Zlato pre STU z celoeurópskej technickej súťaže Freescale Cup

Celkovo sa na súťaži zúčastnilo niekoľko stoviek študentov prvého stupňa štúdia z technických univerzít z celej Európy vrátane Francúzska, Talianska, Nemecka, Ruska či Českej republiky. Na STU v Bratislave sa do súťaže zapojilo päť tímov, v Paríži nás reprezentoval víťaz univerzitného kola.

Úspešnému absolvovaniu súťažnej trate predchádzali desiatky hodín náročnej práce. Všetci študenti síce dostali rovnaký základ – podvozok s motormi, kameru a riadiacu jednotku Freescale Quorivva MPC5604B, ale zvyšok museli spraviť sami. Najprv bolo treba autíčko poskladať a vyriešiť umiestnenie komponentov, najmä kamery. Potom nasledovala analýza a spracovanie signálov z kamery, motorov a prídavných senzorov. Samotný riadiaci algoritmus sa potom musel vyrovnať nielen so zákrutami a znížiť rýchlosť tak, aby autíčko neopustilo dráhu, ale aj s križovatkou, kopčekom a retardérmi, na ktorých sa autíčko poriadne roztriaslo. Keďže súťaž bola určená len pre študentov prvého stupňa vysokoškolského štúdia, museli preukázať schopnosť naučiť sa samostatne aj veci, ktoré budú preberať až vo vyšších ročníkoch. Skúsenosti získané v súťaži sa premietajú aj do výučby v študijných programoch priemyselná informatika a automobilová elektronika na FEI STU.

Z RobotChallenge si Slováci odniesli zlato, striebro aj bronz

V dňoch 23. a 24. marca 2013 sa vo Viedni konal už 10. ročník medzinárodnej robotickej súťaže RobotChallenge. V rôznych disciplínach si medzi sebou meralo sily dokopy 400 robotov, ktorých konštruktéri s nimi prišli z 23 rôznych krajín. Roboti mohli pretekať v 15 rôznych disciplínach, a to Linefollower, Sumo, Puck Collect, Freestyle, Humanoid Sprint, Air Race a v ich podkategóriách. V štyroch z nich malo zastúpenie s viacerými robotmi našich konštruktérov aj Slovensko.

Počas prvého dňa sa pozornosť divákov aj súťažiacich sústreďovala najmä na Sumo, Freestyle a Linefollower. Práve v kategórii LEGO Linefollower získal pre Slovensko prvú medailu Milan Šnapko z Chlebníc, ktorý sa so svojím robotom LiFo umiestnil na skvelom 1. mieste. Ďalšie menšie úspechy pridal Andrej Lenčucha, ktorému sa v kategórii Linefollower podarilo prebojovať až do finálových kôl. Robotovi MTS, ktorého zostrojili Andrej Lenčucha a Lukáš Pariža, sa tiež podarilo postúpiť do finálových bojov v kategórii LEGO Sumo.

Druhý deň súťaže patril okrem Suma najmä kategóriám Linefollower Enhanced a Puck Collect. Práve v sledovaní čiary s prekážkami bolo najviac vidieť robotov zo Slovenska. Tento rok na trať pribudla nová prekážka v podaní preklápacieho mostíka, s ktorou si veľmi dobre poradili roboti Rafo (Rafael Gajanec), Lenco (Andrej Lenčucha), Nite 3 (Lukáš Pariža) a B2S (Milan Šnapko). Všetkým štyrom sa totiž podarilo dostať až do finálových kôl, kde mali vďaka svojej spoľahlivosti šancu konkurovať aj papierovo silnejším súperom.

