V záverečnej časti seriálu sa zameriame na motiváciu zamestnancov, dôležitosť kontinuálneho vzdelávania či na dôvody, prečo nezabúdať sledovať najlepšie riešenia v danej oblasti a získavať spätnú väzbu od pracovníkov zapojených do projektov modernizácie.
Motivujte a uznávajte úspech
Pracovníci vo všeobecnosti uviedli, že podniky musia nájsť spôsob, ako preukázať, že si cenia námety a hodnotenia zo strany svojich zamestnancov: „Myslím si, že väčšina ľudí chce len cítiť, že ich námety sú brané vážne. Ak vidím na linke niečo, čo spôsobuje problémy, chcem, aby ma niekto počúval, vzal to na vedomie a konal podľa mojich návrhov.“ Niektoré podniky sa snažili zaviesť kultúru uznania a vďačnosti za osvedčené postupy.
Jeden pracovník sa podelil o príbeh o tom, ako to ich zamestnávateľ implementuje: „Začali sme to zavádzať do praxe už dávno: stretnutia vždy začíname otázkami ‚Čo sa stalo?‘, ‚Komu by sme mali poďakovať?‘ V práci sa vždy nájde niekto, kto išiel nad rámec a týmto ľuďom môžeme poďakovať.“ Niektorí opýtaní uviedli, že ich zamestnávatelia zaviedli systém odmeňovania, napríklad na základe darčekových kariet alebo bodov, ktoré možno zbierať a vymieňať za určité položky.
Nie vždy sa takýmto spôsobom podarí podporiť angažovanosť, pretože niekedy sú odmeny príliš malé. Manažéri by mali poskytovať širší rozsah odmien a diskutovať so zamestnancami o rôznych možnostiach zvýšenia angažovanosti pracovníkov. Ďalší pracovníci uviedli, že ich zamestnávatelia ponúkajú stimuly alebo odmeny vo forme doplnkových vzdelávacích programov alebo dokonca finančných prostriedkov na zápis na univerzitné kurzy.
Pokračujte a uvidíte
Pracovníci informovali o dvoch problémoch týkajúcich sa potreby školenia a rozvoja zamestnancov z dlhodobého hľadiska. Po prvé, školiace materiály je potrebné neustále revidovať. Niektorí pracovníci majú podozrenie, že manažéri majú tendenciu vnímať školenie ako úlohu, ktorú treba odškrtnúť ako jednu udalosť, zatiaľ čo situácia vyžaduje, aby bolo chápané ako nepretržitý proces.
Po druhé, je potrebné zabezpečiť školenie a rozvoj pre nových zamestnancov – tých, ktorí vstúpia do podniku po úvodnom procese. Externí poskytovatelia (ako sú profesionálne servisné spoločnosti alebo predajcovia technológií) sa zvyčajne najímajú, aby navrhli a realizovali školenia len pre súčasných zamestnancov v prvej línii. Plány na zavádzanie technológie musia podrobne špecifikovať prostriedky a zodpovednosť za pracovníkov, ktorí do podniku nastúpia po implementácii technológie.
Pozor na predčasné uzatvorenie projektu
Pracovníci zistili, že ukončenie projektu vyžaduje dôkladné zváženie. Existuje riziko predčasného ukončenia projektu, príliš rýchleho stiahnutia projektových tímov (interných alebo externých), pričom niektoré problémy zostávajú nevyriešené. V takýchto prípadoch sa môže zdať, že manažment považuje ukončenie projektu opäť len za políčko, ktoré treba zaškrtnúť. Trvalá vnútropodniková podpora projektov je vítaná.
Zároveň však často existuje tendencia odsunúť projekty na neurčito. Jeden zamestnanec, ktorý v minulosti podporoval zavádzanie technológií, povedal: „Je dobré mať interný zdroj, ale keď začneme pracovať, nemôžeme mať projektového manažéra, ktorý by bol rukojemníkom tohto projektu po zvyšok svojho života.“
Zabezpečte, aby sa technológia naďalej používala
Pracovníci uvádzajú, že niekedy sa technológie zavedú, no následne (zvyčajne o 6 – 18 mesiacov) sa nevyužívajú. Jeden pracovník uviedol: „Boli kúpené iPady pre všetkých operátorov, aby s nimi mohli robiť nejakú administratívnu prácu z domu. Teraz má každý doma iPad, ktorý sa nepoužíva.“ Súvisiaci problém občas nastáva, keď sa technológie musia z prevádzky odstrániť kvôli technickým nedostatkom.
