Spolupracujúce a mobilné podniky

V rámci tejto oblasti sa výskumné priority sústredia na zosieťované podniky a dynamické dodávateľské reťazce. Trend spolupráce medzi viacerými výrobnými podnikmi sa pre každodennú prevádzku výrobných podnikov javí ako nevyhnutný, a to bez ohľadu na ich veľkosť. Malé, stredné aj veľké podniky môžu zo spolupracujúcich riešení v rámci takejto siete len získať. Súčasťou rozšírenej stratégie spolupráce je, že pôvodný výrobcovia produktov budú schopní predávať „produkty ako službu“ a certifikovaní dodávatelia a subdodávatelia budú schopní dodávať zákazníkom služby s vyššou pridanou hodnotou, napr. údržbu či aktualizácie. Tzv. kontrakty „na základe schopností“ ponúknu možnosť účtovať na základe reálneho využívania strojov, technológií či služieb namiesto toho, aby sa vyžadovala investícia do strojov od subdodávateľov. Riadenie vzdialeného servisu pomôže zlepšiť dostupnosť zariadení, znížiť náklady napr. za servisné výjazdy, zlepšiť účinnosť servisu štýlom „opravené na prvý raz“ a zároveň prostredníctvom aktualizácie softvérov zariadení zrýchliť aj inovačné procesy.

Medzi niektoré výzvy, pred ktorými stoja výrobné závody budúcnosti v súvislosti s využívaním moderných IKT, patria:

  • realizácia bezpečnej výmeny údajov pri spolupráci v oblasti návrhu, inžinieringu, služieb a dodávateľských reťazcov medzi viacerými účastníkmi,
  • vizualizácia a sledovanie procesov, oneskorení a toku zásob,
  • spracovanie dynamicky sa meniacich objednávok a požiadaviek od zákazníkov a dodávateľov,
  • možnosť realizácie subdodávateľských zmlúv a zmiernenie skrytých rizík spojených s kapacitou,
  • zapracovanie nových zákonov do podnikových pravidiel súvisiacich so spätným prevzatím produktov a distribúcie asymetrických informácií pri riadení uzavretého životného cyklu a najmä v službách týkajúcich sa ukončenia životnosti produktov,
  • osvojenie si zložitosti a viacrozmernosti dodávateľských sietí.

Aby sa podarilo dosiahnuť takúto úroveň spolupráce, výrobné podniky budúcnosti a zainteresované strany v tvorbe reťazca pridanej hodnoty by sa mali vyhnúť vytváraniu dodatočných funkcionalít na báze v súčasnosti existujúceho ťažkopádneho softvérového prostredia vo svojich podnikoch. Globálne trendy na trhu ukazujú, že už je prekonané vytváranie monolitických podnikových softvérov s výrazným vplyvom na prevádzku a vysokými nákladmi na údržbu. Namiesto toho stredné, malé aj veľké korporácie čoraz častejšie hľadajú riešenia, ktoré sú dynamické, trvalo hodnotné, pracujúce v reálnom čase, jednoduché na použitie a nezávislé od platformy.

V súlade s týmito zisteniami by sa inovácie mali zamerať na to, aby sa vytvorili mobilné spolupracujúce podniky, kde sa budú rozhodnutia v rámci hodnotového reťazca prijímať bez ohľadu na polohu podniku alebo pracovníkov s rozhodovacími právomocami, a to prostredníctvom inovatívnych mobilných výrobných aplikácií.

Web pre výrobný podnik je web založený na cloude pri spolupráci dodávateľských sietí

Web pre výrobný podnik je prezentovaný ako stredná vrstva pracujúca v reálnom čase, postavená na cloude, spájajúca majiteľov dodávateľských sietí využívajúcich výrobné služby na konci procesov a zahŕňajúca spoluprácu zákazníkov a riadenie služieb pri spolupráci a spolupracujúcu výrobu. K dispozícii bude zároveň bezpečný, odolný a prepájajúci rámec na dodávku služieb pre výrobu. Nasadenie webu pre výrobný podnik by mohlo otvoriť nové možnosti využitia distribuovaných infraštruktúr s pravidlami „infraštruktúry ako služby“ s cieľom realizovať vysokovýkonné simulácie, predpovede a analytické činnosti. Web pre výrobný podnik by ponúkol prehľad o službách pre výrobu, prieskumy, kompozície, samoorganizujúce sa prostredie a možnosti merania, ktoré naopak otvoria nové obchodné možnosti pre dodávateľov služieb pre výrobu a tvorbu ich zisku. Navyše nasadenie takejto distribuovanej infraštruktúry môže uľahčiť obstarávanie a spotrebu dynamických služieb prostredníctvom modelu „plať len za využitie“, vďaka ktorému poskytovatelia služieb pre výrobu (dodávatelia IT) aj spotrebitelia (výrobné podniky) môžu spoločne nájsť obchodné príležitosti na servisovanie prevádzok v rámci hodnotového reťazca.

V nasledujúcej časti sa pozrieme na témy o riadení konca životného cyklu produktov a ďalších možnostiach využívania mobilných aplikácií.

Literatúra

[1] Factories of the Future. Multi-annual roadmap for the contractual PPP under Horizon 2020. European Commission 2013.