Umelá inteligencia (UI). Možno si poviete: opäť nám niekto chce povedať, ako bude UI pre ďalší pokrok človeka dôležitá, čo všetko nám prinesie a ako nám bude pomáhať. Nie, toto nie je môj zámer. Mňa osobne UI veľmi fascinuje, je to jeden z ďalších fenoménov novodobého ľudstva. Áno, je tu. Aj vy ju radi využívate, napríklad vo svojich moderných mobiloch pri fotení.

Technologickí giganti, ktorých služby a produkty využívame zrejme všetci a každý deň, len celkom nedávno sprístupnili služby umelej inteligencie v podobe tzv. Chatbot (četbot) alebo Image generator (generátor obrázkov) aj pre širokú verejnosť. Tieto produkty UI dokážu na základe textových dotazov generovať odpovede. Napríklad četbota sa môžete spýtať na riešenie matematickej úlohy alebo na fakty z histórie. Tam sa však jeho schopnosti ani zďaleka nekončia. Programátori ich využívajú na generovanie kódov programov, respektíve v hľadaní a odstraňovaní chýb v programe. Schopnosti takejto UI sú dnes také pokročilé, že ich tvorcovia reálne nahradzujú svojich pracovníkov práve samotnou UI. Nemenovaný technologický gigant oznámil, že v roku 2023 spustí 20 projektov poháňaných UI a v tej súvislosti prepustí 12 000 zamestnancov.

Jeden zo systémov, ktorý bol pri tom pre verejnosť sprístupnený len v septembri 2022, má už 1,5 milióna platiacich používateľov. Ďalší softvérový gigant bude integrovať UI do známeho balíka kancelárskeho softvéru. Stále si však asi dosť dobre nevieme predstaviť, ako môže UI ovplyvniť naše bežné činnosti, napríklad vzdelávanie. Nedávno na známej univerzite v Pensylvánii zložil četbot umelej inteligencie záverečnú skúšku MBA na známku B – profesor Christian Terwiesch povedal, že ho výkon četbota prekvapil a jeho odpovede boli lepšie ako odpovede niektorých študentov. Aj piati slovenčinári dali vypracovať odpovede na maturitné otázky a tie boli v skutku prekvapivo dobré, četbot by zmaturoval na dvojku.

Nasadzovanie UI môže vyvolávať rôzne otázky a tie bude potrebné citlivo analyzovať. Veď rozvážne rozhodovanie je stále doménou človeka.