Keď k tomu dôjde, otázky, ktoré si pracovníci zvyčajne kladú, niekedy zostanú nezodpovedané: Áno, opravujú niečo? Aký je plán? Obľúbeným riešením je, aby sa nadriadení zapojili do individuálnych rozhovorov s pracovníkmi, aby ich povzbudili a naučili ich, ako pokračovať v používaní technológie alebo aby ich oboznámili s dôvodmi jej nepoužívania. Mnohí účastníci sa zhodli na tom, že zavedené systémy treba používať: „Ak sa spoločnosť rozhodla, že systém by sa mal používať, tak nie je iná cesta.“ Koučing bol jednoznačne považovaný za vhodnejší ako nátlak alebo presadzovanie.
Pokračujte v skúmaní nových prípadov použitia technológií, ktoré sú už nasadené
Pracovníci prišli s pútavými možnosťami na plnšie a tvorivejšie využitie nainštalovaných technológií. Takéto technológie sa nemusia obmedzovať na použitie, na ktoré boli pôvodne navrhnuté alebo získané. V skutočnosti takmer v každom rozhovore účastníci uvádzali potenciálne nové prípady použitia implementovaných technológií, myšlienky o nových systémoch, ktoré by sa dali použiť, alebo ďalšie nápady na zlepšenie.
, pracovníci sa často cítia odpojení od manažmentu a v dôsledku toho môžu takéto návrhy niekedy zapadať prachom. Nápady, ktoré pracovníci ponúkajú na zlepšenie vzťahov medzi zamestnancami a manažmentom a vytvorenie vnímavejšieho tímu. Celkovo by sa proces zavádzania nových technológií mal považovať za východiskový bod pre úvahy o ďalších možnostiach zlepšenia.
Ako byť úspešný aj po skončení implementácie
Pracovníci ponúkajú cenné informácie o tom, ako zabezpečiť, aby sa nová technológia úspešne začlenila do procesov spoločnosti.
Pokračujte v začatom, sledujte zmeny
Hoci niektorí pracovníci uviedli, že ich zamestnávatelia po zavedení technológie pokračujú v podpore tohto procesu (zvyčajne prostredníctvom e-mailu alebo v neformálnych rozhovoroch), väčšina identifikovala potrebu zlepšenia vrátane väčšej úvahy o tom, čo sa treba naučiť. Mnohí pracovníci tvrdili, že vypracovanie štandardizovaného procesu by mohlo pomôcť zlepšiť/vyriešiť tento nedostatok konverzácie a komunikácie.
Podľa jedného pracovníka „by bolo lepšie, keby na to mali štandard, ale po siedmich mesiacoch od implementácie sa ma neopýtali, ako sa cítim. Napríklad aktuálne prišla anonymizovaná aktualizácia názvu softvéru. Nikdy sa ma nepýtali, ako ju vnímam.“ Aj keď sa uskutočnili následné stretnutia zamerané na hodnotenie implementácie, koncoví používatelia neboli vždy pozvaní.
Pracovníci navrhli, že sledovanie by sa mohlo zlepšiť prostredníctvom stretnutí, univerzálnych formátov alebo online formulárov: „Označte hviezdičkami a komentujte, čo si o tejto aplikácii myslíte. Za šesť mesiacov budete mať asi sto ľudí. Odpovede a recenzie. A spoločnosť tak získa spätnú väzbu o tom, či je tento program dobrý alebo nie, alebo len strácame čas.“ Predovšetkým online spätná väzba by mohla byť nastavená ako automatizovaný proces na zhromažďovanie a vyhodnocovanie hodnotení od zamestnancov počas dlhšieho obdobia.
Zdroj: World Economic Forum, Augmented Workforce: Empowering People, Transforming Manufacturing. 19 January 2022: World Economic Forum. [online].
Pozn.: Tento preklad nevytvorilo Svetové ekonomické fórum (World Economic Forum, WEF) a nemal by sa považovať za oficiálny preklad Svetového ekonomického fóra. Svetové ekonomické fórum nezodpovedá za obsah alebo chyby v tomto preklade.
Koniec seriálu.
-tog-