No pred rozhodnutím dať si do domu takýto systém musíte vedieť všetky informácie, nie len marketingové chvály. Aby ste potom neboli sklamaní a hlavne aby ste si nenarobili viac problémov. Často ide o investíciu v rodinnom dome vyššiu ako 2 500 € pri najlacnejších jednotkách a rozvodoch robených svojpomocne alebo vyššiu ako 4 000 € pri „značkovejších“ jednotkách a realizácii na kľúč. V tomto článku preto zosumarizujem mne známe riziká s používaním vetrania s centrálnou jednotkou a ako im spoľahlivo predísť.

V prvom rade treba povedať, že správne navrhnutý a zrealizovaný systém so správnym používaním bude pracovať spoľahlivo a bez rizík. No my ľudia sme rôzni a problém môže byť práve naša pohodlnosť a snaha ušetriť na nesprávnom mieste. Často nedodržiavame oveľa jednoduchšie pravidlá ako tie, ktoré sú dôležité pri prevádzke systému riadeného vetrania s rekuperáciou tepla.

Pravidelná údržba

Vetracia jednotka má dva protiprachové filtre. Tie treba pravidelne čistiť alebo meniť podľa znečistenia. Zvyčajne je to podľa odporúčaní výrobcov 4x do roka, v prípade veľmi prašných lokalít aj častejšie. To je dosť individuálne. Dobrá jednotka vás na výmenu upozorní. A tiež to zistíte aj sami. Hovoríte si, že by ste to už mali vymeniť, no práve teraz musíte spraviť niečo iné, odložíte to na budúcu sobotu a nakoniec to nie je vymenené ani po mesiaci. Pritom výmena filtra nie je zložitá. Jednoducho sa vytiahne (obr. 1, zdroj Atrea).

Napríklad toto odporúča robiť jeden z dodávateľov:

  • každé 3 mesiace skontrolovať a povysávať filtre,
  • približne jedenkrát za rok vymeniť filtre za nové,
  • každé dva roky prepláchnuť rekuperačný výmenník vo vlažnej vode.

Iný dodávateľ zase neodporúča filtre vysávať, ale rovno vymeniť za nové raz za 3 – 6 mesiacov podľa znečistenia. Vysávanie neodporúča, lebo špina je v nich zažratá, vysávaním sa zvykne narušiť štruktúra filtra, takže je „deravý“. Nový filter stojí cca 2 – 4 €, takže nemá zmysel špekulovať. Ja sa tiež prikláňam k výmene a nie k vysávaniu.

Čo sa môže stať, keď zanedbáte filtre?

Ak je filter príliš zanesený, ventilátory sa snažia vzduch tlačiť, ale prach na filtroch im v tom bráni. Tak vzduch pretlačia za filter spolu s prachom a ten sa bude usadzovať na rozvodoch vzduchotechniky po dome. Pri pravidelnej výmene filtrov sa do potrubia dostane minimálne množstvo prachu a bez čistenia rozvody vydržia bez problémov cez 10 rokov.

Nevypínajte systém nadlho

Predstavte si, že idete na tri týždne na dovolenku. Prirodzene vám napadne, načo to tu má hučať tri týždne, keď v dome nebudete, navyše to spotrebúva elektriku, takže to vypnete a hotovo. Alebo veľa ľudí jednotku vypína v lete, lebo sa im vidí, že to nemá zmysel a vetrajú oknami. Pravda je taká, že donedávna som aj ja osobne tvrdil, že v tom problém nevidím. Ale skúsenosti sa nabaľujú a toto už dôrazne neodporúčam robiť.

Čo sa môže stať?

Vetracia jednotka je prispôsobená na to, že jednou časťou ide do nej vzduch zvonku a druhou časťou von z domu. V časti, kadiaľ ide vydýchaný vzduch z domu preč, vzniká kondenzát, čiže sa tam zráža vodná para na vodu. Takže je tu na to pripravené pripojenie na kanalizáciu a voda pekne ide preč. Všetko je tak, ako je to technicky navrhnuté. No ak vetranie vypnete, vzduch v potrubí už nie je riadený ventilátormi. Pokojne sa môže stať, že bude prúdiť, ako mu napadne. Pokojne aj úplne opačne. Stačí, že mu pomôže napríklad otvorené okno a tým neriadený prievan v dome a v potrubí. Vodná para sa začne zrážať v jednotke na mieste, kde nemá jednotka na to určený odvod do kanalizácie a bude sa tam hromadiť voda. Overoval som u dodávateľov, s ktorými spolupracujem, či sa vo vlastnej praxi s týmto už stretli. A jeden mi telefonicky potvrdil, že sa na ich jedného klienta pri výmene filtrov po otvorení jednotky vylialo niekoľko litrov vody! Dôvod bol práve dlhodobo vypnutý systém a neriadené prúdenie vzduchu.

Druhý problém pri dlhodobom vypnutí môže byť ten, že jednotku vypnete napríklad v momente daždivého počasia, keď je vonku vlhký vzduch. Takže v tejto chvíli sú vlhkejšie aj filtre. Pokiaľ cez ne prúdi stále vzduch, nie je žiadny problém. Problém však môže nastať, ak cez ne prestane prechádzať vzduch a filtre môžu začať plesnivieť. Dostali sa ku mne už aj také informácie, že majiteľ domu dal vytrhať z domu komplet rozvody a vetraciu jednotku, lebo mu splesniveli filtre a pleseň sa rozšírila aj do rúr. Zatiaľ som sa s ním osobne nerozprával, takže presný dôvoď nemám potvrdený. Ale zo sprostredkovaných informácií viem, že systém mal tiež dlho vypnutý. Či tam bol ešte iný dôvod, zatiaľ neviem. Nechcem nikoho týmto strašiť, možno ide o ojedinelé prípady a zhody okolností, ale treba si na to dať pozor.

