kým nezlacnejú natoľko, že sa cena obnoviteľného vodíka priblíži cene sivého vodíka. Na začiatku je dôležité vybudovať ucelený dodávateľsko-odberateľský reťazec vodíka, aj keď v malom meradle v tzv. vodíkových údoliach. Takéto údolia sa plánujú vybudovať aj na Slovensku. Prvým z nich je údolie v košickom regióne, ale záujem oň má aj horná Nitra a Trnava a samozrejme Bratislava. Vo svete už vodíkové údolia existujú, napríklad v severnom Holandsku alebo v Nemecku.

V ktorých aplikáciách vodíkového priemyslu vidíte najväčší potenciál rastu? Na čo sa zamerať?

Relatívne najjednoduchšie je zameniť v súčasnosti používaný sivý vodík v chemickom priemysle a rafinériách za čistý vodík. Ten sa uplatní všade tam, kde bude priama elektrifikácia priemyslu príliš nákladná alebo nemožná. Aj oceliarsky priemysel je horúcim kandidátom. Na to, aby sa priemysel mohol transformovať na nízkouhlíkový pomocou vodíka, je potrebné zabezpečiť požadovaný objem vodíka, a to celoročne. To sa dá dosiahnuť vybudovaním európskej vodíkovej siete úpravou existujúcej plynovej transportnej infraštruktúry.

Mohli by právne predpisy alebo zákon priateľské k vodíku celý proces urýchliť?

V súčasnosti už pracujeme na realizácii opatrenia č. 3 z akčného plánu, ktorý bol prijatý v júni tohto roku. Úprava legislatívy a noriem sú nevyhnutným predpokladom úspešnej realizácie pilotných projektov a akcelerácie rozvoja vodíkového ekosystému. Bude potrebné vyriešiť všetky úskalia v povoľovacom procese, ktorým v súčasnosti čelia prvé vodíkové projekty, počnúc procesom EIA a končiac kolaudáciou projektu.

Aké sú v súčasnosti niektoré z najsľubnejších investičných príležitostí v oblasti skladovania energie a vodíka na Slovensku?

Skladovanie vodíka v sezónnom meradle je veľkou výzvou. Cieľom je uskladniť prebytočnú energiu z leta do zimného obdobia, čo je možné práve pri vodíku alebo jeho derivátoch – čpavku alebo metanole. Žiadna iná technológia neponúka takúto možnosť. Skladovať vodík sezónne vo veľkých objemoch je však možné iba v podzemných úložiskách, v soľných kavernách alebo vyťažených ložiskách zemného plynu. V tejto oblasti je európskym lídrom slovenská spoločnosť nafta, a. s., ktorej Európska komisia schválila projekt európskeho významu (IPCEI). Hlavným cieľom projektu H2I-S&D je identifikácia vhodného ložiska na skladovanie vodíka v zmesi so zemným plynom a určenie maximálnej možnej koncentrácie, v akej by ho bolo možné skladovať v poréznom type ložiska.

Ďakujeme za rozhovor.