Môžete sa, prosím, na úvod trochu bližšie predstaviť a priblížiť nám, čomu sa momentálne vo svojej práci venujete?

Volám sa Mariana Kýrová a pracujem v spoločnosti MATSUKO ako projektová a partnership manažérka. Zaoberám sa plánovaním práce nášho tímu a komunikáciou s biznis partnermi. Mám veľmi zaujímavé zamestnanie, keďže MATSUKO je tvorcom skutočnej technickej revolúcie – holografickej komunikácie s použitím smartfónu. Je to jediná firma na svete, ktorá dokázala takýto technologický zázrak. Doteraz boli na vytvorenie hologramu potrebné komplikované zariadenia, štúdiá, kde je človek snímaný množstvom kamier. Dnes stačí už len kamera telefónu, ktorý nosíme stále pri sebe.

Čo vo vás vyvolalo záujem o vedu a techniku? Môžete opísať moment, keď ste si uvedomili, že toto je oblasť, ktorej by ste sa chceli venovať? A naopak, boli vo vašom živote momenty, kedy ste premýšľali aj nad inou profesiou?

Záujem o vedu u mňa bol už od útleho veku asi ako u každého dieťaťa, ktoré sa pýta prečo? Ja sa to rada pýtam dodnes, ale pribudlo aj ako? A tak cesta k technickému odvetviu bola jasná. V predchádzajúcej práci, ktorá bola v IT odvetví, som dostala veľa príležitostí pochopiť, ako veci fungujú, a navždy za to budem veľmi vďačná. No až keď sa mi podarilo dostať do môjho súčasného zamestnania, nastal ten pravý zlom, keď som si povedala, že chcem byť súčasťou tejto cesty, lebo verím, že ide o technológiu, ktorá zmení svet. Nad inou profesiou veľmi nerozmýšľam, ale viem si predstaviť, že si na staré kolená otvorím jednoduchú kaviareň na pláži a budem si už len užívať šumenie mora a strasti podnikania. :-)

Čo bolo pre vás ako ženu najvýznamnejšou prekážkou vo vašej kariére? Stretli ste sa vo svojej kariére s rodovými prekážkami?

Mala som asi veľké šťastie, lebo som zatiaľ nezažila žiadne výrazné prekážky. Musím však povedať, že na sebe aj iných ženách niekedy badám nedostatok sebavedomia, čo nás môže zbytočne brzdiť. Súvisí to však aj s tým, že v technických sférach je ešte stále viac mužov ako žien. Zároveň vnímam v tejto oblasti veľké pokroky, existuje mnoho silných iniciatív, ktoré dokážu ženám pomôcť nielen nabrať zručnosti, ale ich aj povzbudiť. Sama som bola účastníčkou úžasného programu Ready to lead, z ktorého dodnes čerpám.

Čo by ste poradili ženám, ktoré sa zaujímajú o vedu a techniku? Aké praktické skúsenosti by mali mať? Aké technické zručnosti by si mali osvojiť?

Poradila by som im to isté, čo mužom :-) – aby si vždy šli za svojím snom a nedali sa nikým a ničím odradiť. Dnes je mnoho príležitostí cibriť si zručnosti, či už prostredníctvom voľne dostupných online kurzov, alebo kurzov zabezpečovaných zamestnávateľom. Možno je to nepopulárny názor, ale aj platforma ako Youtube môže byť najmä v začiatkoch výborným učiteľom. Technické zručnosti by mali byť v súlade s tým, po čom daná osoba túži najviac. V oblasti vedy a techniky je napríklad aj množstvo kreatívnej práce, takže ak niekoho nebaví matematika alebo programovanie a priťahuje ho tvorivý smer, môže nájsť uplatnenie v dizajnovaní aplikácií a webstránok či navrhovaní užívateľského zážitku. Z praktických skúseností je výborné sústrediť sa na metódy riešenia problémov, je to zručnosť na nezaplatenie so širokou škálou využitia.

Ako sa podľa vás zmení veda a technika v nasledujúcom desaťročí?

V nasledujúcom desaťročí očakávam pokrok v mnohých odvetviach, najviac sa však teším na ďalší vývoj umelej inteligencie a biotechnológií. Obe majú nesmierny potenciál zlepšovať kvalitu života v oblasti liečiv, potravín alebo energetiky.