Na stupeň víťazov sa podarilo dostať robotom B2S a Nite 3. Na 3.  priečke sa umiestnil robot B2S, ktorého zostrojil Milan Šnapko z Chlebníc. Robot Nite 3, ktorého zostrojil Lukáš Pariža z FEI STU, sa umiestnil na 2. mieste. Najviac medailí si odniesli Poliaci, za ktorými na druhom a treťom mieste skončilo Rusko a Lotyšsko. Slovensko sa so ziskom jednej zlatej, jednej striebornej a jednej bronzovej medaily umiestnilo na konečnej siedmej priečke.

Zlato z Robotic Tournament 2013

6. apríla sa v poľskom meste Rybnik konal 5. ročník medzinárodnej robotickej súťaže Robotic Tournament. Na toto podujatie bola prihlásená celá stovka robotov z Poľska, zo Slovenska a z Česka. Súťažilo sa v kategóriách Mini Sumo, LEGO Sumo, Linefollower, LEGO Linefollower, Micromouse a Freestyle. Najpopulárnejšie boli zápasnícke kategórie Sumo a Linefollower. Slovensko malo zastúpenie vo všetkých disciplínach, čo sa odzrkadlilo aj na výsledkoch.

Micromouse

Táto kategória zatiaľ v Rybniku nepatrí medzi veľmi populárne. Napriek tomu mohli diváci sledovať celkom zaujímavé počínanie robotov pri hľadaní východu z bludiska. Slovenský robot Nite 3 skončil s najrýchlejšou jazdou na 1. mieste. Jeho autorom je Lukáš Pariža, študent FEI STU v BA.

Sumo

Pod týmito kategóriami bolo možné vidieť niekoľkých slovenských robotov. Veľmi dobre sa darilo robotovi eMZet v Mini Sume, ktorý sa prebojoval až do najvyšších kôl finálových súbojov a skončil na veľmi peknom 4. mieste. 1. miesto v kvalifikačnej skupine získal aj robot MTS Lukáša Parižu (FEI) a Anreja Lenčuchu (FIIT STU v BA), avšak vo finálových bojoch mali viac šťastia ostatné roboty.

Linefollower

Veľmi atraktívna disciplína, kde bolo možné vidieť viacero rýchlych robotov. Čo u nás nie je celkom zvykom, v Rybniku sa sleduje biela čiara na čiernej podložke (v našich končinách je to naopak – čierna na bielej). Náročnosť trasy sa zvyšuje po jednotlivých kolách, kde pribúdajú prekážky vo forme ostrých zákrut a prekrížení trasy.

Najkrajšie vyzerala situácia po 1. kole, kde v kategórii Linefollower pre LEGO prešiel robot Morqa trať zo všetkých robotov postavených z lega najrýchlejšie. Robot Lenco dosiahol v klasickej kategórii Linefollower 2. najrýchlejší čas. Autorom obidvoch týchto robotov je Andrej Lenčucha. O dve priečky nižšie ako Lenco sa umiestnil so štvrtým najrýchlejším časom robot Nite 3 Lukáša Parižu. Poradím zamiešalo druhé kolo, v ktorom bola trať už omnoho náročnejšia vďaka ostrým pravouhlým zákrutám. Viacero robotov muselo preto spomaliť a favoriti už neboli takí jednoznační. Nasledovalo tretie kolo, do ktorého postúpilo päť najrýchlejších robotov z predošlých dvoch kôl. Aby to roboti mali ešte komplikovanejšie, na dráhe pribudlo ešte viac pravouhlých zákrut a križovatky. Do tohto kola sa prebojoval aj robot Nite 3 Lukáša Parižu, ktorý ako jediný dokázal zdolať finálovú trasu a umiestnil sa tak na konečnom 1. mieste.

Autor príspevku: Lukáš Pariža

ISTROBOT 2013

20. 4. 2013 sa do Bratislavy zišli desiatky nadšencov z celého Slovenska i priľahlých krajín, aby predviedli výsledky svojej zručnosti a konštruktérskeho a programátorského umenia na ďalšom ročníku súťaže Istrobot. Návštevníci tohto ojedinelého podujatia mali možnosť vidieť v priestoroch Fakulty elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave niekoľko desiatok robotov. Predviedli sa im nielen roboty, ktorých dizajn vylepšovali študenti Fakulty architektúry STU, ale aj desiatky kilogramov vážiaci robot Mecanum, ktorý slúži ako výskumná platforma na riadenie všesmerového podvozku na Strojníckej fakulte STU v Bratislave.

