To je skutočná realita vzdialená len niekoľko kilometrov za hranicami Slovenska, u nášho rakúskeho suseda. Pohľad na túto časť rezidenčného trhu a jeho developmentu nám ponúkli v rozhovore (str. 4 – 5) čelní predstavitelia rakúskej spoločnosti Steinringer WEB and IT solutions, s.r.o., ktorá sa intenzívne zaoberá vývojom softvérových riešení na podporu predaja resp. prenájmu stavebných projektov.

V Rakúsku ešte chvíľu zostaňme. Rakúšania kladú veľký dôraz na trvalú udržateľnosť a táto filozofia sa významne premieta aj do výstavby budov, administratívnych nevynímajúc. Pred štyrmi rokmi sprevádzkovali vo Viedni kancelársku budovu spĺňajúcu kritéria pasívneho štandardu. Jej technické parametre a dosiahnuté čísla sú veľavravné. Pri jej výstavbe sa vo veľkej miere využili obnoviteľné zdroje – spodná voda, teplo zeme (tepelné čerpadlo) a sila slnka vo forme tepelných kolektorov aj celej armády fotovoltických panelov umiestnených na unikátnej fasádnej konštrukcii, ktoré s plochou 400 m2 pokrývajú 20% celkovej spotreby elektrickej energie.

Mimochodom, tepelne vyhrievaný je samotný skelet budovy. V interiéri sa nachádza bohatá flóra na ploche 110 m2, vďaka ktorej neklesne vlhkosť vzduchu pod 50%. Sofistikovaný koncept zabezpečil budove o 80% nižšiu spotrebu energií v porovnaní s konvenčným kancelárskym objektom. Viac o tejto stavbe nájdete na str. 10 až 13.

A aby som nezabudol, blížia sa nám Vianoce, sviatky pokoja a pohody. Želám vám, vážení čitatelia, aby ste ich strávili v kruhu svojich najbližších a načerpali počas nich dostatok síl a inšpirácie do ďalšieho pracovného roka.