Rozhovory


Nasleduj Alberta – Bronislava Púčeková

21.1.2020
Nasleduj Alberta – Bronislava Púčeková

Bronislava Púčeková je v súčasnosti študentkou 4. ročníka na Strojníckej fakulte Žilinskej univerzity v Žiline v študijnom odbore energetické stroje a zariadenia. Z jej doterajších významnejších úspechov možno spomenúť získanie Ceny Aurela Stodolu za najlepšiu bakalársku prácu v oblasti energetiky, 1. miesto SOČ – krajské kolo, Cenu primátora mesta zaujímavým osobnostiam či Cenu dekana za vynikajúce študijné výsledky a výborné spracovanie bakalárskej práce. 

Nasleduj Alberta – Lenka Galčíková

21.1.2020
Nasleduj Alberta – Lenka Galčíková

Lenka Galčíková je v súčasnosti študentkou 2. ročníka inžinierskeho štúdia na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave v študijnom odbore automatizácia a informatizácia v chémii a potravinárstve. Z jej doterajších významnejších úspechov možno spomenúť pochvalné uznanie dekana za mimoriadne plnenie študijných povinností, cenu rektora Študent roka v kategórii Najlepší študent II. stupňa štúdia či víťazstvo v medzinárodnej súťaži Female Engineers MOL Programme, ktoré sa jej podarilo získať v minulom roku.

Ak sa nezlepší kvalita vzdelávania, dôsledky budú katastrofálne

13.12.2019
Ak sa nezlepší kvalita vzdelávania, dôsledky budú katastrofálne

Aj keď prvé počiatky vedy siahajú do čias starovekého Grécka, jej moderná podoba sa objavila až začiatkom sedemnásteho storočia, keď sa začal na overovanie tvrdení používať experiment. Za viac ako tristo rokov sa veda, výskum a vzdelávanie posunuli o veľký kus vpred. A tak ako v minulosti, aj dnešnú generáciu vedcov trápia pri výkone ich povolania rôzne problémy a výzvy. O tom, ktoré to sú a aké sa črtajú ich riešenia na Slovensku, sme sa porozprávali s jedným z najpovolanejších – prof. RNDr. Petrom Moczom, DrSc. Je vedúcim Katedry astronómie, fyziky Zeme a meteorológie na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky UK v Bratislave, vedúcim vedeckým pracovníkom v Ústave vied o Zemi SAV, predsedom Učenej spoločnosti Slovenska a predsedom Slovenskej komisie pre vedecké hodnosti.

Svet čakajú najväčšie výzvy od druhej svetovej vojny

13.12.2019
Svet čakajú najväčšie výzvy od druhej svetovej vojny

Viacerí predstavitelia popredných svetových organizácií poukázali na fakt, že Slovensko patrí medzi najrizikovejšie krajiny, čo sa týka dosahu automatizácie na trh práce. V spolupráci s odborníkmi z rôznych oborov sa organizátori tohtoročnej konferencie BeREADY FOR THE FUTURE opäť pokúsili zorientovať študentov stredných škôl v aktuálnych trendoch a možných scenároch budúcnosti, vďaka čomu si budú vedieť vybrať zameranie tak, aby sa dokázali uplatniť v rýchlo sa meniacom pracovnom prostredí. Profitovať by z toho mali nielen oni, ale aj naša krajina. Našu účasť na konferencii sme využili aj my a s Rolandom Ižipom, zástupcom šéfredaktora ekonomického týždenníka Trend, sme sa porozprávali aj o tom, či je Slovensko pripravené na nastupujúcu štvrtú priemyselnú revolúciu a ako motivovať mladých ľudí k štúdiu technických disciplín, ktoré budú pre ďalší rozvoj našej krajiny jedny z rozhodujúcich.

Nasleduj Alberta – Viktor Lučkanič

13.12.2019
Nasleduj Alberta – Viktor Lučkanič

Viktor Lučkanič je v súčasnosti študentom 1. ročníka inžinierskeho štúdia na Fakulte elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave v študijnom odbore robotika a kybernetika. Bakalársku prácu robil v spolupráci so spoločnosťou PSA v Trnave, kde sa zaoberal virtuálnym modelovaním výrobnej linky a následným optimalizovaním výroby. Spolupracoval tiež s dizajnérmi z Fakulty architektúry STU, kde spolu s ďalšími kolegami pracovali v rámci projektu od spoločnosti Škoda na návrhu a zostrojení prototypov v oblasti samočistiacich áut budúcnosti. V súčasnosti sa podieľa na zlepšovaní a inovovaní plánovania výroby vo firme IKEA Components.