V kategórii Stopár zvíťazili traja študenti, síce z rôznych škôl, ­ktorí sa však začali venovať robotike na Gymnáziu Martina Hattalu v Trstenej. Na prvom mieste skončil robot Lenčo Andreja Lenčuchu z FIIT STU, ktorý prešiel náročnú, viac ako 10 m dlhú trať s rôznymi prekážkami za vynikajúcich 15 sekúnd. Na druhom mieste skončil robot Nite 3 Lukáša Parižu z FEI STU a na treťom Rafo Rafaela Gajanca z gymnázia v Trstenej.

Oprávnený záujem vzbudila súťažná kategória V sklade kečupu. Úlohou súťažiacich robotov bolo nájsť v sklade predstavovanom sieťou 5 x 5 štvorcov celkovo štyri konzervy s paradajkovým pretlakom a dopraviť ich do svojho „domáceho“ skladu. Náročnosť ­úlohy spočívala nielen v zostrojení a naprogramovaní robota, ­ktorý je schopný konzervy aspoň dotlačiť domov, ale aj vo vymyslení vhodnej stratégie, aby súper získal menší počet konzerv. Prekvapivo sa darilo školskému tímu VeterRobot zo ZŠ Veternicova v Bratislave, ktorí získali rovnaký počet bodov ako robot Wamber z Bratislavy. Víťazstvo tímu VeterRobot je dôkazom, že súťaž Istrobot je vhodná naozaj pre všetky vekové kategórie – ich robot postavený z Lega dokázal zozbierať najviac konzerv v zápasoch so šiestimi ďalšími robotmi, čo, samozrejme, prinieslo mnoho napínavých momentov najmä pre divákov a konštruktérov.

V kategórii Myš v bludisku obsadili všetky tri prvé priečky študenti Fakulty elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave. Víťazný ­robot Nite 3 Lukáša Parižu zbiera v tejto sezóne medaily aj na súťažiach v okolitých krajinách. Druhé a tretie miesto si zabezpečil Ján Hudec so svojimi dvoma robotmi RoXoR a Missile3. Robot RoXoR zaujal divákov aj tým, že mohli sledovať postup hľadania cesty v bludisku na plátne. Pravidelne totiž vysielal informácie o tom, aký úsek bludiska už preskúmal.
Svoje projekty predstavili aj účastníci kategórie Voľná jazda. Všetci traja víťazi prišli tento rok z Poľska. Priateľskú robotickú myš domácu predstavil Igor Zubrycki a Krzysztof Choja z mesta Łódź, zaujal aj hovoriaci robot OmnIVOice Adama Gajdu a Michała Maciejewskeho. Na treťom mieste skončil robot Thunderbolt Dawida Harazima a Pawła Sekułu z poľského mestečka Rybnik.

Súčasťou tohtoročného podujatia bol aj štvordňový robotický workshop pre študentov z krajín Vyšegrádskej štvorky a Bieloruska. Okrem niekoľkých zaujímavých prednášok mali študenti možnosť pracovať v laboratóriách FEI STU a programovať roboty Acrob.

Podujatie vysielala na živo aj študentská televízia mc2. Celé podujatie by bolo nemožné zorganizovať bez podpory dobrovoľníkov a sponzorov, ktorými boli tento rok spoločnosti Aerobtec, Alef, Avir, RLX, Microrisc, MicroStep-MIS, ME-Inspection a Freescale. Posledná vymenovaná spoločnosť dokonca venovala každému súťažiacemu vývojový kit Spyder.

Autor príspevku: Ing. Richard Balog