Možné je nastaviť si vetranie časovaním, povedzme, na prevetranie domu 2x za deň, čo nepovažujem za dlhodobé vypnutie. Hlavne v letnom období by sa mohol dom zbytočne prehriať teplým vzduchom a naopak v zime vzduch presušiť. Zase to závisí od domu a technického riešenia projektu a vetracej jednotky.

Samozrejme na nasávaní sa dáva klapka so servom a na výfuk spätná klapka, takže takéto nevyspytateľné pohyby vzduchu by sa stať vlastne nemali. Vzduch by pri vypnutej vetracej jednotke nemal prúdiť, ako sa mu zachce. No už sa stalo aj to a klapky netesnia vždy dokonale. Možno došlo len k nešťastnej zhode okolností.

Prevádzkové náklady

Musíte počítať s ročnými prevádzkovými nákladmi. Orientačne vetracia jednotka spotrebuje ročne elektrickú energiu asi za 50 €. Neberte ma za slovo, to závisí od výkonov, samotných jednotiek a lokality. To číslo je len pre predstavu. Ak je v nej predohrev riešený elektricky proti zamŕzaniu, tak pokojne prirátajte ďalších 30 – 50 € podľa toho, aká je tuhá zima. Samozrejme sú aj jednotky, ktoré ochranu pred zamŕzaním majú riešenú inak. K tomu si pripočítajte pravidelnú výmenu filtrov, pričom ceny sa rôznia. Ak meníte filtre podľa odporúčania jedného z dodávateľov raz za rok, tak to je cca 40 € (pri originálnych filtroch). Možnosťou je nahrádzať originálne filtre za lacnejšie, ak si kúpite filtračnú tkaninu za cca 10 €/m2 a ručne ju nastriháte. Jedna výmena pri oboch filtroch potom vyjde cca 3 €.

Podľa iného dodávateľa Atrea stoja filtre na 5 výmen 15 €, čo stačí bohato na celý rok. Atrea predáva aj jednorazové filtračné kazety. Aby sa nemuseli tkaniny navliekať, vymení sa celá kazeta. Tie sú však cca 5x drahšie. No, samozrejme, sa tým na druhej strane šetrí na kúrení, ale jednoducho prevádzkové náklady tam sú a treba s nimi počítať.

Hlučnosť

Ľudia sa na internete sťažujú, že systém hučí. Ja tvrdím, že to je len o nesprávnej realizácii. Často sa šetrí tam, kde sa nemá, a videl som veľa projektov, kde nebol žiadny tlmič hluku na rozvodoch potrubia. Tlmiče hluku sa dajú nahradiť lacnejšími flexihadicami. Potom to fakt hučí hlavne pri vyšších objemoch vzduchu. Ľudia preto znižujú výkon, aby to šlo tichšie a nakoniec sa sťažujú, že to dobre nevetrá. Z našich realizovaných projektov sme zatiaľ sťažnosť na hlučnosť nemali, ale vždy trvám na používaní tlmičov hluku alebo inom riešení akustiky. Hlučnosť je, pochpiteľne, veľmi individuálna záležitosť. Čo prekáža mne, nemusí vám. Najlepšie je ísť si to niekam vypočuť.

Filtre na odťahoch

Po správnosti majú byť filtre aj na odťahovom potrubí na miestach odťahových mriežok, čo sa však v praxi často nerobí. V podstate týmito odťahmi ide špinavý vzduch smerom z domu preč, takže teoreticky je jedno, že toto potrubie je zaprášené. Podobne ako rúry
z digestora. Ak tam ten filter je, treba ho čistiť, inak to bude vyzerať ako na nasledujúcom obrázku.

Riziko rekuperácie

Zosumarizujme si teda, čo je dôležité vedieť pri realizácii a prevádzke systému riadeného vetrania s rekuperáciou tepla. Za najdôležitejšie považujem prvé dva body, a to pre zdravotné hľadisko:

  1. Dôležitá je pravidelná kontrola a výmena filtrov.
  2. Nevypínajte nadlho systém, nechajte ho bežať celoročne trebárs na najnižšie otáčky, ale aby vzduch stále prúdil.
  3. Overte si u dodávateľa ročné prevádzkové náklady. Medzi jednotkami sú v spotrebe elektrickej energie pomerne veľké rozdiely. Rovnako sa môžu líšiť ceny filtrov a zložitosť ich výmeny.
  4. Pri realizácii tlačte projektanta a realizátora, aby používal tlmiče hluku. Odporúčam ísť si systém pozrieť niekam naživo.
  5. Filtre by mali byť aj na odťahoch.

Ako som napísal na začiatku, riadené vetranie s rekuperáciou tepla s centrálnou vetracou jednotkou považujem za najkomfortnejší vetrací systém. Ako každý iný systém má svoje výhody a riziká. Tým sa vyhnete správnou údržbou a prevádzkou. Samozrejme, môžete si objednať aj pravidelný servis priamo od dodávateľa a nemusíte myslieť na údržbu vy. No to tiež stojí peniaze.

Ing. arch. František Lehocký

Zdravý dom s.r.o.