Tie komplexné s kontrolou perimetra majú prívlastok integrované a na Slovensku ich inštaluje napr. spoločnosť Quadriq, a.s., ktorej riaditeľ Ing. Pavel Vrbičan nám v rozhovore prezradil niečo zo svojich 20-ročných skúseností. Okrem iného nám povedal, ako ich systém ušetril štátu 70 ­miliónov korún, ktoré by sa inak museli navyše vynaložiť, keby sa jeden významný štátny objekt chránil len za pomoci armádnej jednotky zloženej zo 60 vojakov.

Futbalový štadión v Žiline sa pýši jedným z najmodernejších ­monitorovacích systémov futbalových stánkov na Slovensku. Pred dvoma rokmi prebehla prvá fáza modernizácie, keď sa analógové kamery doplnili o šesť nových digitálnych kamier s rozlíšením 1 Mpix. Ich prednosti sú zrejmé – záznam bez straty kvality, okamžité prezeranie nahratého záznamu, možnosť ­exportu záberov do obrázkového formátu JPEG, či detailné snímanie tvárí.

Na druhej strane, záznam z kamier je hotový požierač ­pamäťového priestoru. Veď jeden zápas zhltne 29 GB dát a to len z jednej kamery. Je to však iba jedna z mála slabín riešenia na štadióne v Žiline, kde si nasadenie digitálnych kamier nemôžu vynachváliť. Spokojnosť prevádzkovateľov štadióna ­potvrdzuje aj zámer vymeniť všetky analógové kamery za digitálne s rozlíšením 3 Mpix.

Štandardom súčasnosti je digitalizácia, ktorá analógové kamery postupne odsúva do zabudnutia. K nastupujúcim trendom sa radí IP komunikácia poskytujúca komplexnú adresovateľnosť a prístupnosť prvkov na sieti, dokonalejšiu správu a riadenie systému a masívny dátový tok.