Aplikácie na riešenie ukončenia životnosti v rámci životného cyklu produktov

Jednou z hlavných príčin nedorozumení v rámci aktivít riešiacich koniec životnosti produktov v Európe je informačné vákuum, ktoré sa vytvára, keď nové produkty vychádzajú od výrobcov, následne ich spotrebitelia používajú, príp. ich malé a stredné firmy špecializujúce sa na obnovu, resp. repasáciu zariadení zbierajú, demontujú a renovujú. Toto informačné prázdno je výsledkom nedostatku údajov týkajúcich sa histórie používania, opravy, servisu a obnovy daného produktu. To sa naopak premieta do toho, že vstupom do procesu repasácie je neznáma kvalita produktu. Nedostatok spoľahlivých informácií pri obnove produktu vedie k tomu, že sa nevyužije celý potenciál z pohľadu ekonomického dosahu alebo vplyvu na životné prostredie.

Aby sa podarilo vyplniť túto informačnú medzeru, bude potrebné v rámci výskumu konca životnosti výrobkov zamerať sa na rozšírené a vzájomne prepojené zbernicové architektúry podnikov postavené na cloudových riešeniach s cieľom poskytovať všetkým účastníkom reťazca jednotné informácie. Jednotné sledovanie produktov a mapovanie ich používania z cieľom identifikovať stav produktov a vyhľadávať údaje a služby súvisiace s koncom životnosti bude ďalšou kľúčovou oblasťou výskumu. Výpočtové systémy na optimalizáciu kľúčových ukazovateľov výkonu pomôžu pôvodným výrobcom produktov a spoločnostiam zaoberajúcim sa repasáciou produktov robiť rozhodnutia o možnostiach ďalšieho použitia výrobkov. Mobilné aplikácie určené na mobilné sledovanie informácií o používaní a údržbe produktov blížiacich sa ku koncu svojej životnosti by mohli byť krokom vpred pri zabezpečení trvalej udržateľnosti a ďalšej tvorby zisku prostredníctvom postupov zameraných na koniec životnosti produktov. S cieľom maximalizovať opätovné využitie materiálov z odpadu budú platformy týkajúce sa konca životnosti produktov závislé od cloudových systémov a využívania prediktívnych analýz údajov z rôznych zdrojov. Existencia takýchto platforiem bude vyžadovať vývoj nových priemyselných riešení (strojných zariadení, snímačov, systémové označovanie odpadu).

Mobilné sklady a aplikácie pre pružne pracujúcu a otvorenú dodávateľskú sieť

Ak by sa podarilo doručiť ten správny typ údajov kompetentným osobám v správnom čase a na správne miesto, bolo by možné zlepšiť reakcie zainteresovaných strán v rámci dodávateľských reťazcov a vytvoriť nové obchodné príležitosti. Pri výskume a vývoji novej generácie infokomunikačných technológií pre výrobné podniky by sa mala využívať kombinovaná sila cloudových systémov a mobilných zariadení, aby bolo možné poskytovať údaje z prevádzky, výrobných a rôznych podnikových obchodných systémov v celej holistickej dodávateľskej sieti majiteľom a ľuďom s rozhodovacími právomocami. Výskumné priority sa v tejto oblasti budú zameriavať na vybudovanie infraštruktúry poskytujúcej mobilné služby v rámci výrobného podniku využívajúceho cloud a služby cez obchod s výrobnými aplikáciami. Takýto prístup prináša niekoľko kľúčových výhod:

a) údaje poskytované v mobilných zariadeniach, ktoré budú umožňovať rýchle rozhodovanie a znižovať množstvo premeškaných príležitostí;

b) riadenie na základe výnimiek a sledovanie upozornení ušetrí príjmy aj zdroje;

c) obchod s výrobnými aplikáciami bude jednorazovým riešením pre malé a stredné firmy aj veľké podniky.

Prepojené objekty v rámci dodávateľských reťazcov

Technické podnikové prostriedky a produkty v rámci Výroby 2.0 budú využívať koncept internetu vecí, kde objekty (a/alebo s nimi súvisiace prenosové jednotky) nesú informáciu o nich samých, komunikujú navzájom medzi sebou, s okolitým svetom a čiastočne s relevantnými vnútropodnikovými procesmi. Aby sa podarilo využiť celý potenciál prepojených objektov a realizovať výkonné a zmysluplné analýzy údajov, bude potrebné budúce výskumné aktivity zamerať na vyplnenie medzery medzi rôznou abstrakciou objektov umiestnených na úrovni prevádzky, obchodných systémov a dodávateľských reťazcov. Na úrovni prevádzky bude potrebné vyvinúť a štandardizovať strojné (typy dopravníkov v súlade so štandardizovanými typmi paliet) aj digitálne (programovacie jazyky, V/V protokoly V/V zariadení v súvislosti s takými zariadeniami, ako sú čiarové kódy, RFID a pod.) rozhrania.

Výskum sa už v súčasnosti zameriava na zabezpečenie schopnosti vzájomnej spolupráce medzi objektmi na úrovni tvorby noriem, protokolov, údajových a informačných modelov. Tieto výskumné priority pomôžu zrealizovať víziu „služieb orientovaných na produkty“ prostredníctvom podnikového webu (pozri predchádzajúcu časť seriálu uverejnenú v ATP Journal 7/2018, pozn. red.), keď by malé a stredné podniky v rámci dodávateľských reťazcov boli schopné ponúknuť zákazníkom údržbu, záruku a služby súvisiace s koncom životnosti produktov. Spolupracujúce objekty budú nositeľom informácií o servise a údržbe produktov, čo pomôže rýchlejšie odhaľovať poruchy a zvoliť presne cielené postupy opravy.

V nasledujúcej časti sa pozrieme na tému o spracovaní zložitých udalostí s cieľom detegovať stav a analýzy v rámci dodávateľských reťazcov.

Literatúra

[1] Factories of the Future. Multi-annual roadmap for the contractual PPP under Horizon 2020. European Commission 2013.