Napriek obavám z nahrádzania pracovných miest, priemyselná umelá inteligencia nenahrádza ľudí; rozširuje naše schopnosti zjednodušovaním riešenia problémov. V tradičnej výrobe sa nespočetné hodiny trávia optimalizáciou parametrov s cieľom nájsť najlepší postup a recept pre konkrétny produkt. Počas výroby sú operátori často konfrontovaní s nastavovaním parametrov, aby udržali proces pod kontrolou a reagovali na odchýlky v kvalite produktu. Toto nie je niečo, čo by bolo trvalo udržateľné v kontexte neustále narastajúcej konkurencie a schopnosti rýchlej reakcie na meniace sa trhové podmienky a požiadavky zákazníkov.
Aj preto sa čoraz jasnejšie vynára vízia, kde výrobné podniky prejdú od tradičných automatizačných systémov k autonómnym, schopným učenia sa a prispôsobovania sa aktuálnym podmienkam v prostredí. Budúcnosť výroby bude postavená na ľudskej vynaliezavosti a kreativite a schopnostiach umelej inteligencie analyzovať a vyhodnocovať terabajty údajov. Ale umelá inteligencia nie je len o technológiách – ide o to, ako ich používame. Keďže sa umelá inteligencia čoraz viac integruje do rozhodovacieho procesu, podniky budú potrebovať silné modely riadenia, aby zabezpečili etické a transparentné používanie umelej inteligencie.
Len tak bude možné vybudovať dôveru so zamestnancami, zákazníkmi a zainteresovanými stranami. Na záver krátke jazykové okienko. S Jazykovedným ústavom Ľ. Štúra SAV sme diskutovali o používaní skratky pre umelú inteligenciu a zhodli sme sa, že k slovenskému slovnému spojeniu „umelá inteligencia“ patrí aj slovenská skratka „UI“. Podobnosť so skratkou pre používateľské rozhranie je čisto náhodná. Koľkých “EjÁj” som aktuálne vytočil? 😊 Anton Gérer šéfredaktor ATP Journal