Viacúrovňové simulácie a analýzy na zlepšenie kvality výroby a výkonu

Systémy na distribuovanú simuláciu ponúkajú dobré výstupy z hľadiska lokálnej optimalizácie, chýba im však prepojiteľnosť s okolitým prostredím a systémami a možnosti holistického modelovania, obzvlášť pri zložitejších výrobných systémoch. Integrovaná viacúrovňová simulácia a analýza uľahčia zdokonalenie modelovania procesov v prevádzkach. Zároveň umožnia získať prehľad a interpretácie z rôznych uhlov pohľadu, ktoré zainteresovaným stranám ponúknu rôzne reprezentácie relevantných informácií. Bude možné súčasne analyzovať zlepšovanie kvality a výstupného výkonu, a to s dosahom na životné prostredie či ekonomické a sociálne súvislosti. Bude potrebné vytvoriť systémy na simuláciu a modelovanie, ktoré budú zohľadňovať vzájomné väzby medzi rôznymi úrovňami výrobného reťazca pri zvážení celého životného cyklu. Mali by byť schopné optimalizovať kvalitu finálnych výrobkov a celkový výstupný výkon s ohľadom na vplyv každého výrobného kroku.

Trvalý zber údajov z konkrétnych reálnych zdrojov prevádzky a celého hodnotového reťazca (napr. podnikových technických prostriedkov, zariadení či produktov) postavený na internete vecí v spojení s vhodnými nástrojmi na analýzu údajov a simulácie odhalia odchýlky medzi očakávanými a reálnymi výsledkami. To pomôže pri včasnom riešení problémov na úrovni podniku či jednotlivých prevádzok.

Služby na trvalé vyhodnocovanie a znižovanie podnikových rizík

Čoraz zložitejšie výrobné prostredie a tlak zo strany spoločnosti a zákonodarných inštitúcií vyžadujú trvalú identifikáciu, hodnotenie, riadenie a znižovanie rizík (vznikajúcich interne, ktorých zdrojom sú chyby procesov alebo strojných zariadení, ako aj externých, ako sú prírodné katastrofy či kalamity). Veľký rozsah výrobných prevádzok, procesov a materiálov vyžaduje vytvorenie riešení riadenia rizík s využitím IKT technológií s cieľom odvrátenia nehôd a bezpečnostných rizík, ktoré by mohli mať dramatické následky pre ľudské životy alebo životné prostredie. Prevencia a zmenšovanie rizík sú v porovnaní s obnovou a záchranou po vzniku udalosti určite lepším prístupom. Z pohľadu inovácií IKT bude nevyhnutné vytvoriť nové prístupy k modelovaniu, ktoré bude možné využiť na identifikáciu rizikových faktorov v druhej a tretej úrovni a prepojiť ich s rýchlymi technológiami na analýzu. Tie pomôžu detegovať za pochodu všetky anomálie a odchýlky od štandardných stavov. Bude potrebné vytvoriť nástroje na modelovanie hlavných indikátorov rizík (KRI) a ich nasadenie prostredníctvom dedikovanej infraštruktúry pre mobilné zariadenie pracovníkov s rozhodovacími právomocami. Navyše bude potrebné vytvoriť sociálne siete postavené na cloudových technológiách s cieľom aktualizovať výnimočné stavy a riziko ohrozenia zdravia a života ako prínos pre pracovníkov prevádzok a pracovníkov s rozhodovacími právomocami.

Modulárne a replikačné modely na vyžiadanie s cieľom rýchlejšieho nábehu výroby

Jednoduchý a cenovo dostupný návrh, technická špecifikácia a spustenie nových výrobných prevádzok budú nevyhnutné, ak budú podniky chcieť obstáť v globálnej konkurencii. Nadnárodné podniky, ktoré budú chcieť uspieť pri narastajúcom dopyte a čoraz väčšom prispôsobovaní sa požiadavkám zákazníkov, by mali byť schopné spustiť svoje lokálne výrobné prevádzky pomocou replikovateľných funkcií a nástrojov bez toho, aby museli celý proces spúšťať od začiatku. Bude potrebné zadefinovať konzistentný model opisu procesov a zdrojov, ich vzájomného vzťahu a logistických tokov postavený na ontologických princípoch (alebo základnej sémantiky) opisujúcich rôzne prvky podnikového modelu, napr. tok výroby, IT architektúru, riadenie dynamiky systémov, vývoj procesov v čase s cieľom nastaviť model údržby či riadenie vyradenia zariadení z prevádzky. Aby sa podarilo vytvoriť takéto zložité, na ontológii postavené replikačné modely, bude potrebné sprístupniť veľkým aj stredným a malým podnikom najnovšie vysoko výkonné výpočtové technológie umiestnené v cloude. Bude potrebné vyriešiť aj problematiku štandardizácie a podnikových modelov a ich podskupín. V prípade prevádzok vytvorených replikačnými nástrojmi bude potrebné dať dôraz na ich zosúladenie a prispôsobenie rôznym právnym, sociálnym, ekonomickým a riadiacim rámcom.

V nasledujúcej časti budeme pokračovať opisom nástrojov mobility vo vzťahu k celkovému výkonu prevádzok a riadeniu zdrojov. Pozrieme sa aj na systémovo orientované stratégie riadenia kvality v prostredí viacúrovňovej výroby.

Literatúra

[1] Factories of the Future. Multi-annual roadmap for the contractual PPP under Horizon 2020. European Commission 2013.