Neverte tomu, čo vám prístroj ukazuje, určite to nie je pravda

21.11.2019
Neverte tomu, čo vám prístroj ukazuje, určite to nie je pravda

Meranie prevádzkových fyzikálnych veličín, ako sú tlak, výška hladiny, prietok či teplota, patrí medzi piliere kvalitného riadenia najmä spojitých technologických procesov. Zdá sa vám nadpis článku príliš odvážny až provokujúci? V rozhovore s doc. Ing. Martinom Halajom, PhD., odborníkom so znalosťami nielen z akademickej pôdy, ale aj z viacerých významných projektov z Blízkeho východu, sme sa pokúsili uviesť tému merania v priemyselnej praxi na pravú mieru.

Nasleduj Alberta – Tereza Ábelová

21.11.2019
Nasleduj Alberta – Tereza Ábelová

Tereza Ábelová je v súčasnosti študentkou 2. ročníka inžinierskeho štúdia na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave v študijnom odbore automatizácia a informatizácia v chémii a potravinárstve. Prostredníctvom programu ERASMUS absolvovala jeden semester štúdia na Univerzite v Ľubľane a je členkou univerzitného STUBA Green Team, ktorý vyvíja bezpilotnú elektrickú formulu, pričom Tereza sa podieľa na vývoji autonómneho riadenia. V spolupráci so školou pracuje v slovenskom startupe ProGridTech, ktorý chce priniesť nové riešenia v oblasti energetiky. Je aj víťazkou v TV šou Čo ja viem?

Nasleduj Alberta – Jakub Krchnák

21.11.2019
Nasleduj Alberta – Jakub Krchnák

Bc. Jakub Krchnák je v súčasnosti študentom 1. ročníka inžinierskeho štúdia na Fakulte elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave v študijnom odbore aplikovaná elektrotechnika. Jeho doteraz najvýznamnejším úspechom je účasť v súťaži EBEC team design a case study. Spolupracoval aj na vyhodnocovaní merania a následnom zopnutí vysielačov stredných vĺn pre spoločnosť Tower Com, a. s.

Blockchain v energetickom sektore – výzvy a príležitosti

23.10.2019
Blockchain v energetickom sektore – výzvy a príležitosti

Technológia blockchain púta čoraz väčšiu pozornosť a často sa uvádza ako sľubná technológia, ktorá by mohla priniesť výrazné výhody a inovácie v energetickom sektore. Britské národné stredisko pre integráciu energetických systémov (financované EPSRC) v spolupráci s veľkými priemyselnými partnermi (Siemens) spracovalo a nedávno uverejnilo jeden z prvých akademických výskumných materiálov, ktorý vypracovali odborníci a ktorý skúma výzvy a príležitosti blockchainu v oblasti energetických aplikácií. Výskumné úsilie viedli akademici zo skupiny Smart Systems Group na Heriot-Watt University.

Kybernetická bezpečnosť riadiacich a informačných systémov v základných službách

23.10.2019
Kybernetická bezpečnosť riadiacich a informačných systémov v základných službách

Zákon o kybernetickej bezpečnosti priniesol množstvo opatrení a zmien pri projektoch zameraných na komunikačné a informačné technológie. Týka sa nielen štátnych zákaziek, ale zahŕňa aj prevádzkovateľov základných služieb, teda oblasť energetiky, plynárenstva či dopravy. Ako sa na tieto zmeny pripravili vývojári a výrobcovia riadiacich systémov, ktorí sem informačné systémy a služby dodávajú? Na to sme sa spýtali Pavla Kulika, riaditeľa útvaru Technického rozvoja spoločnosti ZAT, ktorá dodáva riadiace systémy a know-how pre energetiku a priemysel takmer do 70 štátov sveta.

<< < | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | > >>
MEDIAINFO 2020
Reklama

Rozdávajme radosť

Obloha pokrytá sivými mrakmi a do daždivého počasia nebolo hodno ani psa vyhnať. Taký bol koniec novembra, keď som písal tieto riadky. Vo...
Anton Gérer

Môžeme si za nižšiu kvalitu dodávaných služieb a materiálov sami?

Pomerne často sa na Slovensku, ale aj v zahraničí stretávam s prípadmi, keď cena služby alebo materiálu rozhoduje. Napriek tomu, že všetci...
Gabriel Zsilinszki

Operatíva a stratégia

Operatíva nás zamestnáva každý deň, stratégia nás orientuje na budúce ciele. V operatíve riešime naliehavé veci, v stratégií dôležité. Tlak...
Ján Košturiak
NEWMATEC2020
Reklama

Kalendár podujatí

Predchádzajúci mesiac Október 2020 Nasledujúci mesiac
Po Ut St Št Pi So Ne
  1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
RSS | iCal