Môžete sa, prosím, na úvod trochu bližšie predstaviť a priblížiť nám, čomu sa momentálne vo svoje práci venujete?
Po skončení STU FEI v Bratislave sme sa s manželom presťahovali do Banskej Bystrice, kde sa začala moja cesta v PPA CONTROLL. Je to už viac ako 28 rokov a za ten čas som prešla rôznymi zaujímavými projektmi. Na začiatku to bol návrh optických sietí a ACS pre priemysel a banky. Po návrate z materskej dovolenky od roku 2002, keď končil projekt tunel Branisko, som sa začala venovať technologickému vybaveniu tunelov a diaľnic. V čase zmien na politickej scéne boli občas hluché obdobia v dopravných stavbách na Slovensku. Vtedy som sa podieľala na zaujímavých projektoch, ako je návrh riadiaceho systému pre elektráreň MOA Cuba, Planta Centro Venezuela, tepláreň Zvolen a iné. Ako som odborne rástla, zvyšovali sa aj moje kompetencie a už som sa popri projektovaní venovala aj manažovaniu a koordinácii projektov. Časom som sa prepracovala na kľúčového odborníka pre technologické vybavenie tunelov. Pred ôsmimi rokmi ma zaujal potenciál v aplikácii BIM v praxi. Momentálne sa venujem zavedeniu BIM v našej spoločnosti, kde chcem využiť potenciál na trhu od projektovania až po celoživotný cyklus stavby. Tiež sa popri práci venujem tvorbe legislatívy pre MINDOP, zúčastňujem sa na národných projektoch, napríklad SRI (www.sustavapovolani.sk), venujem sa aj spolupráci s odbornými školami a aplikácii celoživotného vzdelávania. Tento rok sme vyhrali zákazku na technologické vybavenie tunela Višňové, kde zastávam funkciu HIP pre technologickú časť. Určite by som sa chcela vrátiť k výučbe študentov vo voľnom čase, lebo považujem za správne a dôležité odovzdávať získané vedomosti, keďže mládež je naša budúcnosť.
Čo vo vás vyvolalo záujem o vedu a techniku? Môžete opísať moment, keď ste si uvedomili, že to je oblasť, ktorej by ste sa chceli venovať? A naopak, boli vo vašom živote momenty, keď ste premýšľali aj nad inou profesiou?
Od malička ma fascinovala matematika, roboty a sci-fi. Dokonca som chcela navrhovať roboty. Žiaľ v čase, keď som študovala, robotika na Slovensku bola v plienkach. Preto som sa rozhodla pre automatizáciu. Nakoniec som skončila pri tuneloch, kde som už roky spokojná. Mám pocit, že svojím malým podielom viem prispieť k čestnej a zodpovednej práci a dohliadať, aby sa veci robili odborne a aby legislatíva bola odborne nastavená.
Čo bolo pre vás ako ženu najvýznamnejšou prekážkou vo vašej kariére? Stretli ste sa vo svojej kariére s rodovými prekážkami?
Určite najnáročnejšie je skĺbiť materstvo s kariérou a nájsť v tom rovnováhu. Boli obdobia, keď som chodila večer z práce a doma ma čakali malé deti. No aj obdobia, keď deti ochoreli a musela som byť s nimi doma a potom som nestíhala v práci. Musela som si určiť priority. Tou mojou bola vždy rodina, aj preto ten kariérny rast trval dlhšie. Druhá prekážka bola v presadení sa v mužskom kolektíve, lebo niektorí muži majú tendenciu podceňovať ženy. V mojom okolí som mala šťastie prevažne na férových ľudí a poctivou prácou a odbornosťou som si dokázala vybudovať rôzne profesionálne vzťahy a priateľstvá.
Čo by ste poradili ženám, ktoré sa zaujímajú o vedu a techniku? Aké praktické skúsenosti by mali mať? Aké technické zručnosti by si mali osvojiť?
Kedysi by som povedala, že to budú mať ťažké a nech si nájdu niečo ženskejšie. Dokonca aj dcéru som odhovárala od techniky, lebo viem, čo to obnáša. Dnes by som im však povedala, nech neváhajú a určite idú do toho. Ženský pohľad na vec je prínosný a je to obrovský bonus pre tím. Určite by som im poradila, nech sú profesionálky a vybudujú si rešpekt. Pokiaľ si nenastavia hneď na začiatku hranice s kolegami, môžu sa stretávať so sexistickými poznámkami. Ďalej nech si nerobia ťažkú hlavu z predsudkov, pokiaľ sa budú vzdelávať a javiť záujem, určite uspejú.
Ako sa podľa vás zmení veda a technika v nasledujúcom desaťročí?
Už pred rokom 2000 ľudia tipovali, čo sa zmení, no tie zmeny sa neudiali až v takom rozsahu. Podľa mňa sa bude rýchlo zdokonaľovať umelá inteligencia a naše bežné činnosti sa zautomatizujú. Verím, že BIM bude bežnou súčasťou a projektanti, realizátori, manažéri, správcovia, inštitúcie budú pri komunikácii využívať spoločný virtuálny model, kde sa budú v reálnom čase premietať všetky zmeny a udalosti stavby. Digitálne šošovky do oka, digitálny papier, lietajúce auto, osobné, lekárske aj kooperatívne roboty už v súčasnosti existujú, ale nenahraditeľnosť človeka a ľudskosti, ochrana našej planéty a udržateľnosť výrobných procesov v digitalizácii a automatizácii sú prioritné.